"Strefa interesów" z dwoma Oscarami. Polscy filmowcy wyróżnieni

Przyznano Oscary 2023. Zgodnie z przewidywaniami krytyków triumfował film „Wszystko wszędzie naraz

Jestem zaszczycony, że „Strefa interesów” w reżyserii Jonathana Glazera otrzymała tak prestiżowe wyróżnienie – podkreślił dyrektor PISF Radosław Śmigulski, gratulując twórcom brytyjsko-polsko-amerykańskiej koprodukcji dwóch Oscarów – za najlepszy dźwięk i dla pełnometrażowego filmu międzynarodowego.

.Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej podziękował Amerykańskiej Akademii Filmowej „za dostrzeżenie artyzmu polskich filmowców, którzy brali udział w produkcji filmu”. „Jestem zaszczycony, że 》Strefa interesów《 otrzymała tak prestiżowe wyróżnienie. Wspaniale było gościć Jonathana Glazera i jego ekipę w Polsce, aby opowiedzieć tę angażującą i porażająca historię, która niefortunnie miała miejsce na polskiej ziemi. Serdeczne gratulacje należą się w szczególności Ewie Puszczyńskiej, polskiej producentce filmu, Łukaszowi Żalowi, wybitnemu operatorowi oraz ponad stu osobom polskiej ekipy” – podkreślił, cytowany w komunikacie na stronie internetowej PISF.

„Strefa interesów” – historia rodziny komendanta Auschwitz

.Film Jonathana Glazera luźno nawiązuje do głośnej powieści wojennej „Strefa interesów” Martina Amisa z 2014 roku opisującej miłość między SS-manem i żoną komendanta obozu koncentracyjnego. Tytułowa Interessengebiet była obszarem wokół KL Auschwitz zarządzanym przez SS. Do 1943 roku Niemcy – chcąc uniemożliwić więźniom kontakt ze światem zewnętrznym i jednocześnie pozbyć się świadków swoich zbrodni – wysiedlili z tego terenu około 9 tys. mieszkańców.

Reżyser w centrum filmu umieścił Rudolfa Hössa (w tej roli Christian Friedel), który zorganizował KL Auschwitz, został jego pierwszym komendantem, a później przekształcił go w jeden z największych obozów III Rzeszy. W filmie śledzimy życie rodzinne Hössa, jego żony Hedwig (Sandra Huller) i piątki dzieci w dużym domu z ogrodem położonym za obozowym murem. Śpiew ptaków zagłuszają okrzyki ludzi prowadzonych na śmierć, ale nawet one nie zakłócają idyllicznego życia Hössów. Sielankę przerywa dopiero telefon z informacją, że Rudolf zostaje przeniesiony. Hedwig nie chce opuszczać willi. Proponuje mężowi, że zostanie w niej razem z dziećmi.

„Nagroda za dźwięk to duży wyczyn”

.Najwięcej Oscarów trafiło do „Oppenheimera” Christophera Nolana. Opowieść o „ojcu bomby atomowej” doceniono siedmioma statuetkami, w tym za najlepszy film i reżyserię.

„Nie było zaskoczeniem, że triumfatorem tegorocznych Oscarów będzie film 》Oppenheimer《” – powiedział krytyk filmowy Marcin Radomski.

„Bardzo cieszy nagroda dla polsko-brytyjskiej koprodukcji 》Strefa interesów《 – miała pięć nominacji, a otrzymała dwie nagrody. Jest to duży sukces” – podkreślił Radomski. „Nagroda za dźwięk – wygrać w tej kategorii z 》Oppenheimerem《 to był duży wyczyn. Drugą nagrodę otrzymał w kategorii najlepszy film międzynarodowy” – dodał.

„Kręcony w Polsce film 》Strefa interesów《 to bardzo ważne dzieło, opowiadające o Holocauście i naszej historii” – podkreślił Radomski.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/Daria Porycka, Tomasz Szczerbicki/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 marca 2024