W Grecji odkryto złoty pierścień sprzed 1800 lat

W trakcie wykopalisk prowadzonych w pobliżu Koryntu w środkowej Grecji archeolodzy odkryli spektakularny grobowiec z wieloma pochówkami, a także cały szereg artefaktów. Zdaniem ekspertów zidentyfikowane we wnętrzu grobowca przedmioty sprzed wieków wskazują, że grobowiec ten był w późniejszym okresie wykorzystywany jako sanktuarium uzdrawiające. Jednym z najbardziej znaczących odkrytych zabytków okazał się złoty pierścień sprzed niemal 2 tys. lat.
Spektakularny grobowiec z Chiliomodi
.Archeolodzy odkryli w Grecji monumentalny spektakularny grobowiec, który przez stulecia był wykorzystywany jako miejsce pochówku, a w późniejszym okresie został przekształcony w sanktuarium, które miało mieć uzdrawiające właściwości. Na jego taką funkcję w końcowym okresie istnienia w przekonaniu naukowców wskazują odkryte artefakty takie jak złoty pierścień z wizerunkiem Apolla oraz motywem „uzdrawiającego węża” oraz niewielkie rzeźby przedstawiające części ludzkiego ciała, takie jak palce.
Jak poinformowało greckie ministerstwo kultury w specjalnym oświadczeniu, okazały grobowiec został znaleziony przez archeologów jesienią 2024 r. w wiosce Chiliomodi, która znajduje się w pobliżu Koryntu na Półwyspie Peloponez w Grecji. Mająca kształt zbliżony do litery T konstrukcja grobowa obejmowała dużą komorę grobową o wymiarach 2,7 na 7,4 metra. Wejście do grobowca było zamknięte płytą przypominającą drzwi. Na podstawie stylu grobowca eksperci uważają, że został zbudowany w okresie hellenistycznym, przypadającym na lata od 323 do 30 r. p.n.e., informuje portal „Live Science„.
Złoty pierścień sprzed 2 tys. lat
.W głównej komorze grobowej archeolodzy odkryli dużą sarkofag oraz pięć prostokątnych kamiennych skrzyń, które zostały ustawione wzdłuż ścian. W przypadku samego sarkofagu badacze natrafili na szczątki kobiety, ale pozostałe pochówki z tego stanowiska zostały we wcześniejszych wiekach splądrowane. Grobowiec ten służył jako miejsce pochówku przez kilka stuleci, a następnie w końcowym okresie użytkowania – jaki przypadł na czasy rzymskie, dokładnie w latach 250-450 n.e. – obiekt ten został przekształcony w sanktuarium uzdrowieńcze.
We wnętrzu spektakularnego grobowca archeolodzy natrafili na pochodzące z okresu hellenistycznego i rzymskiego artefakty. W skład tej niezwykłej kolekcji starożytnych skarbów wszedł złoty pierścień z półszlachetnym kamieniem, na którym wyryto wizerunek Apolla – boga uzdrawiania i medycyny – oraz przedstawienie węża, będącego symbolem medycyny od tysięcy lat. Naukowcy na terenie stanowiska odkryli również monety, rozbity złoty wieniec liści, małe wazony, przedmioty z żelaza i brązu, flakony perfum i szklane paciorki.
.Nieopodal samego grobowca archeolodzy odnaleźli dodatkowe artefakty, które potwierdzają, iż w późniejszym okresie został on przekształcony w sanktuarium uzdrowieńcze. Zidentyfikowano chociażby gliniane palce oraz fragment glinianej ręki. Te dary wotywne o anatomicznym charakterze najprawdopodobniej zostały pozostawione przez osoby poszukujące uzdrowienia lub dziękujące bogom za rozwiązanie ich problemów zdrowotnych. Greckie ministerstwo kultury stwierdziło, że wykopaliska na terenie grobowca z Chiliomodi będą kontynuowane w najbliższych miesiącach. Archeolodzy starają się ustalić pierwotny kształt kompleksu grobowo-kultowego oraz dokładne okresy jego użytkowania i renowacji.
Marcin Jarzębski