Ciemna aktywność tankowców z rosyjską ropą wzrosła o 600 proc.

Ciemna aktywność tankowców z rosyjską ropą wzrosła o 600 proc.

W tygodniu od 12 marca doszło do 33 przypadków ciemnej aktywności tankowców z rosyjską ropą i chemikaliami. To o 236% więcej niż tygodniowa średnia z poprzednich 12 miesięcy, alarmuje CNN.

.Rosyjska agresja na Ukrainę skłoniła kraje Zachodu do objęcia embargiem rosyjskiej ropy. Wydawało się, że ograniczenie eksportu tego surowca będzie dla Rosji dotkliwym ciosem. Niestety, jak podaje CNN od momentu rozpoczęcia wojny ciemna aktywność tankowców z rosyjską ropą wzrosła o 600 proc.

Ciemna aktywność polega na wielogodzinnym wyłączaniu transponderów na tankowcach. Międzynarodowe przepisy wymagają, aby te urządzenia były włączone na statkach przez cały czas.

Praktyka wyłączania systemów automatycznej identyfikacji jest powszechnie stosowana w przypadku przepływania statków handlowych przez wody, na których istnienie zagrożenie ataku piratów. Prywatna firma wywiadowcza Winward zwraca jednak uwagę, że odsetek transportowców, które stosują tą praktykę jest o wiele większy, niż wynika to z konieczności ochrony. Winward nie jest klasyczną firmą wywiadowczą. Wykorzystuje on sztuczną inteligencję do śledzenia ruchów obiektów, które na jakiś czas znikają z radarów.

W związku z obawą przed sankcjami, międzynarodowe firmy transportowe, których statki przewożą rosyjskie surowce, świadomie znikają z radarów.

W tygodniu od 12 marca doszło do 33 przypadków ciemnej aktywności rosyjskich tankowców z chemikaliami i produktami naftowymi. To o 236% więcej niż tygodniowa średnia z poprzednich 12 miesięcy, informuje CNN.

Podobna sytuacja miała już miejsce w związku z nałożeniem na Wenezuelę i Iran sankcji. Miały one które miały uniemożliwić kupowanie od nich ropy. Obecny przypadek różni się od poprzedniego, bowiem obecnie zakaz zakupu rosyjskiej ropy dotyczy tylko Stanów Zjednoczonych.

Oprac. Mikołaj Czyż
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 31 marca 2022