Średnia długość życia w USA jest niższa niż w Chinach

Średnia długość życia w USA

Według danych CDC (Centers for Disease Control and Prevention) obecnie średnia długość życia w USA jest najniższa od 1996 r. i niższa niż w Chinach.

.Według CDC (Centers for Disease Control and Prevention), która jest agencją zdrowia publicznego Stanów Zjednoczonych, po trwającym spadku średniej długości życia od urodzenia w 2019 r., średnia długość życia w USA jest obecnie niższa niż w Chinach. Oczekiwana długość życia w USA jest obecnie najniższa od 1996 roku.

Jak donosi Quartz, oznacza to, że różnica w długości życia w momencie urodzenia między Amerykanami a Chińczykami powiększyła się obecnie do pełnego roku, na niekorzyść tych pierwszych. Według amerykańskiej agencji rządowej CDC, największym czynnikiem przyczyniającym się do spadku średniej długości życia w USA jest COVID-19, który odpowiada za 50% spadku.

Według tych samych danych, drugim głównym winowajcą spadku średniej długości życia Amerykanów są tzw. urazy niezamierzone – do których zalicza się przedawkowanie opioidów i wypadki samochodowe. Odpowiadały one za 15,9 proc. spadku średniej długości życia. 

Wśród przyczyn przewagi Chin nad USA magazyn New Statesman wymienia takie aspekty jak brak przestrzegania dystansu społecznego w wielu stanach podczas pandemii, powolne przyjmowanie szczepionek i wysoki wskaźnik otyłości w USA. Wpływ tych czynników miał być tak duży, że oczekiwana długość życia w USA spadła o półtora do dwóch lat w latach 2019-2020, według kilku badań.

.Średnia długość życia spadła również w innych krajach, ale nigdzie tak bardzo jak w USA. W badaniu opublikowanym w BMJ oszacowano, że długość życia w USA spadła o 1,87 roku, w porównaniu do 0,22 roku w innych krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, Francji i Korei Południowej.

Oprac. MJ
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 września 2022