Sesja poświęcona obrazowi Auschwitz w kulturze masowej w Muzeum Auschwitz

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Codziennie prezentujemy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Obok każdej daty zamieszczamy kilkuzdaniowy opis konkretnego zdarzenia, osoby lub zjawiska. Na co zwrócić uwagę 27 stycznia?

Obrazowi Auschwitz w kulturze masowej poświęcona będzie sesja edukacyjna online, którą przygotowało należące do Muzeum Auschwitz międzynarodowe centrum edukacji. Jak zakomunikowała placówka, odbędzie się ona 29 lutego.

Jak odróżnić fakty od fikcji

.Maria Martyniak, odpowiedzialna w muzeum za projekty edukacyjne, podkreśliła, że choć od II wojny światowej mijają kolejne dekady, a naocznych świadków niemieckich zbrodni jest coraz mniej, to pamięć o wydarzeniach podtrzymują literatura i film.

„Na ich bazie budujemy sobie wizję, jak Auschwitz funkcjonował i jak wyglądało życie więźniów za drutami obozu. Dzisiaj na rynku wydawniczym mamy mnóstwo książek ze słowem 》Auschwitz《 w tytule, wśród których jednak trudno odróżnić świadectwa, relacje więźniów od powieści, które są fantazjami na temat prawdziwych zdarzeń i postaci” – podała Martyniak.

Jak zaznaczyła, pracownicy naukowi muzeum podczas wykładów poruszą temat obrazu Auschwitz w filmach fabularnych, książkach, a także powiedzą, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze literatury czy filmu oraz jak odróżnić prawdę od fikcji. „Zostanie omówiona kwestia wykorzystywania symboliki Auschwitz we współczesnym dyskursie publicznym” – poinformowała Maria Martyniak.

Udział w sesji bezpłatny

.Udział w sesji „Obraz Auschwitz w kulturze masowej – fantazja twórców, a wierność historii” na platformie Zoom będzie bezpłatny. Zgłoszenia, przy użyciu formularza online, należy przesłać do 27 lutego. Po tym terminie uczestnicy otrzymają maila z linkiem do udziału w spotkaniu.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/Marek Szafrański/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 lutego 2024