Wystawa Renoira w Giverny
W Musée des impressionnismes w Giverny trwa wystawa „Renoir à Guernesey, 1883”, poświęcona miejscu, jakie w dorobku Renoira zajmują jego dzieła, wykonane podczas pobytu na wyspie Guernsey.
.Wyspy Normandzkie były na przełomie XIX i XX wieku popularnym wśród paryskiej elity, a przede wszystkim artystów i pisarzy, miejscem wypoczynku i twórczości. Wyspa Guernsey związana jest szczególnie z Victorem Hugo, który spędził tam 14 lat i napisał tam wówczas niektóre ze swoich najważniejszych dzieł literackich.
Renoir na wyspie Guernsey spędził ponad miesiąc, we wrześniu 1883 roku. Wykonał wówczas kilkanaście obrazów i rysunków, przedstawiających skaliste brzegi wyspy oraz plaże, na które uczęszczają mieszkańcy Guernsey. Pobyt Renoira na Guernsey był kluczowy dla późniejszego tworzenia pejzaży przez malarza. Dzieła Renoira, wykonane podczas pobytu na wyspie, wpisują się również w poszukiwania przez malarza miejsca postaci ludzkich w pejzażu.
Na wystawie można zobaczyć kilka dzieł, wykonanych przez Renoira podczas pobytu na Guernsey, wśród których szczególną uwagę zwracają obrazy „Paysage avec baigneurs, Guernesey” z kolekcji kopenhaskiego Ny Carlsberg Glyptotek, oraz „Baie du Moulin Huet à Guernesey”, wypożyczone przez The National Gallery w Londynie.
Obrazy Renoira oddają piękno Wysp Normandzkich, ze szmaragdową wodą i plażami otoczonymi skałami. Charakterystyczny styl Renoira, jak żaden inny z impresjonistów pozwala najlepiej oddać wyjątkowość przyrody Guernsey, jednocześnie łagodnej i dzikiej.
Jednocześnie na wystawie można zobaczyć afisze, fotografie i karty pocztowe, oddające atmosferę kurortów na wyspach normandzkich pod koniec XIX wieku.
Wystawę „Renoir à Guernesey, 1883” będzie można oglądać w Musée des impressionnismes w Giverny do 10 września.
Jednocześnie, w nawiązaniu do wystawy czasowej, w przestrzeni wystawy stałej prezentowane są dzieła z kolekcji muzeum, przedstawiające wybrzeże Normandii i Bretanii. Obrazy Eugène’a Boudina, przedstawiające żaglowce wpływające do portu i targ rybny w Trouville, pejzaże Bretanii wykonane przez Maximiliena Luce czy normandzkie klify na pejzażach Jeana Francisa Auburtina, pokazują bogactwo inspiracji, jakie francuskie wybrzeże stanowiło dla impresjonistów.
Wybór Giverny na lokalizację muzeum poświęconego impresjonizmowi związany jest z rolą, jaką w historii impresjonizmu odegrała ta mała miejscowość, położona na zakolu Sekwany, na granicy między Ile-de-France i Normandią. W 1883r. w miejscowości zamieszkał Claude Monet, w domu przy którym stworzył ogród, będący dla niego główną inspiracją. W swoim ogrodzie w Giverny Monet namalował m.in. słynny cykl obrazów, przedstawiający lilie wodne. Giverny i zakola Sekwany stały się wówczas miejscem, do którego przyjeżdżali szukający inspiracji artyści. Monet często przyjmował goszczących w Giverny francuskich i amerykańskich artystów, a w okolicznych miejscowościach zamieszkali m.in. Camille Pissarro czy Pierre Bonnard. Współcześnie dolina Sekwany wciąż stanowi inspirację dla artystów, głównie amerykańskich, którzy się tu osiedlają, jak m.in. amerykańska artystka Joan Mitchell.
.W Giverny, kilka metrów od muzeum, można zwiedzać dom i ogród Moneta. Artysta jest pochowany na cmentarzu przy tamtejszym kościele.
Kultura Najważniejsza
.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.
Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.
Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].
oprac.Julia Mistewicz, Paryż