
Jest piątek, 2. września, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Dodatek węglowy i poprawka rządu. Müller: nie chodzi o zawężanie pomocy, bo pomoc zostaje taka sama
Poprawka w ustawie dotyczącej dodatku węglowego ma ograniczyć możliwość wyłudzenia pieniędzy – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. „Jako ugrupowanie, które posiada większość w parlamencie jesteśmy zdeterminowani, by ustawy uchwalić jak najszybciej. Po to jest to posiedzenie Sejmu, po to zostało ono zwołane, żebyśmy od rana do wieczora pracowali, żeby te ustawy z Sejmu wyszły dalej. Jest Senat, jest być może powrót do Sejmu, jest prezydent. Naszą intencją jest, żeby to było tak szybko, jak to możliwe – mówił podczas konferencji rzecznik PiS Radosław Fogiel.
Poprawka ma pomóc w uniknięciu nadużyć polegających na tym, że kilka osób składa wnioski w jednym gospodarstwie domowym. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zajmowało się tą kwestią, dlatego z uwagi na ryzyko oszustw, podjęto decyzję o dodaniu do ustawy poprawki. Rzecznik rządu Piotr Müller podkreślał, że „nie chodzi o zawężanie pomocy, bo pomoc zostaje taka sama, czyli na gospodarstwo domowe, lokal, pomoc będzie taka sama. Krótko mówiąc, jeżeli mamy tego bliźniaka, w którym są dwie rodziny, dwa osobne lokale formalnie, ale mają jeden piec, no to będą mogły skorzystać z pomocy, natomiast docierały do nas takie sygnały, że niektórzy zgłaszają klika rodzin w jednym miejscu, jako osobne gospodarstwa i te praktyki chcemy uściślić w tej ustawie i dzisiaj ta poprawka będzie zgłoszona”.
Zespół ONZ w ukraińskiej elektrowni atomowej
„Nigdzie się nie wybieramy. MAEA jest teraz na miejscu, jest w elektrowni i nie rusza się. Pozostanie tam” – powiedział dziennikarzom szef MAEA Rafael Grossi, który osobiście kierował misją, po powrocie na terytorium zajmowane przez Ukrainę. Rafael Grossi, powiedział, że grupa ekspertów MAEA pozostała w elektrowni i zapewni bezstronną, neutralną i technicznie uzasadnioną ocenę sytuacji. „Martwiłem się, martwię się i nadal będę się martwił o elektrownię, dopóki nie będziemy mieli sytuacji, która jest bardziej stabilna, która jest bardziej przewidywalna” – powiedział.
Zespół MAEA chce ocenić poziom zniszczeń w elektrowni i warunki, w jakich przebywa ukraiński personel. „Kilka dni temu pojawiły się doniesienia, że kilka pocisków spadło bardzo blisko miejsca, gdzie znajdują się reaktory jądrowe. To jest poważny problem i będą musieli ocenić, co się dzieje na miejscu” – powiedział. Ukraina i Rosja oskarżają się nawzajem o stworzenie ryzyka katastrofy podobnej do tej w Czarnobylu poprzez ostrzał w pobliżu elektrowni, gdzie sytuacja pogorszyła się w ostatnich tygodniach. Rosja zajęła elektrownię na początku wojny na Ukrainie, która trwa już ponad pół roku. Kijów oskarża Rosję o wykorzystywanie elektrowni do osłony swoich sił i o planowanie kradzieży energii poprzez podłączenie jej do rosyjskiej sieci energetycznej. Moskwa zaprzecza temu i odrzuca międzynarodowe wezwania do wycofania swoich wojsk z elektrowni.
Chiny muszą być „pociągnięte do odpowiedzialności” po raporcie dotyczącym nadużyć w Xinjiangu
Sekretarz stanu USA Antony Blinken oznajmił w czwartek, że długo oczekiwany raport ONZ na temat łamania praw człowieka w chińskiej prowincji Xinjiang potwierdził opinię Waszyngtonu. Zdaniem amerykańskich władz Pekin dopuszcza się „ludobójstwa” wobec Ujgurów. Przemawiając na czwartkowej konferencji Antony Blinken podkreślił, że Stany Zjednoczone „z zadowoleniem przyjmują „ważny” raport na temat prześladowań w Chinach. „Ten raport pogłębia i potwierdza nasze poważne obawy dotyczące trwającego ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości popełnianych przez władze rządowe ChRL wobec Ujgurów” – powiedział w oświadczeniu Antony Blinken, odnosząc się do Chińskiej Republiki Ludowej.
Sekretarz stanu kontynuował, że władze Białego Domu będą nadal pociągać Chińską Republikę Ludową do odpowiedzialności i wzywać do uwolnienia niesprawiedliwie zatrzymanych, rozliczenia zaginionych oraz umożliwienia niezależnym śledczym pełnego i niezakłóconego dostępu do Xinjiangu, Tybetu i całej Chińskiej Republiki Ludowej. Należy przypomnieć, że w raporcie ONZ wyszczególniono szereg naruszeń, w tym tortury i pracę przymusową, wobec Ujgurów, a także innych mniejszości, głównie muzułmańskich. Pekin nie zgadza się z oskarżeniami.

Bogate kraje są winne biednym nie pomoc ani pożyczki na rzecz klimatu, lecz reparacje klimatyczne [czytaj więcej]
#RozmowyNajważniejsze:
O wizerunku Polski oraz sile i wyzwaniach państwa
| Mateusz MORAWIECKI dla Wszystko co Najważniejsze
Klub kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA
Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA
Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.
Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].