Włochy żądają od Francji zwrotu antycznych zabytków pokazywanych w Luwrze

Luwr waza

Włoskie ministerstwo kultury zwróciło się do władz Francji z żądaniem zwrotu siedmiu znalezisk archeologicznych pokazywanych w Luwrze, które trafiły tam wskutek nielegalnego handlu dziełami sztuki. Włochy są dobrej myśli, bo Francja chce współpracować.

Luwr i włoskie wykopaliska

.Minister kultury Włoch Gennaro Sangiuliano wystosował takie żądanie jeszcze w ubiegłym roku, po tym, jak poszukiwania skradzionych w latach 80. i 90. XX w. włoskich znalezisk archeologicznych wykazały, że niektóre z nich są w Luwrze. Miały tam trafić na skutek handlu skradzionymi dziełami sztuki, gdy jeszcze muzea nie zwracały tak szczególnej uwagi na aspekt legalności pochodzenia zakupywanych przez nich dzieł. Jak podał francuski Le Monde obecny dyrektor Luwru nie ma wątpliwości, że sprawę trzeba wyjaśnić i doprowadzić do zwrotu włoskich dzieł, o ile rzeczywiście pochodzą z nielegalnych źródeł.

„Jestem przekonany, że wszystkie dzieła o wątpliwym pochodzeniu są plamą na zbiorach Luwru. Bezwzględnie musimy wziąć na siebie odpowiedzialność i dokładnie i przejrzyście zbadać, co się stało” – powiedział cytowany przez Le Monde dyrektor Luwru Laurence Des Cars.

Wśród odnalezionych w Luwrze skradzionych dzieł sztuki jest m.in. starożytna grecka amfora, pochodząca z V w. przed Chrystusem oraz kilka starożytnych kraterów – greckich naczyń służących do mieszania wina z wodą.

„Cieszę się, że tak wielka instytucja kultury, jak Luwr, uznaje moją prośbę, którą skierowałem przy okazji spotkania w Paryżu z dyrektorem Laurencem Des Carsem, które odbyło się w lutym ubiegłego roku” – mówi minister kultury Włoch Gennaro Sangiuliano. Dodaje, że właśnie wtedy przedstawił przygotowaną przez jego urząd pełną dokumentację i listę skradzionych w latach 80. i 90. włoskich znalezisk archeologicznych, znajdujących się obecnie we francuskich muzeach. – Zostały one skradzione i nielegalnie wywiezione z Włoch, co rodzi kwestię ich zwrotu. Doprowadziło to do wciąż trwającego konstruktywnego dialogu między Ministerstwem Kultury a muzeum francuskim, którego wspólnym celem jest ochrona dziedzictwa kulturowego i zwalczanie nielegalnego handlu dobrami kultury – mówi Gennaro Sanguiliano.

Oprac. Anna Druś/WszystkocoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 sierpnia 2024