Szef NATO Jens Stoltenberg o Ukrainie, Rosji i wyzwaniach zmiany klimatu

Szef NATO Jens Stoltenberg

NATO jest zdeterminowane, aby ustanowić złoty standard w odniesieniu do skutków zmian klimatycznych dla bezpieczeństwa – powiedział szef NATO Jens Stoltenberg podczas przemówienia otwierającego szczyt Sojuszu w Madrycie.

.Jens Stoltenberg zapowiedział, że szczyt NATO będzie dotyczył wszelkich kwestii wpływających obecnie na nasze bezpieczeństwo. Wymienił tu wojnę Rosji z Ukrainą, terroryzm, cyberzagrożenia, ale również zmiany klimatu które niosą poważne ryzyko dla nas wszystkich i są czynnikiem mnożącym kryzysy.

–  NATO jest zdeterminowane, aby ustanowić złoty standard w odniesieniu do skutków zmian klimatycznych dla bezpieczeństwa – powiedział Jens Stoltenberg. Ów złoty standard ma zaś opisywać nowa Koncepcja Strategiczna NATO. Koncepcja ma uwzględniać 3 obszary tematyczne: zrozumienie zagrożenia ze strony zmian klimatu dla NATO, adaptację do niego członków oraz sojuszników Sojuszu oraz możliwość redukcji tych działań NATO, które pogarszają sytuację klimatyczną.

– Sojusz musi się dostosować dostarczając swoim siłom zbrojnym sprzęt do działania w ekstremalnych upałach i mrozach; musi szkolić się w zakresie niesienia pomocy w czasie katastrof; musi wzmocnić swoje obiekty przybrzeżne przed podnoszeniem się poziomu wody oraz musi zająć się skutkami dla bezpieczeństwa większej aktywności gospodarczej i militarnej na Dalekiej Północy – wyliczał szef NATO Jens Stoltenberg.

Przechodząc zaś do punku mówiącego o redukcji emisji zanieczyszczeń klimatu przez samych członków NATO, Jens Stoltenberg zapowiedział pierwszą metodologię pomiaru emisji gazów cieplarnianych przez NATO, zarówno w zasobach cywilnych jak i wojskowych. Metodologia ta zostanie udostępniona wszystkim sojusznikom, aby pomóc im zredukować własne emisje wojskowe.

Celem NATO jest zredukowanie własnych zanieczyszczeń co najmniej o 45 proc. do roku 2030 i zlikwidować je całkowicie do roku 2050. –  To nie będzie łatwe, ale można tego dokonać – podkreślił Stoltenberg. Dodał również, że właśnie jesteśmy świadkami prawdziwej rewolucji energetycznej, która może też przynieść wielkie korzyści dla wojska. – Już dzisiaj najlepsze nowe samochody to samochody elektryczne. I wierzę, że w przyszłości najbardziej zaawansowanymi pojazdami wojskowymi i najbardziej odpornymi siłami zbrojnymi będą te, które nie będą opierać się na paliwach kopalnych – powiedział Jens Stoltenberg.

.Zdaniem Stoltenberga wojna na Ukrainie pokazuje niebezpieczeństwo zbytniego uzależnienia od towarów pochodzących z reżimów autorytarnych. –  Sposób, w jaki Rosja wykorzystuje energię jako broń przymusu, jasno pokazuje nam potrzebę szybkiego odzwyczajenia się od rosyjskiej ropy i gazu. Jednocześnie nie wolno nam zamieniać jednej zależności na inną: wiele nowych, ekologicznych technologii i niezbędnych minerałów ziem rzadkich pochodzi z Chin. Dlatego musimy zdywersyfikować nasze źródła energii i dostawców – mówił szef NATO Jens Stoltenberg.

oprac. AD

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 czerwca 2022
Fot. Johanna GERON / Reuters / Forum