Popołudniowe Espresso: Prezydent Andrzej DUDA w Portugalii i we Włoszech

Prezydent Andrzej DUDA w Portugalii i we Włoszech

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Dziś środa, 8 czerwca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Prezydent Andrzej DUDA w Portugalii i we Włoszech

W środę wieczorem w Bradze, Andrzej DUDA rozmawiał przez blisko 2 godziny z prezydentem Portugalii Marcelo Rebelo de SOUSĄ. Głównym tematem spotkania było wsparcie dla Ukrainy i przyznanie jej statusu kandydata do Unii Europejskiej. Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub KUMOCH powiedział, że kraje Europy Południowej nie są wrogo nastawione do tego, by Ukraina stała się oficjalnie kandydatem do Unii Europejskiej. Jak zaznaczył, spodziewa się portugalskiego poparcia dla tej inicjatywy. Według ministra Jakuba KUMOCHA, wizyta Andrzeja DUDY w Portugalii i przewidziane na czwartek wieczór rozmowy z prezydentem Włoch w Rzymie służą temu, by wsłuchać się w głos krajów Południa Europy. Jak wyjaśniał, mogą być one zaniepokojone wizją światowego kryzysu żywnościowego i reperkusji migracyjnych wojny na Ukrainie. W piątek, w stolicy Rumunii, polski prezydent będzie współgospodarzem szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki, zrzeszającej państwa wschodniej flanki NATO.

W czwartek, prezydent Polski, Andrzej DUDA potępił przywódców Francji i Niemiec za ich rozmowy telefoniczne z prezydentem Rosji Władimirem PUTINEM, mówiąc, że przypomina to rozmowy z Adolfem Hitlerem w czasie II wojny światowej, jak podał niemiecki dziennik Bild. „Czy ktoś rozmawiał w ten sposób z Adolfem Hitlerem podczas II wojny światowej?” zapytał prezydent DUDA. „Czy ktoś powiedział, że Adolf Hitler musi zachować twarz? Że powinniśmy postępować w taki sposób, żeby nie było to upokarzające dla Adolfa Hitlera? Ja takich głosów nie słyszałem”.

Pożary w południowej Hiszpanii

Dziki pożar w górach na południu Hiszpanii zmusił do ewakuacji centrum miasta Benahavis, dzielnicy zamieszkanej przez 7000 osób. Trzech strażaków zostało rannych – poinformowały władze. Pożar wybuchł w środę po południu na zboczach góry Pujerra w Sierra Bermejain, powyżej wybrzeża Costa del Sol, głównej destynacji brytyjskich turystów na wybrzeżu Andaluzji – poinformował na Twitterze Andalusia’s Wildfire Department (INFOCA). Z pożarem walczy 200 strażaków z tego departamentu, 100 wojskowych i 50 strażaków z innych miast Costa del Sol. W czwartek rano nad tym obszarem znajdowały się samoloty obserwacyjne. „Z przykrością musimy poinformować, że trzech strażaków z INFOCA doznało różnego rodzaju poparzeń, a jeden z nich ma poparzone 25% ciała i został ewakuowany do szpitala w Maladze” – powiedział dziennikarzom Juanma Moreno, regionalny prezydent Andaluzji. Inny pożar spustoszył to samo pasmo górskie we wrześniu, w ciągu kilku dni niszcząc doszczętnie co najmniej 7 780 hektarów lasów i krzewów. Przy gaszeniu pożaru pracowało około 1000 strażaków wspieranych przez około 50 samolotów.

Szczyt Ameryk w Los Angeles

Prezydent USA Joe BIDEN dąży do odnowienia więzi z państwami Ameryki Łacińskiej podczas Szczytu Ameryk, który odbywa  się w tym tygodniu w Los Angeles.  Meksyk i Stany Zjednoczone mają umowę o wolnym handlu od lat 90-tych, a wielkość wymiany handlowej między tymi dwoma sąsiadami przyćmiewa handel Waszyngtonu z resztą Ameryki Łacińskiej. Ale luka handlowa ze Stanami Zjednoczonymi w pozostałej części regionu, która po raz pierwszy pojawiła się w 2018 r. za rządów byłego prezydenta USA Donalda TRUMPA, wzrosła od czasu objęcia urzędu przez BIDENA w styczniu ubiegłego roku, pomimo obietnicy przywrócenia roli Waszyngtonu jako globalnego lidera i ponownego skupienia uwagi na Ameryce Łacińskiej. Szczyt w Los Angeles, organizowany przez Stany Zjednoczone, jest postrzegany jako kluczowa platforma do walki z Chinami. W wydarzeniu nieobecny jest jednak prezydent Meksyku Andresa Manuela Lopeza Obradora, w związku z wykluczeniem takich krajów jak Kuba i Wenezuela.

Karol NAWROCKI: W Polsce nie ma miejsca na upamiętnienia reżimu komunistycznego

🎧 #NajważniejszeDnia
Michał KŁOSOWSKI: Unia Europejska się zmienia

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

„Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 czerwca 2022