Zamek w Sedanie ulubionym zabytkiem Francuzów

Zamek w Sedanie

Każdego roku, w okolicach Europejskich Dni Dziedzictwa, Francuzi wybierają najlepszy francuski zabytek. Każdy region reprezentowany jest w konkursie przez jeden zabytek, a zwycięski obiekt zostaje wyłoniony po głosowaniu internetowym. Wyniki konkursu zostają przedstawione w programie telewizyjnym „Ulubiony zabytek Francuzów” po serii reportaży, prezentujących historię każdego z zabytków, biorących udział w konkursie, ale również działania osób zaangażowanych w ich ochronę i renowację. 

.Tytuł „ulubionego zabytku Francuzów” otrzymały w poprzednich latach takie obiekty, jak królewski klasztor w Brou, arcydzieło gotyku płomienistego zbudowane na życzenie Małgorzaty z Habsburgów aby upamiętnić jej zmarłego męża, czy cytadela w Belforcie, z rzeźbą lwa wykonaną przez Bartholdiego, symbolizującą patriotyzm i odwagę mieszkańców Alzacji i Lotaryngii podczas wojny francusko-pruskiej. W 2022 roku tytuł otrzymał dworzec morski w Cherbourgu i znajdująca się tam łódź podwodna Le Redoutable. 

W tegorocznej edycji konkursu Francuzi wybrali zamek warowny w Sedanie. Zamek, położony w północno-wschodniej Francji, jest największym zachowanym zamkiem warownym w Europie, o powierzchni 35 000 m2 i wysokości 7 pięter. Specyfika zamku, zbudowanego w XV wieku, polega na tym, że po zniszczeniach w wyniku bitew nie odbudowywano murów, ale pogrubiano je o kolejną warstwę, przez co stała się odporna na najsilniejsze działa. Zamek obronny w Sedanie odznacza się rzadko spotykaną kompleksowością, trójkątnym dworem otoczonym murami, donżonem i czterema basztami. Rozbudowywany kilkakrotnie, zamek jest unikatowym przykładem pięciu wieków architektury militarnej. 

„Zamek z bajki, panorama architektury militarnej” – określił zamek w Sedanie Stéphane Bern, prowadzący emisji „Ulubiony zabytek Francuzów”. 

W 2022r. zamek w Sedanie odwiedziło 80 000 osób. Oprócz zwiedzania fortyfikacji, odwiedzający mogą zobaczyć także muzeum, w którym znajdują się przedmioty pochodzące z wykopalisk archeologicznych na terenie zamku i sala poświęcona wojnie francusko-pruskiej. Miejsce przyciąga turystów również programem wydarzeń, jak turnieje rycerskie czy zwiedzanie z lampionami po zmroku. 

.Zamek w Sedanie został wybrany spośród 14 kandydatów do tytułu „Ulubionego zabytku Francuzów 2023”, wśród których znalazły się m.in. opactwo w Cluny, królewskie opactwo w Chaalis, bazylika Notre-Dame de Fourvière w Lyonie czy zamek w Blois. 

oprac.JM

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 września 2023
Fot. Wikimedia/MOSSOT