Sondaż wybory we Francji kto wygra 2022?

Sondaż wybory we Francji kto wygra 2022

Dwunastu kandydatów walczy o głosy blisko 50 milionów Francuzów uprawnionych do oddania głosów w wyborach prezydenckich, które odbędą się 10 i 24 kwietnia 2022 roku.

W najnowszym sondażu organizowanego przez IFOP i realizowanego od początku roku, w czołówce wyścigu prezydenckiego znajduje się czwórka kandydatów. Sondaż wybory we Francji kto wygra 2022 pokazuje tendencje, może pokazywać dynamikę, jednak od sondażu, choćby na największej grupie respondentów, ważniejszy będzie wynik przeliczonych głosów. Wówczas dowiemy się, czy sondaże pomijające szanse pozostałych kandydatów [tu: Lista dwunastu kandydatów] były uzasadnione, a stawianie na Emmanuela Macrona, Marine Le Pen, Jean-Luca Mélenchona i Érica Zemmoura miało sens.

Oto najnowszy sondaż prezydencki:

Czy odnowienie mandatu Emmanuela Macrona jest niezagrożone?

Odpowiedź zależy od tego, z kim będzie musiał rywalizować urzędujący prezydent w drugiej turze. Najłatwiej miałby z Marine Le Pen, która nie może liczyć na wielką sympatię w centrum, nie mówiąc o lewicy. Szanse Emmanuela Macrona spadałyby gdyby do drugiej tury przechodziłby Jean Luc Mélenchon lub Éric Zemmour. Wówczas zarówno Mélenchon, jak i Zemmour mają dodatkowe rezerwy głosów, które mogą przeważyć rezerwy głosów i transfery od innych kandydatów ku Emmanuelowi Macronowi.

„Francuzi zaufają swojemu prezydentowi”

Tak przynajmniej przekonuje Joséphine Staron, ekspertka francuskiego think tanku Synopia, doktor na Sorbonie, na łamach Dziennika Gazety Prawnej. Sondaż wybory we Francji kto wygra 2022 musi brać pod uwagę, że na układ sondażowych szans w wyborach prezydenckich we Francji wpłynęła w sposób zasadniczy agresja rosyjska na Ukrainę. Agresja Putina i przekazy medialne, często dramatyczne, zmieniła stanowisko wyborców francuskich.

„W chwilach takich jak ta, ludzie nie szukają zmiany. Potrzebują kontynuacji przywództwa. To czas wielkiej improwizacji, dlatego chcą widzieć u władzy osobę, którą już znają. Żaden z polityków, którzy z Macronem konkurują, nie sprawował nigdy rządów. Jeśli wygrałby któryś z jego oponentów, wielką niewiadomą byłoby, jak zachowa się w sytuacji kryzysu. Dlatego choć Macron nie jest kandydatem idealnym, okazał się lepszym wyborem od pozostałych. To wyłącznie zasługa Ukrainy” – przekonuje Joséphine Staron.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 31 marca 2022