
Jest czwartek, 9. marca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Premiera książki „Dekada Franciszka” autorstwa Michała KŁOSOWSKIEGO
Właśnie ukazała się najnowsza książka Michała KŁOSOWSKIEGO – „Dekada Franciszka”. Warto starać się zrozumieć tytułową „Dekadę Franciszka” bez klisz i stereotypów, analizując to, co się w Kościele ostatnio wydarzyło. Nie tylko z polskiej czy europejskiej perspektywy – wskazuje Michał KŁOSOWSKI, autor książki. Początek „Dekady Franciszka” wyznacza data powstania pierwszego iPhone’a. Choć teoretycznie nie miało to nic wspólnego z Kościołem i papiestwem, radykalnie zmieniło życie wiernych. Trudno więc, by nie wpłynęło na sposób sprawowania rządów przez głowę Kościoła. Wielu może to zdziwić, jednak tak właśnie było” – podkreśla autor.
„Michał KŁOSOWSKI przygląda się sposobom sprawowania władzy przez Franciszka i stara się dać odpowiedź tym, którzy zbyt pospiesznie krytykują wypowiedzi papieża i jego aktywność dotyczącą globalizmu, synodalności i ekologii. Autor podkreśla, że papież uprawia dyplomację miłosierdzia oraz dyplomację peryferii i że skupia swą uwagę przede wszystkim na zmarginalizowanych ubóstwem i wykluczeniem zakątkach kuli ziemskiej. W momentach niezgody z papieżem Michał KŁOSOWSKI woli raczej zadawać pytania (na razie bez odpowiedzi), niż bezwzględnie potępiać. – twierdzi prof. Ewa THOMPSON, literaturoznawczyni z Rice University. Najnowsza książka szefa działu projektów międzynarodowych Instytutu Nowych Mediów, zastępcy redaktora naczelnego „Wszystko Co Najważniejsze” – Michała KŁOSOWSKIEGO – już w sprzedaży.
Zaporoska Elektrownia Atomowa odcięta od prądu. Polska przekazuje Ukrainie kolejne dostawy sprzętu
Rosja przeprowadziła kolejny zmasowany atak rakietowy na ukraińskie maista. Rakiety spadły na: Kijów, Odessę, Mikołajów, Charków, Nikopol, Lwów, a także w miejscowościach w obwodach tarnopolskim i Iwanowskim. Był to największy rosyjski atak rakietowy od początku roku.
Wskutek ataku Zaporoska Elektrownia Atomowa została odcięta od prądu. Państwowy koncern Enerhoatom poinformował w czwartek, że zapasów paliwa dla agregatów wystarczy jedynie na 10 dni. Elektrownia potrzebuje energii elektrycznej do chłodzenia reaktorów. „W razie braku możliwości wznowienia zewnętrznego zasilania elektrowni po tym czasie może dojść do awarii z następstwami radiacyjnymi” – ostrzegł koncern Enerhoatom w Telegramie. Państwowa Agencja Atomistyki poinformowała, że na terenie Polski pomiary poziomu radioaktywności są prawidłowe.
Ukraina wciąż może liczyć na pomoc Polski. W czwartek szef gabinetu prezydenta RP – Paweł SZROT poinformował, że Polska przekaże Ukrainie myśliwce MiG-29. „Jeśli chodzi o przekazanie przez Polskę samolotów Ukrainie, to nie będzie jakaś duża liczba, z całą pewnością nie będzie ona odpowiadać liczbie przekazanych czołgów” – podkreślił Paweł Szrot. Dodatkowo na Ukrainę trafiło dziś kolejnych 10 czołgów Leopard 2A4, o czym poinformował wicepremier i minister Obrony Narodowej Mariusz BŁASZCZAK.
Władze Gruzji wycofują projekt ustawy o „zagraniczych agentach”
Rządząca partia Gruzińskie Marzenie poinformowała w czwartek, że rezygnuje z uchwalenia ustawy o „agentach zagranicznych”. W opublikowanym na swojej stronie internetowej oświadczeniu ugrupowanie argumentowało: „jako partia rządząca odpowiedzialna przed każdym członkiem społeczeństwa postanowiliśmy bezwarunkowo wycofać ten projekt ustawy” – podaje AFP.
We wtorek parlament Gruzji w trybie przyspieszonym zatwierdził projekt ustawy o „zagranicznych agentach”. Zgodnie z ustawą każda organizacja działająca w Gruzji, która otrzymuje więcej niż 20 proc. finansowania z zagranicznych ośrodków, musiałby wpisać się do rejestru Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie zostanie oznaczona jako „zagraniczny agent”. Przeciwnicy nowego prawa wskazują, że ustawa w dużej części jest odwzorowaniem przepisów obowiązujących w Rosji od 2012 r. W opinii obserwatorów ustawa ograniczyłaby wolność mediów i społeczeństwa obywatelskiego, a jej uchwalenie oznaczałoby autorytarny zwrot w polityce władz w Tbilisi.
Gruzińskie Marzenie twierdziło, że ustawa jest konieczna, by zdemaskować krytyków Gruzińskiej Cerkwi Prawosławnej – przypomniała agencja Reutera. Przyjęcie projektu ustawy stało się przyczyną masowych protestów we wtorek i środę (w samą środę 30 tys. osób). Doszło do starć z policją, która użyła granatów hukowych, gazu łzawiącego i armatek wodnych, aby rozproszyć tłumy. Zatrzymano co najmniej 77 osób, jest również wielu rannych.

Przeorganizowanie światowego ładu i nowe epicentrum
🎧#Podcasty „Miesięcznik”
Prof. Michał KLEIBER: Informacje zamieniamy w wiedzę. Wiedzę zamieniamy w mądrość

Klub Kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA
Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA
