Żydowskie korzenie Wołodymyra Zełenskiego kartą ataku Putina w stylu KGB - pisze Reuters

Trzy lata po rosyjskiej napaści na Ukrainę można mówić o sukcesie w stosunkach polsko-ukraińskich - podkreśliła w rozmowie z Biełsatem publicystka specjalizująca się w sprawach ukraińskich, Bogumiła Berdychowska. Zaznaczyła jednocześnie, że zniknięcie hurraoptymizmu z przestrzeni publicznej po tak długim czasie jest normalne.

Ambasador Ukrainy w Izraelu potępił Władimira Putina, który obelżywie odniósł się do kwestii żydowskich korzeni ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, twierdząc, że niektórzy Żydzi uważają go za hańbę dla narodu żydowskiego.

.”Myślę, że jest to wyraźna prowokacja w stylu KGB i kiepska propaganda” – powiedział w piątek Jewhen Kornijczuk, cytowany przez „Jerusalem Post”. „Musimy wziąć pod uwagę, że próbuje on sabotować więzi między Izraelem a Ukrainą przed wizytą żony prezydenta Zełenskiego w Izraelu i celowo zrobił to przed szabatem” – ocenił dyplomata.

Żydowskie korzenie Wołodymyra Zełenskiego

.”Wierzę, że większość Żydów na całym świecie jest dumna z Zełenskiego jako przywódcy, który broni swojego kraju i walczy o wolność. Oczekujemy potępienia ze strony izraelskiego rządu” – dodał ukraiński ambasador. Reuters przytacza słowa Putina wypowiedziane w piątek na forum ekonomicznym w Petersburgu: „Mam wielu żydowskich przyjaciół. Mówią, że Zełenski nie jest Żydem, jest hańbą dla narodu żydowskiego”.

Izraelskie media przypominają, że prezydent Zełenski urodził się w rodzinie ukraińskich Żydów, a wielu członków jego rodziny poniosło śmierć w Holokauście. „Jerusalem Post” cytuje byłego wicepremiera Izraela Natana Szaranskiego, który stwierdził, że „Ukraińcy mogą być dumni z wyboru żydowskiego prezydenta, który jednoczy naród ukraiński w ciężkiej walce z barbarzyńską agresją. A my, Żydzi, możemy być dumni, że przedstawiciel naszego narodu odgrywa tak wyjątkową historyczną rolę w mobilizowaniu nie tylko narodu ukraińskiego, ale całego wolnego świata do obrony naszej wspólnej przyszłości”.

W 2022 roku izraelski dziennik „Jerusalem Post” uznał prezydenta Ukrainy za najbardziej wpływowego Żyda na świecie. Na drugim miejscu znalazł się były premier Izraela Jair Lapid, a na trzecim premier Francji Elisabeth Borne.

Historia rodziny Zełenskiego

.”Washington Post” przytacza historię ze stycznia 2020 roku kiedy podczas obchodów w Izraelu 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz Zełenski opowiedział izraelskiemu premierowi Benjaminowi Netanjahu historię „o rodzinie czterech braci”. „Trzech z nich, ich rodzice i ich rodziny byli ofiarami Holokaustu. Wszyscy zostali zastrzeleni przez niemieckich okupantów, którzy najechali Ukrainę” – opowiadał Zełenski. „Czwarty brat przeżył. Dwa lata po wojnie miał syna, a następnie wnuka. Po 40 latach ten wnuk został prezydentem i stoi przed panem dzisiaj, panie premierze” – mówił Zełenski.

Naczelny rabin Ukrainy Mosze Azman w obronie Żeleńskiego

.Naczelny rabin Ukrainy Mosze Azman stanął w obronie godności prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, którego Putin nazwał „hańbą narodu żydowskiego” – poinformował portal Unian.

„Jestem dumny z prezydenta Zełenskiego, że nie uciekł (po napaści Rosji na Ukrainę) i robi wszystko, aby pomóc narodowi ukraińskiemu. I nie tylko ja. Myślę, że cały świat jest z niego dumny” – powiedział rabin, cytowany przez Unian. Była to odpowiedź na słowa rosyjskiego dyktatora Putina, który w piątek na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu nazwał Wołodymyra Zełenskiego „hańbą narodu żydowskiego”, twierdząc, że jego żydowscy koledzy tak właśnie mówią o ukraińskim prezydencie. Sam Putin niejednokrotnie nazwał Zełenskiego i jego otoczenie „neonazistami”. W rozmowie z reporterem portalu Unian Mosze Azman odniósł się również do tego. „Na Ukrainie nie ma neonazistów. Są tu przyzwoici ludzie, którzy bronią swojej ojczyzny” – powiedział rabin.

Hagada – jeden z najważniejszych tekstów judaizmu

.Na temat tego jakie są centralne składniki żydowskiej tożsamości narodowej, na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” pisze prof. Szewach WEISS w tekście “Hagada, opowieść o tożsamości“.

“Nie sposób być Żydem, jeśli nie jest się związanym z żydowską religią i żydowską tradycją. Centralnym punktem żydowskości jest judaizm. Większość żydowskich ateistów poddaje swoje dzieci obrzezaniu. Te dzieci, podobnie jak koledzy z religijnych domów, przechodzą później bar micwę, gdy dorastają, wyprawiają żydowskie wesela, a gdy umierają, rodzina chowa ich na żydowskim cmentarzu. Oczywiście żydzi są podatni na trendy zachodnie i w Izraelu można natknąć się na ludzi, którzy na przykład żyją w trwałych związkach bez ślubu. Co ciekawe, bardziej podatni na zeświecczenie są Żydzi mieszkający w Izraelu niż w diaspora. Być może dlatego, że mogą czuć się związani z żydowską tożsamością, mieszkając w Izraelu. Obywatelstwo państwa żydowskiego jest dla nich wystarczającą gwarancją żydowskości, podczas gdy Żydzi w diasporze wciąż żyją w poczuciu, że muszą koniecznie chronić swą tożsamość, pieczołowicie kultywując tradycje i przekazując zwyczaje kolejnym pokoleniom”.

.”Dlatego jednym z najważniejszych punktów żydowskiej narracji jest hagada, czyli opowieść. Hagada to opowieść, która ma pozwolić zgłębić sens Pisma Świętego. Jest jedną dwóch odmian midraszu, czyli metody interpretacji Biblii. Druga odmiana midraszu to halacha, czyli wykładnia Biblii, dzięki której religijny Żyd wie, jak się zachować w konkretnych sytuacjach życiowych, co wolno mu jeść, albo kiedy może wykonywać jakie czynności. Hagada natomiast jest opowieścią, która ukazuje znaczenie konkretnych fragmentów Pisma Świętego. Nie tylko przypomina o opisanych w Biblii wydarzeniach, ale również objaśnia ich sens dla kolejnych pokoleń Żydów. Jest opowieścią i scenariuszem rozgrywającego się rok w rok przedstawienia. Odpowiada na wszystkie pytania dzieci, które jej słuchają” – pisze prof. Szewach WEISS.

PAP/Marcin Mazur/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 czerwca 2023