Uniwersytet Harvarda za darmo
Uniwersytet Harvarda obejmie 10 proc. swoich studentów stypendium socjalnym w wysokości 76 tys. dolarów rocznie. Będzie to kosztować uczelnie 15 mln dolarów.
.Harvard Business School ogłosił rozpoczęcie nowego programu stypendialnego, który pokryje koszty pełnego czesnego i opłat dla około 200 kandydatów (10 proc.) na MBA, w porównaniu z 2 proc. które dotychczas otrzymywało stypendium socjalne. Pracownicy reprezentujący Uniwersytet Harvarda zwracają uwagę, że jest to nietypowe podejście, bowiem wsparcie finansowe studentów w przeważającej mierze związane było z ich osiągnięciami. Obecny koszt studiów na Harvard Business School, wynosi ponad 225 tysięcy dolarów.
Stypendium nie obejmuje kosztów utrzymania na terenie Bostonu, które, jak szacuje Lindsay Ellis z The Wall Street Journal, wynoszą około 35 tys. dolarów rocznie.
Tego typu stypendia, które pokrywają cały koszt czesnego i opłat dla najbardziej potrzebujących studentów są bardzo nietypowe. Wielu kandydatów na MBA w wysoko notowanych szkołach płaci poprzez łączenie pożyczek i dotacji, które pokrywają część ich kosztów, komentuje Linda Abraham, założycielka i szefowa Accepted, firmy konsultingowej, która pracuje z wnioskodawcami MBA.
Stypendium będzie przyznawane na podstawie analizy obecnych dochodów studenta, jego aktywów, informacji o jego tle społeczno-ekonomicznym, zamożności rodziny i własności domu.
Jak podaje Lindsay Ellis, mniej więcej połowa studentów Harvard Business School otrzymuje jakąś formę finansowania, które średnio wynoszą 42 tys. dolarów rocznie na studenta. Według niej, jest to wynikiem presji jaką prywatne uczelnie widziały ze strony studentów i ustawodwców.
Fundusz wieczysty Harvard Business School wzrósł do 5,3 miliarda dolarów w roku podatkowym 2021, a całkowity fundusz wieczysty Harvardu został wyceniony na ponad 50 miliardów dolarów w tym roku. W tamtym roku HBS powiedział, że wydał 37 milionów dolarów na pomoc finansową dla studentów MBA, czerpiąc z zysków z endowmentu i prywatnych darowizn. To pochłonie około 15 milionów dolarów, aby pokryć pełne czesne dla około 200 studentów HBS w tym roku szkolnym, dodaje Lindsay Ellis.
W Columbia Business School, stypendia niezwiązane z osiągnięciami naukowymi otrzymuje około połowa ubiegających się o nie studentów. Ich wysokość waha się od 10 do 30 tys. dolarów. Roczne czesne wynosi ponad 67 tys. dolarów. Uniwersytet Stanforda przyznaje stypendia oparte na potrzebach finansowych, uwzględniające dochody i majątek, z nagrodami wynoszącymi średnio 42 tys. dolarów rocznie. Szkoła nie podaje do powszechnej wiadomości ilu studentów otrzymuje pełne stypendia.
Uniwersytet Harvarda jest od wielu lat uznawany za całościowo najlepszy uniwersytet na świecie. W rankingu szanghajskim zajmuje pierwszą pozycję od 20 lat, a w rankingach QS oraz Times Higher Education nie wychodzi poza TOP 5 światowych uczelni.
Sposób funkcjonowania najlepszych światowych uczelni oraz problemy i osiągnięcia polskiego szkolnictwa wyższego opisuje szerzej filozof i profesor nauk humanistycznych, prof. Jan P. HUDZIK, w tekście „Ranking szanghajski i polskie uczelnie”. Z kolei temat finansów polskich uniwersytetów podejmuje były rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Leszek PACHOLSKI.
Oprac. MAC