171 pianistów z 28 krajów w XIX Konkursie Chopinowskim w Warszawie

Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina (NIFC) Artur Szklener poinformował, że do XIX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina napłynęły 642 zgłoszenia z 54 krajów. Dodał, że komisja kwalifikacyjna dopuściła do eliminacji 171 pianistów i pianistek z 28 krajów.
NIFC przedstawił harmonogram XIX Konkursu Chopinowskiego
.Podczas konferencji prasowej szef NIFC Artur Szklener zwrócił uwagę, że organizatorzy XIX Konkursu Chopinowskiego odnotowali rekordową liczbę 642 zgłoszeń z 54 krajów – w tym 210 zgłoszeń z Chin, 88 z Japonii, 52 z Polski i 38 z USA.
– Po raz pierwszy w historii w etapie kwalifikacji stworzyliśmy dwie komisje, które obradowały równolegle (…). W regulaminie znajdą państwo liczbę ok. 160 uczestników eliminacji Konkursu Chopinowskiego. Komisja kwalifikacyjna zdecydowała się dopuścić 171 pianistów i pianistek z 28 krajów, dlatego, że poziom był niezwykle wysoki. Przedstawiciele obydwu komisji wskazywali, że dobrze byłoby, by ok. 200 osób wystąpiło w eliminacjach. Ostatecznie, po długich debatach, dopuszczono 171 kandydatów – powiedział szef NIFC.
Artur Szklener poinformował, że w eliminacjach wystąpi ośmioro Polaków, ale w konkursie najprawdopodobniej znajdzie się więcej uczestników z Polski. Konkurs Chopinowski dopuszcza również zwycięzców innych konkursów, jest pewnego rodzaju metakonkursem. Już dzisiaj wiemy, że aż siedmiu Polaków właśnie na drodze takiej uproszczonej procedury wystąpi w październiku w Konkursie Chopinowskim – wskazał.
Szef NIFC zaprezentował również harmonogram wydarzenia. Zakłada on, że eliminacje odbędą się za 50 dni, potrwają od 23 kwietnia do 4 maja. Koncert inauguracyjny XIX Konkursu Chopinowskiego odbędzie się 2 października. I etap zaplanowano na 3-7 października, II etap – na 9-12 października, a III etap – na 14-16 października. Finały odbędą się w dniach 18-20 października.
Konkurs Chopinowski ma prawie sto lat
Co pięć lat pianiści z całego świata przybywają do Warszawy, by walczyć o tytuł najlepszego chopinisty swojego pokolenia. Oczywiście udział w konkursie to niesamowita próba nerwów, co jednak znacznie ważniejsze – to możliwość zaprezentowania swojego talentu milionom widzów z całego świata, wreszcie – wspaniała okazja, by rozpocząć oszałamiającą karierę o globalnym rozmachu – pisze Aleksander LASKOWSKI, rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Konkurs Chopinowski powołał do życia Jerzy Żurawlew, polski pianista urodzony w 1887 roku w Rostowie nad Donem. Do poświęcenia się zawodowo pianistyce miały go przekonać trzy zdarzenia – zauroczenie grą Ignacego Jana Paderewskiego, którego usłyszał w ósmym roku życia, fascynacja Polonezem A-dur Fryderyka Chopina oraz opinia Józefa Hoffmana, że posiada wybitny talent muzyczny. W 1907 roku Żurawlew przyjechał do Warszawy, gdzie podjął studia w Instytucie Muzycznym u Aleksandra Michałowskiego.
W 1922 roku, już po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Żurawlew założył szkołę muzyczną w Białymstoku. Jak przyznawał, to właśnie wtedy zaczął myśleć o zorganizowaniu konkursu w całości poświęconego muzyce Chopina.
Cały tekst dostępny na łamach „Wszystko co Najważniejsze” [LINK]
PAP/WszystkocoNajważniejsze/rb