Tatar Krymski ministrem obrony Ukrainy. Kim jest Rustem Umierow?

Rustem Umierow

Rustem Umierow, który zastąpił Ołeksija Reznikowa na stanowisku ministra obrony Ukrainy, objął tę funkcję m.in. ze względu na bliskie relacje z Turcją, w tym bezpośredni kontakt z szefem tureckiego wywiadu Ibrahimem Kalinem – powiadomił portal Ukrainska Prawda.

Rustem Umierow – nowy minister obrony Ukrainy

.Doradcy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego przyznają, że kandydatura Umierowa zaczęła być rozpatrywana bardzo późno, dosłownie około 10 dni przed decyzją szefa państwa. O tym, że to właśnie Umierow zastąpi Reznikowa, zadecydowała jego skuteczność na poprzednich stanowiskach, a także doświadczenie bliskiej współpracy z szefem prezydenckiej administracji Andrijem Jermakiem. Bardzo ważne były też jednak rozległe kontakty Umierowa za granicą – czytamy na łamach ukraińskiego serwisu.

Prezydent Zełenski w niedzielę zapowiedział, że na czele resortu obrony stanie Rustem Umierow, dotychczasowy szef Funduszu Mienia Państwowego Ukrainy. 41-letni urzędnik, z pochodzenia Tatar krymski, uczestniczył w ostatnich miesiącach w kluczowych negocjacjach z Rosją, dotyczących m.in. eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne i wymian jeńców. Dwa dni później parlament Ukrainy (Rada Najwyższa) przychylił się do postanowienia Zełenskiego i zdecydował o odwołaniu Ołeksija Reznikowa ze stanowiska ministra obrony. W środę Rada poparła nominację Umierowa.

Polityk z bliskimi relacjami z Turcją

.Nowy szef resortu obrony wypracował wartościowe relacje z tureckim establishmentem za czasów, gdy był doradcą lidera Tatarów krymskich Mustafy Dżemilewa. Jego bliskim znajomym jest Kalin, czyli „prawa ręka” prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. Umierow zna osobiście również samego tureckiego przywódcę – podkreśliła Ukrainska Prawda. Ankara, utrzymująca dobre stosunki zarówno z Kijowem jak i z Moskwą, znacząco przyczyniła się do uruchomienia w lipcu 2022 roku tzw. korytarza zbożowego, umożliwiającego do lipca 2023 roku eksport ukraińskiej żywności przez Morze Czarne. Władze Ukrainy postrzegają też Turcję jako państwo, które może odegrać znaczącą rolę w ewentualnych przyszłych negocjacjach pokojowych z Rosją.

Przyczyny dymisji Reznikowa

.Jak informowały media, faktycznymi przyczynami dymisji Reznikowa były liczne nieprawidłowości związane z zakupami na rzecz sił zbrojnych oraz skandal korupcyjny dotyczący wystawiania fałszywych odroczeń od służby wojskowej. W pierwszej połowie sierpnia Zełenski odwołał z tego powodu szefów komisariatów wojskowych (wojskowych komend uzupełnień) we wszystkich obwodach Ukrainy. Poprzez zwolnienie ministra Reznikowa i aresztowanie oligarchy Ihora Kołomojskiego prezydent Zełenski wysyła sygnał do kraju i zagranicy, że poważnie traktuje walkę z korupcją – ocenił we wtorek w komentarzu redakcyjnym „Financial Times”. 

Konieczność wspierania Ukrainy do zwycięstwa

.Na temat konieczności wspierania Ukrainy do jej ostatecznego zwycięstwa nad rosyjskim agresorem, w postaci wyzwolenia wszystkich odebranych terytoriów, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” piszą premier RP Mateusz MORAWIECKI, premier Czech Petr FIALA oraz premier Słowacji Eduard HEGER w tekście “Wolny świat musi trzymać wspólny kurs w kwestii Ukrainy“.

“Ukraina nie chce wojny z Rosją. My też nie. Ale staje się coraz bardziej jasne, że Rosja już dawno zdecydowała, że jest z nami w stanie wojny. Od wielu lat Kreml systematycznie podważa stabilność i bezpieczeństwo międzynarodowe, naruszając prawo międzynarodowe, używając siły lub grożąc jej użyciem oraz podkopując instytucje demokratyczne poprzez wojnę polityczną i hybrydową. Jej akt agresji na Ukrainę jest jedynie najbardziej skrajnym wyrazem tych trwających działań”.

“Nasze wezwanie należy potraktować poważnie: jeśli Rosja wygra, a Ukraina upadnie, Europa Środkowa może być następna. W związku z tym pokonanie Rosji teraz, na Ukrainie, zmniejszy szanse, że zwolennicy Ukrainy będą musieli później przelać własną krew i poświęcić swoje zasoby. Będzie to jasny sygnał, że w naszym regionie nie ma miejsca na zamrożone konflikty i niekończące się wojny. I jasno pokaże tyranom na całym świecie, że agresja nie będzie nagradzana, a dyktatorzy nie będą mogli dzielić planety na strefy swoich złych wpływów”.

“Dlatego też musimy nadal wspierać Ukrainę, dopóki siły rosyjskie całkowicie nie wycofają się z jej terytorium, co definitywnie położy kres rewanżyzmowi i imperializmowi Kremla. Zakończenie wojny z Rosją, która nadal posiada Krym i terytoria na wschodniej Ukrainie, byłoby jak wystosowanie otwartego zaproszenia dla wszystkich autorytarnych szaleńców, którzy uważają, że można najeżdżać na sąsiadów w oparciu o sfabrykowane, nienawistne narracje, zabijając setki lub tysiące niewinnych cywilów”.

.”Krótko mówiąc, pokój może nadejść tylko na warunkach Ukrainy. Zamrażanie konfliktów to ulubiony sposób Rosji kupowania czasu poprzez udawanie, że kończy rozpoczętą przez siebie wojnę. Zamrożony konflikt nie przyniósłby na dłuższą metę stabilizacji ani poprawy bezpieczeństwa czy warunków ekonomicznych. Zamiast tego pozwoliłby Rosji na przegrupowanie i odbudowę swoich sił, przy jednoczesnym kontynuowaniu wojny politycznej i eksportowaniu swojej imperialnej ideologii” – piszą premierzy Polski, Czech i Słowacji.

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 września 2023
Fot. Wikimedia/Діана Давітян