Sztuczna inteligencja przewidziała przyszłość
Program stworzony na Uniwersytecie Columbia poprawnie podał liczbę zmiennych potrzebnych do opisu obserwowanego zjawiska, dzięki czemu sztuczna inteligencja przewidziała przyszłość jego przebiegu.
.Naukowcom z Uniwersytety Columbia, pod kierownictwem Boyuana Chena, udało się stworzyć program oparty o sztuczną inteligencję, który wskazywał minimalną liczbę zmiennych potrzebnych do opisania danego zjawiska fizycznego. Program określił prawidłowo liczbę zmiennych np. do opisu działania podwójnego wahadła, co oznacza, że sztuczna inteligencja przewidziała przyszłość danego zjawiska. Co najciekawsze, część odkrytych zmiennych była zaskoczeniem dla zespołu naukowców.
Program analizował zjawiska za pomocą kamery wideo. Jednym z nich było poruszające się wahadło podwójne, które posiada dwie zmienne dla każdego z ramiom, prędkość kątową i kąt. Po kilkugodzinnej obserwacji program podał odpowiedź „4.7”.
Uznaliśmy, że ta odpowiedź jest wystarczająco bliska (…) Zwłaszcza, że wszystko, do czego SI miała dostęp, to surowy materiał wideo, bez żadnej wiedzy z zakresu fizyki czy geometrii. Chcieliśmy jednak wiedzieć, czym tak naprawdę są zmienne, a nie tylko ich liczba, komentuje Hod Lipson, dyrektor Creative Machines Lab na Wydziale Inżynierii Mechanicznej.
Problem, przed którym stanęli naukowcy polegał na tym, że program nie potrafił opisać zmiennych w sposób, który mógłby zrozumieć człowiek. Mimo wszystko badacze twierdzą, że sztuczna inteligencja poprawnie dobrała liczbę zmiennych.
Próbowaliśmy skorelować pozostałe zmienne z czymkolwiek i wszystkim, co przyszło nam do głowy: prędkościami kątowymi i liniowymi, energią kinetyczną i potencjalną oraz różnymi kombinacjami znanych wielkości (…) Ale nic nie wydawało się idealnie pasować (…) nie rozumiemy jeszcze języka matematycznego, którym (sztuczna inteliencja – przyp. red.) się posługuje, komentuje kierujący pracami Boyuan Chen PhD adiunkt na Duke University
Następnie badacze pod kierownictwem Boyuana Chena pokazali programowi rzeczy, których nie potrafią jednoznacznie opisać, jak powietrzny tancerz czy lampę z „lawą”. Program wskazał, że do opisu ich zachowania potrzebne jest osiem zmiennych.
Gdy podano klip wideo z płomieniami z wakacyjnej pętli kominkowej, program zwrócił 24 zmienne. Szczególnie interesującym pytaniem było to, czy zestaw zmiennych był unikalny dla każdego systemu, czy też przy każdym ponownym uruchomieniu programu powstawał inny zestaw, W eksperymentach liczba zmiennych była taka sama przy każdym ponownym uruchomieniu SI, ale konkretne zmienne były za każdym razem inne. Więc tak, rzeczywiście istnieją alternatywne sposoby opisywania wszechświata i całkiem możliwe, że nasze wybory nie są idealne – dodaje Holly Evart.
Dr Kuan Huang, współautor badania, wskazuje, że rozwijanie sztucznej inteligencji w tym kierunku, może okazać się przełomowe w kontekście analizy tablic DNA, czyli obszarów gdzie liczba danych wejściowych przekracza możliwości analityczne człowieka.
Samo badanie zwróciło uwagę na ograniczenie naukowego opisu świata, jakie wynika z braku określenia zmiennych. Hod Lipson, dyrektor Creative Machines Lab na Wydziale Inżynierii Mechanicznej, zwraca uwagę, że opisanie szybko poruszających się obiektów, z którymi ludzkość miała od czynienia od zarania dziejów, stała się możliwa dopiero po określeniu pojęć prędkości i przyspieszenia. Naukowiec dodaje, że niezrozumienie wielu zjawisk może wynikać ze złego zestawu zmiennych dobranych do ich opisu.
Jakich innych praw brakuje nam po prostu dlatego, że nie mamy zmiennych? – dodaje jeden z kierujących badaniem , matematyk na Uniwersytecie Columbia, profesor Qiang Du.
Wyniki badania zespołu naukowców z Uniwersytety Columbia zostały opublikowane na łamach Nature [LINK]
Oprac. Mikołaj Czyż