Na Litwie wprowadzono zakaz posiadania broni palnej dla obywateli Rosji i Białorusi

zakaz posiadania broni palnej

Sejm Litwy zakazał posiadania broni obywatelom Rosji i Białorusi mieszkającym na stałe w tym kraju. Ma to utrudnić tworzenie na terenie Litwy uzbrojonych grup dywersyjnych oraz zwiększyć bezpieczeństwo w razie antyrządowych zamieszek.

.”Będziemy silniejsi i bezpieczniejsi” – skomentował przyjęcie zakaz posiadania broni palnej – odpowiednich poprawek do ustawy o broni i amunicji – poseł Laurynas Kaszcziunas, przewodniczący sejmowego komitetu bezpieczeństwa narodowego.

Wprowadzenie zakazu poparła zdecydowana większość parlamentarzystów – 112 w 141-osobowym Sejmie.

Zakaz posiadania broni palnej, aby utrudnić dywersję wobec litewskiego państwa

.Zgodnie z zatwierdzonymi poprawkami obywatele Rosji i Białorusi mieszkający na Litwie oraz obywatele innych państw, „które nie odpowiadają kryteriom integracji euroatlantyckiej” nie będą mogli kupować i przechowywać broni oraz amunicji. Osoby, które już posiadają taką broń, będą musiały jej się pozbyć. W przeciwnym wypadku zostanie ona skonfiskowana.

Według danych sejmowego komitetu bezpieczeństwa narodowego na Litwie mieszka obecnie 294 obywateli Rosji i 46 Białorusinów, którzy mają pozwolenia na posiadanie lub noszenie broni.

Estonia też jest gotowa

.”Konflikt Rosji z Ukrainą niepokoi całą Europę. I my w naszej części Europy jesteśmy nim zaniepokojeni, ale nie wpadajmy w panikęEstonia i wszystkie kraje bałtyckie przygotowywały się na taki obrót spraw przez ostatnie trzy dekady, od momentu odzyskania niepodległości” – pisze Illimar Lepik von Wirén na łamach „Wszystko co Najważniejsze” [LINK].

„Dużo poważniej powinniśmy traktować przypadki mikroagresji lub agresji poniżej progu wojny. W takich sytuacjach Zachód nie powinien jedynie reagować, lecz zająć zdecydowane stanowisko i działać. Skutki zaniedbań na tym polu dziś widać wyraźnie. Narody europejskie muszą nauczyć się, jak radzić sobie z działaniami wojny hybrydowej. Dezinformacja, przez lata sączona do głów europejskich społeczeństw, jest tu doskonałym przykładem.

Rosja zrozumiała, że nie jest wystarczająco silna, aby pokonać zjednoczoną Europę militarnie. Przyjęła więc nowy sposób walki, którego celem jest dezintegracja Europy. Rosjanie szukają pęknięć w systemie i starają się je powiększać. Aby przeciwdziałać takim atakom, musimy się nauczyć, jak myślą Rosjanie” – pisze von Wirén.

PAP/Aleksandra Akińczo/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 grudnia 2022