W grobowcu z epoki miedzi znaleziono 270 tys. koralików. Były z nich wykonane lśniące ceremonialne stroje

ceremonialne stroje

Archeolodzy badający grobowiec typu tolos, czyli mający kształt ula, który znajduje się w miejscowości Montelirio w południowo-zachodniej Hiszpanii, odkryli, że pochowane w nim kobiety spoczywały tuż obok niezwykle dużej liczby białych koralików. Najprawdopodobniej były one ze sobą połączone i tworzyły misterne wykonane, lśniące ceremonialne stroje .

270 tys. koralików z grobowca z epoki miedzi

.Powstałe pomiędzy 2900 a 2800 r. p.n.e. cmentarzysko składające się z grobowców typu tolos w Montelirio stanowi część rozległego obszaru archeologicznego obejmującego tereny gminy Valencina de la Concepción w prowincji Sewilla, na który składają się przede wszystkim liczne zabytki i artefakty z epoki miedzi. Podczas wykopalisk prowadzonych w latach 2010–2011 archeolodzy właśnie tam odkryli największy dotychczas udokumentowany zbiór paciorków jaki został znaleziony w jednym pochówku.

Koraliki z Montelirio to niezwykła kolekcja ozdób, które stanowiły integralną część strojów noszonych przez osoby, głównie kobiety, pochowane w grobowcu typu tolos. Skarby te odkryte obok konstrukcji znanej jako „Dama z Kości Słoniowej” rzucają nowe światło na rozwiniętą sieć rzemieślniczej produkcji i handel zasobami morskimi jaka już ponad 4 tys. lat temu zachodziła na Półwyspie Iberyjskim. W przekonaniu archeologów znaleziska te umożliwiają także lepsze zrozumienie roli kobiet w hierarchii społecznej ponad 4 tys. lat temu.

Ceremonialne stroje kobiece

.Główny autor badania, prof. Leonardo García Sanjuán z Uniwersytetu w Sewilli, który specjalizuje się w dziedzinie prehistorii, stwierdził, że odkryte koraliki najprawdopodobniej stanowiły element ceremonialnych strojów noszonych przez kobiety pełniące ważne funkcje społeczne lub religijne podczas uroczystości. Zaznaczył również, że takie ubrania były dość ciężkie i nie nadawały się na codzienny ubiór. Ekspert dodał także, iż wiele z koralików mogło wyglądać na opalizujące, ponieważ niektóre z nich nadal zachowywały efekt masy perłowej.

W ciągu ostatnich pięciu lat interdyscyplinarny zespół naukowców przeprowadził szczegółowe badania kolekcji koralików wykorzystując przy tym różnorodne metody badawcze takie jak datowanie radiowęglowe, analiza morfometryczna, analiza archeobotaniczna oraz rekonstrukcje eksperymentalne. Dzięki tym kompleksowym badaniom dokonano przełomowego odkrycia – na terenie grobowca zidentyfikowano ponad 270 000 koralików, które głównie były wykonane z muszli, a także z kamienia i kości.

.Naukowcy szacują, że kolekcja składa się z imponujących 270 769 okrągłych koralików,  które głównie zostały wykonane z muszli morskich. Ich produkcja wymagałaby pracy dziesięciu osób przez osiem godzin dziennie przez 206 dni, co odpowiada około siedmiu miesiącom. Szacunki te nie uwzględniają dodatkowego czasu potrzebnego na zebranie muszli przypominających przegrzebki na wybrzeżu. Fakt ten podkreśla ogromny wysiłek i zaangażowanie społeczności jaka była zaangażowana w stworzenie tej niezwykłej kolekcji.

Oprac. MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 14 lutego 2025
Fot. David W. Wheatley.