Popołudniowe Espresso: Finlandia zamyka granicę z Rosją

Finlandia zamyka granicę z Rosją

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest środa, 29. listopada, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Antony BLINKEN: NATO nie jest zmęczone wspieraniem Ukrainy

W środę, po zakończeniu spotkania Ministrów Spraw Zagranicznych państw NATO w Brukseli, Sekretarz stanu USA Antony BLINKEN podkreślił, że „wszyscy członkowie NATO uznają, że wspieranie Ukrainy to nie tylko rzecz właściwa, ale też leży w ich własnym interesie”. Jak podkreślił BLINKEN, pomoc będzie ciągła, a sojusznicy NATO nie czują się zmęczeni pomocą dla walczącej Ukrainy. Zapewnienie Blinkena miało miejsce po tym, jak władze Ukrainy wyraziły obawy, że trwająca wojna Izraela z Hamasem może odwrócić międzynarodową uwagę od wysiłków Ukrainy na rzecz pokonania Rosji.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro KUŁEBA wezwał Zachód do zwiększenia produkcji broni. Jak poinformował, Unia Europejska dostarczyła do tej pory Ukrainie około 300 tys. z obiecanego miliona pocisków artyleryjskich.

Finlandia zamyka całą granicę z Rosją

Rząd Finlandii podjął decyzję o ostatecznym zamknięciu całej wschodniej granicy z Rosją w związku z napływem migrantów z krajów trzecich, w odpowiedzi na „zorganizowane działanie państwa rosyjskiego zmierzające do wywarcia wpływu” – podkreślił premier Finlandii Petteri ORPO na konferencji w Helsinkach.

Decyzja o zamknięciu całej granicy, w tym ostatniego otwartego dotąd przejścia na dalekiej północy, w Laponii, w kierunku na Murmańsk (ok. 250 km od granicy), wejdzie w życie w nocy ze środy na czwartek (29-30 listopada) i będzie obowiązywać przez dwa tygodnie. Imigranci nie będą już mogli przekroczyć granicy rosyjsko-finlandzkiej w stronę Finlandii; nie będą też mogli składać podań o azyl. Przez granicę fińsko-rosyjską dopuszczalny będzie tylko przewóz towarów.

Papież FRANCISZEK nie poleci na konferencję klimatyczną do Dubaju

Jak przekazało we wtorek biuro prasowe Watykanu, papież FRANCISZEK – na prośbę swoich lekarzy – odwołał podróż do Dubaju na konferencję klimatyczną ONZ – COP28. Miał tam przebywać w dniach 1-3 grudnia. Według informacji, powodem jest stan zdrowia papieża, a dokładnie stan zapalny dróg oddechowych.

Matteo BRUNI, dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej, przekazał, że „mimo poprawy ogólnego stanu klinicznego papieża (w związku ze stanem grypowym i zapaleniem dróg oddechowych), lekarze poprosili papieża, by nie wyruszał w podróż do Dubaju, planowaną na najbliższe dni”. Stolica Apostolska podkreśla, że zgodnie z wolą papieża FRANCISZKA zostanie ustalona inna forma i dogodny termin w celu zrealizowania rozmów dotyczących kwestii klimatycznych. Dodajmy, że dzisiejsza audiencja generalna papieża FRANCISZKA nie została odwołana.

Prof. Andrzej NOWAK
Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.

Podcasty🎧 #RozmowyNajważniejsze

Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Jak odzyskać zagrabione dziedzictwo?

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 listopada 2023