Popołudniowe Espresso: Chiny chcą zbudować bazę na Księżycu

Chiny chcą zbudować bazę na Księżycu

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest piątek, 14. kwietnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Niemcy zatwierdziły wniosek Polski o wysłanie na Ukrainę odrzutowców MiG-29

Rząd Niemiec zatwierdził wniosek Polski o przekazanie zaprojektowanych w Związku Radzieckim odrzutowców MiG-29, aby pomóc Ukrainie w obronie przed rosyjską inwazją. „Miło mi poinformować, że jesteśmy w stanie wydać zgodę naszym polskim partnerom na dostarczenie na Ukrainę pięciu MiG-29 z dawnych zapasów NVA (Narodowej Armii Ludowej byłej NRD). Wniosek otrzymaliśmy dzisiaj. Cieszy mnie fakt, że w rządzie federalnym wspólnie doszliśmy do tej decyzji” – mówił szef resortu Boris PISTORIUS. Wyżej wymienione samoloty były używane przez polskie lotnictwo.

W 2004 roku Berlin przekazał Polsce 22 używane MiG-29 z powodu wycofania ich z Luftwaffe. Polacy używali 14 egzemplarzy. Łącznie w naszym kraju jest 29 myśliwców typu MiG-29. Większość z nich ma ponad 30 lat. Na początku kwietnia pierwsze cztery polskie samoloty MiG trafiły do Sił Zbrojnych Ukrainy, a prezydent Andrzej DUDA zapowiadał wtedy, że kolejne cztery są „już przekazywane”.

Młodzi pustelnicy Korei Południowej otrzymają od państwa 500 dolarów

Rząd Korei Południowej chce, aby zamknięta w sobie młodzież zaczęła lepiej odnajdywać się w społeczeństwie, wróciła do szkół lub znalazła pracę. W tym celu rząd będzie wypłacał 500 dolarów miesięcznie osobom w wieku od 9 do 24 lat. Świadczenie będzie dotyczyło tych osób, które zrezygnowały z życia społecznego. Liczba młodych pustelników w Korei Południowej to prawie 330 tysięcy. Wielu z nich zrezygnowało z edukacji i przez lata nie miało kontaktu ze społeczeństwem. Część z nich pochodzi z niższych warstw społecznych.

Jak przekazują koreańskie władze młodzież często rezygnuje z życia społecznego m.in. z powodu przemocy w rodzinie, nadmiernego stresu związanego z edukacją, prześladowań w szkole lub przeżytych traum.

Chiny chcą zbudować bazę na Księżycu

Chiny chcą w ciągu pięciu lat zacząć budować bazę na Srebrnym Globie. Baza na księżycu ma powstać przy wykorzystaniu robotów wytwarzających cegły z tamtejszej gleby – podała w czwartek agencja Reutera. Według nich ponad 100 chińskich naukowców i przedstawicieli przemysłu kosmicznego spotkało się niedawno na konferencji w Wuhanie w środkowej części kraju, by rozmawiać o potencjalnych metodach budowy infrastruktury na Księżycu.

Ekspert z Chińskiej Akademii Inżynierii Ding Lieyun oświadczył, że jego zespół opracowuje roboty nazywane „chińskimi super murarzami”, które mają wytwarzać cegły z księżycowej gleby – przekazał dziennik „Changjiang Ribao”. Roboty wytwarzające cegły mają według planu zostać wysłane na Księżyc w misji Chang’e-8 około 2028 roku – powiedział naukowiec. Według niego Chiny planują przywiezienie na Ziemię pierwszej próbki gruntu z tzw. ciemnej strony Księżyca około 2025 roku. Chińska agencja kosmiczna CNSA ogłosiła plany utworzenia na Księżycu stałej stacji badawczej, w której tajkonauci mieliby przebywać przez długie okresy. Media informowały również o porozumieniu pomiędzy CNSA a rosyjskim Roskosmosem w sprawie planów budowy wspólnej stacji księżycowej przed 2036 rokiem.

Prof. Jeff JARVIS
My, ludzie Twittera

Podcasty 🎧#RozmowyNajważniejsze

Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Gdzie dzisiaj szukać piękna?

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 14 kwietnia 2023