Turcja i Polska dowodzą dwoma największymi wojskami lądowymi w NATO - Recep Tayip Erdogan

Turcja i Polska

Premier Donald Tusk przekonywał w Ankarze, że zarówno Polska, jak i Turcja pragną sprawiedliwego pokoju w Ukrainie. Jak przekazał, zwrócił się do prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana z propozycją, by jego kraj wziął na siebie „jak największą współodpowiedzialność” za stabilność w regionie. Z kolei prezydent Recep Tayyip Erdogan stwierdził, że Turcja i Polska dowodzą dwoma największymi wojskami lądowymi w NATO.

Rozmowy Ukraina-Rosja odbędą się w Turcji?

.Natomiast turecki prezydent wyraził gotowość do udostępnienia miejsca na rozmowy między Rosją a Ukrainą. Podkreślił też, że jego zdaniem Rosja powinna zgodzić się na zawieszenie broni. Do wizyty premiera Donalda Tuska w Ankarze doszło w momencie, gdy Europa zastanawia się nad tym, jak wesprzeć Ukrainę w obliczu niepewnego poparcia ze strony USA i nacisków na jak najszybszy rozejm.

„Turcja i Polska chcą, aby zawarto pokój sprawiedliwy. Wszyscy wiemy, na czym polega pokój sprawiedliwy” – powiedział Donald Tusk na wspólnej konferencji prasowej z Recepem Tayyipem Erdoganem po tym, gdy w Pałacu Prezydenckim odbył z nim ponadgodzinną rozmowę. Jak zauważył, zarówno on, jak i Recep Tayyip Erdogan „identycznie” – czyli pozytywnie – oceniają efekty pierwszej fazy rozmów w Arabii Saudyjskiej. „Jedynym znakiem zapytania pozostaje dziś reakcja Rosji. Dziś i Ankara, i Warszawa, Kijów, Waszyngton, Bruksela – wszyscy czekamy na jednoznaczną odpowiedź, czy ta druga strona jest gotowa do poważnego potraktowania tej oferty rozejmu” – powiedział polski premier.

Turcja i Polska mają dwie największe armie lądowe w NATO

.Według Recepa Tayyipa Erdogana, Rosja powinna przystać na propozycję rozejmu. „Postawa Turcji wobec tej wojny jest jasna i konkretna od początku: żeby więcej nie doprowadzić do przelewu krwi, musimy doprowadzić do sprawiedliwego zakończenia wojny” – oświadczył. Polski premier poinformował, że zwrócił się do prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana z „jednoznaczną propozycją”, aby Turcja wzięła na siebie jak największą współodpowiedzialność za proces pokojowy oraz gwarancje stabilności i bezpieczeństwa „w całym naszym regionie”. „Chyba nie przesadzę, jeśli powiem, że dzisiaj dokonaliśmy historycznego przełomu. Wiemy dobrze, czego chcemy dla Ukrainy, dla regionu, dla Europy” – zaznaczył.

Recep Tayyip Erdogan natomiast zwrócił uwagę, że Turcja i Polska dowodzą dwoma największymi wojskami lądowymi w NATO oraz Europie i są „kluczowymi sojusznikami na wschodniej i południowej flance Sojuszu”. Jego zdaniem, mają też w związku z tym „niezastąpione miejsce w tworzeniu sieci bezpieczeństwa w Europie”. Turecki prezydent poinformował też, że Turcja jest gotowa udostępnić miejsce do przeprowadzenia rozmów pokojowych między Ukrainą a Rosją, a także „zapewnić wszelką inną potrzebną pomoc”. „Naszemu rejonowi już wystarczy łez i wojny” – oświadczył.

Członkostwa Turcji – cel strategiczny Recepa Tayyipa Erdogana

.Podczas konferencji wybrzmiała kwestia członkostwa Turcji w Unii, które Recep Tayyip Erdogan definiuje jako „cel strategiczny”. Jego zdaniem Unia Europejska może „zapobiec utracie władzy i znaczenia, a nawet odwrócić ten proces” jedynie poprzez przyjęcie w swoje szeregi Turcji jako „pełnoprawnego członka”. Dodał, że w kwestii unijnych aspiracji Ankary liczy na wsparcie Polski, która obecnie sprawuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

Jak powiedział Recep Tayyip Erdogan, podczas środowych rozmów potwierdzono wspólne chęci rozwoju i poszerzenia wachlarza stosunków między Polską a Turcją. Jak podkreślił, oba kraje posiadają „silny potencjał w zagadnieniach takich jak handel, inwestycje oraz kontakty międzyludzkie”. Zgodnie z zapowiedzią, Polska i Turcja mają pracować nad zwiększeniem wymiany handlowej do 15 mld dolarów rocznie. „Mamy też ambicje, aby współpracować w tych ważnych cywilizacyjnych projektach. Zwróciłem się do pana prezydenta z taką propozycją, żebyśmy współpracowali przy budowie kolei dużych prędkości” – przekazał Donald Tusk.

Polski premier podziękował również tureckiemu prezydentowi za „symboliczny dar”, jakim był list z Polski do wielkiego wezyra osmańskiego z 1745 r., który finalizował działania na rzecz pokoju w Europie pomiędzy Polską a Turcją prawie 300 lat temu. „W jakimś sensie robiliśmy dzisiaj to samo, panie prezydencie, drogi przyjacielu” – powiedział. Jak zapowiedział Donald Tusk, po spotkaniu z 12 marca w Ankarze planowana jest rewizyta – turecki przywódca ma przyjechać do Warszawy jeszcze w kwietniu.

Polska z największą armią UE

.Na temat tego, iż jeśli Polska spełni ambitne plany modernizacji i zwiększenia siły własnej armii, to będzie dysponowała największą armią lądową w całej Unii Europejskiej, na łamach “Wszystko co Najważniejsze” pisze Alexandre MASSAUX w tekście “Największa siła militarna Unii Europejskiej“.

“Warszawa uchwaliła nowe prawo obronne w 2022 roku. Jak podaje polski rząd, polska armia liczy obecnie ok. 111,5 tys. żołnierzy zawodowych i 32 tys. żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. Na mocy nowych przepisów polska armia zostanie docelowo zwiększona do ok. 300 tys. żołnierzy – 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. Jeśli te liczby zostaną osiągnięte, polska armia przewyższy 200-tysięczną armię francuską, która jest obecnie największą armią w UE”.

”Dzięki stale rosnącemu budżetowi obronnemu, zwiększonemu zaangażowaniu w misje UE i NATO, korzystnym czynnikom geopolitycznym oraz dużemu potencjałowi rekrutacyjnemu Polska ma dobrą pozycję, aby nadal wzmacniać swoje siły zbrojne. Świadczą o tym zresztą ostatnie zakupy. W ostatnich latach Polska dokonała szeregu poważnych zakupów broni w celu modernizacji i wzmocnienia swoich sił zbrojnych. W 2016 roku zamówiła w niemieckiej firmie Krauss-Maffei Wegmann 100 czołgów najnowszej generacji Leopard 2A5. Z kolei od polskiej firmy WZM zakupiła transportery opancerzone Rosomak, które służą do transportu oddziałów i wsparcia logistycznego na polu walki. W 2018 roku Polska zawarła umowę z amerykańską firmą Raytheon na zakup systemu Patriot, najnowocześniejszego systemu obrony przeciwlotniczej”.

.”Zakup ten był jednym z największych zakupów obronnych w historii Polski i został wyceniony na 4,75 mld dolarów. Polska kupiła także samoloty myśliwskie F-35 od amerykańskiej firmy Lockheed Martin – zamówiła 32 myśliwce z tej serii, które zastąpią wysłużone myśliwce MiG-29 i Su-22. Zamówiono również wojskowe drony, w tym drony MQ-9 Reaper produkowane przez amerykańską firmę General Atomics. Od 2022 roku zakupy te znacznie przyspieszają. W Korei Południowej Polska kupiła 288 systemów wielokrotnych wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo i 1000 czołgów K2 od Hyundai Rotem. W USA Warszawa zamówiła 116 nowych czołgów Abrams. Dla porównania – Francja, Niemcy i Wielka Brytania mają obecnie podobno po 200 czołgów” – pisze Alexandre MASSAUX.

LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/alexandre-massaux-najwieksza-sila-militarna-unii-europejskiej/

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 marca 2025