Popołudniowe Espresso: Prezydent Chin Xi Jinping w Hongkongu

Prezydent Chin Xi Jinping w Hongkongu

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Jest czwartek, 30. czerwca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Decyzje szczytu NATO w Madrycie

W Polsce powstanie stałe dowództwo 5 korpusu armii USA – zapowiedział w Madrycie prezydent Stanów Zjednoczonych Joe BIDEN. W hiszpańskiej stolicy trwa szczyt NATO, a głównymi tematami spotkania są sytuacja na Ukrainie i wschodnia flanka Sojuszu. Podczas spotkania zaakceptowano wnioski Finlandii i Szwecji w sprawie akcesji do NATO. „W Polsce utworzymy stałe dowództwo 5 korpusu armii USA i wzmocnimy naszą interoperacyjność na całej wschodniej flance” – powiedział prezydent USA. Chodzi o dowództwo w Poznaniu, które zostało stworzone 2 lata temu. Jego charakter nie był do tej pory określony. Stałe dowództwo prawdopodobnie będzie się też wiązać ze zwiększeniem amerykańskiego personelu w Polsce. Prezydent USA zapowiedział też zwiększenie z czterech do sześciu liczby niszczycieli w Hiszpanii i utrzymanie dodatkowej brygady rotacyjnej wojsk w Europie z kwaterą główną w Rumunii.

Podczas szczytu zdecydowano też, że NATO wyśle kolejne wojska na wschodnią flankę w Europie. Sojusz drastycznie zwiększy też swoje siły szybkiego reagowania. O zmianach w obronności Sojuszu poinformował jego szef Jens STOLTENBERG. „Zwiększymy nasze grupy bojowe na Wschodzie do poziomu brygad. Przekształcimy siły odpowiedzi i zwiększymy liczebność sił szybkiego reagowania do ponad 300 tysięcy żołnierzy” – poinformował szef NATO. Jens STOLTENBERG powiedział, że poszczególne oddziały wojsk Sojuszu zostaną przydzielone do konkretnych regionów na wschodzie Europy. 

Decyzja paryskiego sądu w sprawie ataków terrorystycznych z 2015 roku

Paryski sąd skazał na kary od dwóch lat więzienia do dożywocia dwudziestu oskarżonych o współudział w atakach terrorystycznych, w których zginęło 130 osób. Proces dotyczył serii zamachów przeprowadzonych przez bojowników tzw. Państwa Islamskiego w stolicy Francji w 2015 roku. Były to najbardziej krwawe ataki we Francji od czasu drugiej wojny światowej. Specjalny sąd przysięgłych uznał, że 19 spośród 20 oskarżonych jest winnych współudziału w organizacji zamachów terrorystycznych. Sześć osób zostało skazanych na dożywocie bez możliwości wcześniejszego zwolnienia, pięciu z nich sądzono zaocznie, ponieważ są więzieni za granicą lub zostali uznani za zaginionych.

Dożywotni wyrok usłyszał będący głównym oskarżonym w procesie 32-letni Salah Abdeslam – jedyny uczestnik zamachów, którego zdołano pojmać żywego. Jeden z organizatorów zamachów został skazany na dożywocie z możliwością skrócenia kary. Pozostali oskarżeni usłyszeli wyroki do dwóch do trzydziestu lat więzienia. 

Prezydent Chin Xi Jinping przybył do Hongkongu na rocznicę przekazania władzy

Prezydent Chin Xi JINPING przybył w czwartek do Hongkongu na wydarzenia z okazji 25 lat od powrotu byłej brytyjskiej kolonii pod chińskie panowanie i inaugurację nowego przywódcy miasta Johna Lee. Wizyta Xi, za pośrednictwem szybkiej kolei, jest jego pierwszą wizytą w mieście od 2017 roku i pierwszą podróżą poza Chinami kontynentalnymi od ponad dwóch lat.   Prezydent Xi został powitany przez dzieci i innych ludzi machających kwiatami oraz chińskimi i hongkońskimi flagami, jednocześnie skandując „Witamy, witamy, serdecznie witamy” w języku mandaryńskim. Odchodząca przywódczyni Carrie Lam i jej mąż również witali Xi na stacji kolejowej. Ulice miasta zostały udekorowane czerwonymi flagami Chin i plakatami deklarującymi „nową erę” stabilności. Władze rozmieściły silną ochronę wokół dworca kolejowego, na który przybył Xi.

Oficjalny harmonogram wizyty Xi nie został ujawniony. Podczas swojej ostatniej wizyty w globalnym centrum finansowym Xi ostrzegł przed wszelkimi aktami zagrażającymi suwerenności Chin i powiedział, że Hongkong musi wzmocnić swój reżim bezpieczeństwa narodowego. W 2019 roku miliony mieszkańców Hongkongu protestowały przeciwko chińskim rządom autorytarnym, co później skłoniło Pekin do wprowadzenia szeroko zakrojonego prawa bezpieczeństwa narodowego, delegalizującego takie akty jak wywrotowość z możliwością kary dożywotniego więzienia. Podczas gdy dziesiątki tysięcy protestujących maszerowały w trakcie wizyty Xi pięć lat temu, w tym roku nie oczekuje się żadnych protestów.

Nr 42 „Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei

🎧 #RozmowyNajważniejsze. Warto dziś czerpać z tradycji dawnej Rzeczypospolitej – prof. Richard BUTTERWICK-PAWLIKOWSKI

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

„Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 czerwca 2022