
Jest piątek, 16. września, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną gotowy
Uroczyste otwarcie inwestycji zapowiedziano na sobotę 17 września. Realizacja pierwszego etapu trwała od października 2019 roku. Kanał przez Mierzeję Wiślaną dla statków żeglugowych będzie dostępny od 18 września. Ministerstwo Infrastruktury podaje, że docelowe parametry, zgodnie z harmonogramem prac, zostaną osiągnięte w 2023 r., po zakończeniu pogłębiania drogi wodnej na Zalewie Wiślanym i rzece Elbląg. Droga wodna, która powstanie dzięki pogłębieniu Mierzei Wiślanej, skróci trasę z Zalewu Wiślanego i portu w Elblągu do Morza Bałtyckiego. Nowa droga wodna z Zatoki Gdańskiej do Elbląga ma prawie 25 km długości. Na nowej drodze wodnej będą mogły pływać wszystkie jednostki o zanurzeniu do 4,5 m, długości do 100 m i szerokości do 20 m.
Dotychczas ruch wszystkich jednostek wodnych był uzależniony od strony rosyjskiej przez Cieśninę Pilawską. Rząd będzie podkreślał, że wybudowany kanał żeglugowy zapewni Polsce nie tylko bezpieczeństwo, ale i suwerenność. Pierwszą jednostką, która oficjalnie przejdzie przez nowy kanał żeglugowy będzie Zodiak II. Statek, który należy do Urzędu Morskiego w Gdyni. W uroczystości wezmą udział jednostki Marynarki Wojennej RP, Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Policji, Żandarmerii Wojskowej, a także jednostki hydrograficzne i patrolowe administracji morskiej.
Albania pada ofiarą kolejnych cyberataków
Albania 6 września 2022 roku wydaliła irańskich dyplomatów z kraju w odpowiedzi na serię cyberataków. Według służb ataki zorganizowała Republika Islamska. Jednak kilka dni później hakerzy, ponownie zaatakowali. Do najnowszego cyberataku Albanii doszło 10 września. To zaledwie kilka dni po tym, jak premier Edi Rama oskarżył Iran o cyberatak z 15 lipca. Wówczas działania hakerów doprowadziły do wyłączenia wszystkich rządowych stron internetowych oraz usług cyfrowych dla obywateli.
W związku z serią cyberataków na albańskie instytucje, rząd albański zerwał więzi dyplomatyczne z Islamską Republiką Iranu. Do wszystkich pracowników dyplomatycznych ambasady Iranu w stolicy Albanii, Tiranie, wystosowano ultimatum, aby opuścili kraj w ciągu 24 godzin. Irańskie MSZ odrzuciło jednak zarzuty i uznało je za „bezpodstawne” i „nieuzasadnione”. Ponadto obwiniało strony trzecie za decyzję Albanii o zerwaniu więzi dyplomatycznych. Zdaniem ekspertów, aby uniknąć kolejnych ataków w przyszłości, NATO powinno poszerzyć swoje pojęcie bezpieczeństwa zbiorowego. Należy stworzyć środek, który będzie odstraszał hakerów. Narzędzie, które będzie komunikowało, że cyberatak na jednego członka NATO to cyberatak na całe NATO.
Spotkanie Putina i Xi Jinpinga
Podczas szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Uzbekistanie Władimir Putin spotkał się z Xi Jinpingiem. Podczas rozmów Xi podkreślił, że bardzo się cieszy ze spotkania ze „starym przyjacielem”. Było to pierwsze spotkanie Putina z chińskim przywódcą od czasu inwazji Rosji na Ukrainę. Tematy rozmów obejmowały rozszerzenie współpracy handlowej i gospodarczej, a także przywrócenie i wzmocnienie wymiany humanitarnej, która została przerwana przez pandemię wirusa Covid-19. Pojawił się również temat sytuacji na Ukrainie. Xi nie wspomniał jednak o niej w swoim wystąpieniu. „Bardzo doceniamy wyważone stanowisko naszych chińskich przyjaciół, jeśli chodzi o kryzys ukraiński” – ocenił Putin.
„Chiny są gotowe współpracować z Rosją i wziąć na siebie odpowiedzialność światowego mocarstwa, odgrywać wiodącą rolę, tak by wnieść stabilność i pozytywną energię do świata, w którym pojawia się chaos” – powiedział Xi Jinping. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział dziennikarzom, że rozmowy za zamkniętymi drzwiami przebiegły bardzo dobrze. „Nasze oceny sytuacji międzynarodowej całkowicie się pokrywają (…) nie ma rozbieżności. Będziemy nadal koordynować nasze działania, w tym na zbliżającym się Zgromadzeniu Ogólnym ONZ” – skomentował Ławrow. Szanghajska Organizacja Współpracy to regionalny sojusz, który został utworzony 15 czerwca 2001 roku przez Rosję, Chiny, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan. Obecnie członkami SCO są także Uzbekistan, Indie i Pakistan. Z kolei Białoruś, Iran, Mongolia i Afganistan mają status obserwatora.

Podcast
Prof. Marek GARBICZ: Czy Polska jest gotowa na nadchodzący kryzys energetyczny?

Klub kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA
Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA
Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.
Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].
