Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Wrzesień 2023
Każdy miesiąc rozpoczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie warto zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!
1. Jacobus Vrel. Énigmatique précurseur de Vermeer
.W Fondation Custodia do 17 września można jeszcze oglądać wystawę „Jacobus Vrel. Énigmatique précurseur de Vermeer”, poświęconą holenderskiemu malarzowi, którego dzieła przez lata przypisywane były Vermeerowi – przez podobieństwo kompozycji i tajemniczego nastroju. Na wystawie można zobaczyć obrazy Jacobusa Vrela przedstawiające, podobnie jak dzieła mistrza z Delf, postaci we wnętrzach, często przy oknie. Warto również zwrócić uwagę na obrazy artysty ukazujące ulice holenderskich miast, cechujące się nowatorską jak na tamte czasy perspektywą. Na wystawie prezentowane są również dzieła innych holenderskich artystów, współczesnych Jacobusowi Vrelowi.
Jacobus Vrel. Énigmatique précurseur de Vermeer, do 17 września 2023 r. Fondation Custodia, 121 rue de Lille (7. dzielnica), metro Assemblée Nationale
2. Renoir à Guernesey, 1883
.W Musée des impressionnismes w Giverny do 10 września można oglądać wystawę „Renoir à Guernesey, 1883”, pokazującą rolę, jaką w dorobku artystycznym Renoira zajmują obrazy powstałe podczas jego pobytu na wyspie Guernsey. Artysta namalował tam kilkanaście obrazów przedstawiających skaliste brzegi wyspy i uczęszczane przez mieszkańców Guernsey plaże.
Na wystawie prezentowane są również afisze i kartki pocztowe oddające atmosferę na wyspie Guernsey w XIX wieku, kiedy była popularnym miejscem wypoczynku paryskiej elity i artystów.
Renoir à Guernesey, 1883, do 10 września 2023 r. Musée des impressionnismes, Giverny, TER/Transilien J, stacja: Vernon-Giverny, ze stacji kursuje specjalny autobus do Giverny
3. Journées du Patrimoine
.Europejskie Dni Dziedzictwa, przypadające w tym roku na weekend 16–17 września, są okazją do zwiedzenia miejsc na co dzień zamkniętych dla publiczności bądź odkrycia na nowo miejsc już znanych – dzięki programowi proponującemu m.in. zwiedzanie z przewodnikiem, koncerty czy projekcje filmowe poświęcone historii i architekturze. W Paryżu z okazji Dni Dziedzictwa można zwiedzać m.in. ministerstwa, ambasady, teatry. Wśród wielu miejsc, które warto zwiedzić podczas Dni Dziedzictwa, znajdują się m.in. siedziba premiera Hôtel Matignon, Senat, Institut de France czy Mobilier National, w którym przechowywane są i odnawiane meble należące do francuskich placówek dyplomatycznych.
Journées du Patrimoine, 16 i 17 września 2023 r. program: https://journeesdupatrimoine.culture.gouv.fr/programme
4. Ingres w Chantilly
.Przez cały wrzesień na zamku w Chantilly można oglądać wystawę „Ingres, l’artiste et ses princes”. Dzieła Ingresa przedstawione są przez pryzmat kontaktów, które artysta nawiązał na dworze królewskim i które pozwoliły mu osiągnąć sukces za życia. Na wystawie w Musée Condé na zamku w Chantilly, będącym drugim po Luwrze najważniejszym francuskim muzeum sztuki dawnej, można zobaczyć najsłynniejsze dzieła Ingresa, a także te mniej znane, rzadko pokazywane publicznie.
Ingres, l’artiste et ses princes, do 1 października 2023 r. Château de Chantilly, TER stacja: Chantilly
5. Graver la lumière. L’estampe en 100 chefs-d’œuvre
.Do 17 września w Musée Marmottan Monet trwa jeszcze wystawa poświęcona rycinom. Można na niej zobaczyć ponad sto rycin wykonanych przez takich artystów, jak Rembrandt, Manet, Degas czy Bonnard, a także przez współczesnych twórców. Wystawa pokazuje rozwój ryciny, technik i wykorzystania jej przez artystów do ukazania niuansów światła.
Graver la lumière. L’estampe en 100 chefs-d’œuvre, do 17 września 2023 r. Musée Marmottan-Monet, 2 rue Louis-Boilly (16. dzielnica), metro La Muette
6. Surréalisme au féminin ?
.We wrześniu kończy się również wystawa w Musée de Montmartre, poświęcona roli kobiet w surrealizmie. Wystawa skupiona jest wokół europejskich i amerykańskich artystek, jak Dora Maar, Toyen czy Leonora Carrington. Wystawa pokazuje również sposób, w jaki najważniejsze ruchy artystyczne XX wieku przyczyniły się do docenienia twórczości kobiet. Wystawę „Surréalisme au féminin ?” można oglądać do 10 września.
Surréalisme au féminin ?, do 10 września 2023 r. Musée de Montmartre, 12 rue Cortot (18. dzielnica, Montmartre), metro Lamarck-Caulaincourt
7. Aux origines de l’image sacrée. Icônes du musée national des arts Bohdan et Varvara Khanenko de Kyiv
.W Luwrze w ramach wystawy czasowej można zobaczyć dzieła sztuki bizantyjskiej, pochodzące z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenko w Kijowie, wywiezione w czasie wojny rosyjsko-ukraińskiej z Ukrainy do Francji i przechowywane w Luwrze w ramach zaangażowania francuskiego muzeum w ochronę sztuki ukraińskiej.
Na wystawie można zobaczyć pochodzące z kolekcji muzeum w Kijowie cztery ikony z klasztoru św. Katarzyny na górze Synaj, powstałe w VI i VII wieku. Na wystawie prezentowana jest również ikona konstantynopolitańska, wykonana w XIII wieku w formie mikromozaiki, ozdobionej wysokiej wartości złotym obramowaniem.
Wystawa w Luwrze ma również na celu uświadomienie szerokiej publiczności, jak bogate są zbiory muzeum narodowego w Kijowie, posiadającego ok. 25 000 dzieł sztuki antycznej, bizantyjskiej, europejskiej i azjatyckiej.
Aux origines de l’image sacrée. Icônes du musée national des arts Bohdan et Varvara Khanenko de Kyiv, do 6 listopada 2023 r. Luwr (1. dzielnica), metro Palais-Royal – Musée du Louvre
8. Louis Janmot. Le Poème de l’âme
.W Musée d’Orsay od 12 września będzie prezentowany cykl obrazów „Le Poème de l’âme” lyońskiego malarza i poety Louisa Janmota. Cykl, który artysta tworzył w latach 1835–1881, składa się z 18 obrazów i 16 wielkopowierzchniowych rysunków, tworzących spójną całość z napisanym przez Janmota poematem. „Le Poème de l’âme” jest opowieścią inicjacyjną o etapach, przez które przechodzi dusza człowieka na ziemi. Dzieło to łączy nawiązania do sztuki, filozofii, literatury i religii i stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć francuskiego romantyzmu.
Na wystawie w Musée d’Orsay będzie można zobaczyć całość cyklu „Le Poème de l’âme”.
Louis Janmot. Le Poème de l’âme, od 12 września 2023 r. do 7 stycznia 2024 r. Musée d’Orsay, 1 rue de la Légion d’Honneur (7. dzielnica), RER Musée d’Orsay
9. Cinéma et mode en 20 films indispensables
.W Cinémathèque Française do 22 września będą się odbywały projekcje filmów poświęconych światu mody. Rozwój domów mody, życie znanych projektantów czy kulisy pokazów mody inspirowały twórców filmów. W Cinémathèque będzie można obejrzeć 20 najważniejszych filmów pokazujących blaski i cienie świata mody. Wśród nich m.in. biograficzne filmy Coco avant Chanel, Saint Laurent, a także Rzym Felliniego, ukazujący przepych pokazów mody, czy Falbalas, inspirowany światem haute couture.
Cinéma et mode en 20 films indispensables, do 22 września 2024 r. Cinémathèque Française, 51 rue de Bercy (12. dzielnica), metro Bercy
10. Koncerty w kościele Saint-Julien-le-Pauvre
.We wrześniu w kościele Saint-Julien-le-Pauvre regularnie będą organizowane koncerty fortepianowe. W programie recitalu fortepianowego 7 września znajdą się dzieła Bacha, Beethovena, Debussy’ego i Chopina. 9 i 14 września będzie można posłuchać utworów Mozarta i Chopina. W programie koncertu 24 września znajdą się utwory Beethovena i Schuberta, a 28 września publiczność będzie mogła usłyszeć dzieła Chopina, Schuberta i Ravela.
Koncerty fortepianowe 2, 8, 15, 21 i 23 września będą natomiast w całości składać się z utworów Chopina.
Program: https://www.offi.fr/concerts/eglise-saint-julien-le-pauvre-2144.html Eglise Saint-Julien-le-Pauvre, 1 rue Saint-Julien-le-Pauvre (5. dzielnica), metro Cluny La Sorbonne