Wystawa prac Józefa Krzysztofa Oraczewskiego „Zderzenia” w Muzeum Narodowym w Kielcach

Monograficzną wystawę Józefa Krzysztofa Oraczewskiego „Zderzenia” od wtorku 21 listopada można oglądać w Muzeum Narodowym w Kielcach. Na ekspozycję składa się prawie osiemdziesiąt prac z kolekcji artysty i ze zbiorów prywatnych.

.„Mimo różnorodności, skomplikowana i wielowymiarowa twórczość eksponowana na wystawie »Zderzenia« stanowi harmonijną całość. Dzieła nie przyćmiewają się wzajemnie. Co więcej, okazuje się, że – choć każde z nich jest »gwiazdą« – układają się w pewne konstelacje. Zestawione, odkrywają nowe znaczenia. Ich dialog jest żywy: pełen emocji, odmiennych punktów widzenia i wielowątkowych narracji” – zwracają uwagę organizatorzy wystawy.

Ekspozycję przygotowano we współpracy z artystą. Jej kuratorką jest Monika Turczyńska. Na wystawie prezentowanych będzie prawie 80 prac z kolekcji artysty i ze zbiorów prywatnych. Wernisaż odbędzie się we wtorek 21 listopada, a wystawa potrwa do 17 marca 2024 r.

Józef Krzysztof Oraczewski – malarz, rysowni, grafik

.Józef Krzysztof Oraczewski w 1975 r. ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, a dwa lata później – Studium Scenografii Teatralnej i Filmowej u profesora Józefa Szajny. Jest twórcą malarstwa sztalugowego, malarstwa wielkoformatowego, rysunków i grafiki.

Tworzone przez niego instalacje przestrzenne zapewniły mu pozycję międzynarodowego autorytetu w tej dziedzinie sztuki. Miał ponad 40 wystaw indywidualnych, brał też udział w licznych ekspozycjach zbiorowych na całym świecie. Ponad 600 prac artysty jest w kolekcjach prywatnych i muzealnych w Polsce i w ponad 30 krajach świata.

Newsletter „Kultura Najważniejsza” – czyli weekend w towarzystwie sztuki

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

.Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/Wiktor Dziarmaga/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 listopada 2023
Fot.: Muzeum Narodowe w Kielcach