Popołudniowe Espresso: Gruzja chce do Europy

Gruzja chce do Europy

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Jest wtorek, 21. czerwca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Zmiany w składzie Rady Ministrów

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński nie jest już członkiem rządu. Lider PiS poinformował o swojej decyzji w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej. Jak powiedział, jego wniosek o odwołanie został przyjęty przez premiera i prezydenta

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział w Programie 1. Polskiego Radia, że następcą Jarosława Kaczyńskiego jako szefa Komitetem Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych zostanie minister obrony narodowej Mariusz BŁASZCZAK. Będzie on także wicepremierem. Jarosław Kaczyński został powołany na wicepremiera w październiku 2020 roku. Kierował pracami rządowego komitetu ds. bezpieczeństwa, w skład którego wchodzą ministrowie: obrony, sprawiedliwości, spraw wewnętrznych, koordynator służb specjalnych oraz minister spraw zagranicznych. Po odejściu z rządu ma zamiar skupić się na sprawach partyjnych, głównie na przygotowaniach do nadchodzących wyborów.

Gruzja chce do Europy

Tysiące Gruzinów wyszło na ulice stolicy kraju, Tbilisi żeby wyrazić swoje poparcie dla integracji z Unią Europejską. W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska pozytywnie zaopiniowała status kandydata dla Ukrainy i Mołdawii, a Gruzji zalecono spełnienie kilku warunków, w tym poszanowanie wolności mediów, praw obywateli i przejrzystości procesów wyborczych. Demonstranci wyszli na ulice Tbilisi pod hasłem „Do domu, do Europy”.

Zgromadzeni w Tbilisi Gruzini apelowali do Komisji Europejskiej, aby zmieniła zdanie i rekomendowała przyznanie Gruzji statusu kandydata tak, jak Ukrainie i Mołdawii. – Wierzyliśmy w Europę bardziej, niż ktokolwiek inny – napisali demonstranci w specjalnym oświadczeniu. – Teraz, gdy najważniejszy krok na naszej europejskiej drodze jest tak blisko mamy nadzieję, że i wy w nas wierzycie – podkreślili. Część uczestników ulicznej akcji obarczyła odpowiedzialnością za wstrzemięźliwość Komisji Europejskiej gruzińskie władze, które w ostatnich latach są krytykowane za naruszanie praw obywatelskich, w tym: wolności mediów, transparentności procesów wyborczych i poszanowania praw opozycji. – Gruzja pozostaje przywiązana do swojej drogi do NATO, ale najpierw musimy rozwiązać spory terytorialne z Rosją – powiedział we wtorek gruziński premier Irakli Garibaszwili. Szef rządu bierze udział w rozpoczętym w poniedziałek Forum Ekonomicznym w Katarze. Wiktor Dolidze, który stoi na czele gruzińskiej misji przy NATO, potwierdził 16 czerwca, że wszyscy członkowie Sojuszu Północnoatlantyckiego uważają za pożądaną akcesję Gruzji.

Pogrzeb francuskiego dziennikarza zabitego podczas relacjonowania wojny na Ukrainie

Dziennikarz BFM TV Frédéric Leclerc-Imhoff zginął podczas rosyjskiego bombardowania 30 maja. Zostanie pochowany na cmentarzu Père-Lachaise w Paryżu. Dziennikarz francuskiej stacji telewizyjnej relacjonował ewakuację cywili z Siewierodoniecka.. 

8 czerwca ciało zabitego dziennikarza zostało sprowadzone do Francji, gdzie odbyła się ceremonia  z udziałem jego bliskich, a także jego współpracowników z BFM TV oraz francuską minister kultury. 10 czerwca natomiast na paryskim Placu Republiki zorganizowany został wiec, mający uczcić pamięć 32-letniego dziennikarza. Urna z prochami Frédérica Leclerc-Imhoffa zostanie złożona na cmentarzu Père-Lachaise w Paryżu. Od początku wojny w Ukrainie zginęło łącznie ośmiu dziennikarzy, relacjonujących konflikt.

[czytaj więcej]

Rafał ROGALA: Polska wobec największego
kryzysu humanitarnego od II wojny światowej

🎧 #NajważniejszeDnia
Eryk MISTEWICZ o wyborach parlamentarnych we Francji

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

“Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 czerwca 2022