Popołudniowe Espresso: Pierwsze reakcje po przyznaniu Ukrainie statusu kandydata do UE

Pierwsze reakcje po przyznaniu Ukrainie statusu kandydata do UE

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Jest piątek, 24. czerwca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

UE przyznaje Ukrainie status kraju kandydującego

Na czwartkowym szczycie w Brukseli przywódcy 27 krajów UE uzyskali wymaganą jednogłośną zgodę na przyznanie Ukrainie statusu kraju kandydującego. Posunięcie to nastąpiło cztery miesiące od momentu, kiedy Władimir PUTIN wydał rozkaz wkroczenia swoich wojsk na Ukrainę. Prezydent UkrainyWołodymyr ZEŁENSKI wyraził wdzięczność na Twitterze i oświadczył: „Przyszłość Ukrainy jest w UE”. „Dziś jest dobry dzień dla Europy” – napisała na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der LEYEN. UE przyznała również status kandydata Mołdawii.

Ukraina złożyła wniosek o członkostwo niecały tydzień po inwazji Moskwy 24 lutego.  Aby uzyskać członkostwo w UE, kraje muszą spełnić szereg szczegółowych warunków ekonomicznych i politycznych, w tym zobowiązać się do przestrzegania zasad państwa prawa i innych zasad demokracji. Parlament Europejski poparł kandydaturę Ukrainy na kilka godzin przed rozpoczęciem szczytu, przyjmując rezolucję, w której wezwał rządy państw UE do „niezwłocznego działania” i „sprostania historycznej odpowiedzialności”. Premier Polski Mateusz MORAWIECKI napisał na Twitterze: „To wielki moment dla jedności Europy i obrony jej podstawowych wartości. Walka o wolność trwa nadal”.

USA zmienia prawo dostępu do broni palnej

W czwartek amerykańscy senatorzy przegłosowali ustawę dotyczącą ograniczenia dostępu do broni palnej. Zgodnie z ustawą od te pory, przed uzyskaniem dostępu do broni, sprawdzana będzie przeszłość potencjalnego nabywcy w wieku od 18 do 21 lat, a rejestry nieletnich, w tym rejestry zdrowia psychicznego, które w Stanach są prowadzone od 16. roku życia, byłyby sprawdzane pod kątem możliwych dyskwalifikujących materiałów. Ustawa zawiera także zachęty dla stanów do uchwalenia przepisów, które pozwalałyby na czasową konfiskatę broni osobom uznanym przez sąd za zbyt niebezpieczne, aby ją posiadać. Zaostrzyłaby także federalny zakaz kupowania broni palnej przez przestępców i przepisy dotyczące handlu bronią. Ustawa obejmuje również przeznaczenie setek milionów dolarów na finansowanie programów zdrowia psychicznego i zwiększenie bezpieczeństwa w szkołach.

Również w czwartek w stanie Nowy Jork wyrokiem Sądu Najwyższego zniesiono ograniczenia na posiadanie broni w miejscach publicznych. Do tej pory nowojorczycy noszący broń poza domem mieli obowiązek udowodnienia szczególnej potrzeby. Jednak zdaniem sędziego orzekającego w sprawie korzystanie z konstytucyjnego prawa do posiadania broni palnej w miejscach publicznych dla celów samoobrony – podobnie jak inne prawa zapisane w konstytucji – „nie wymaga, by osoby zademonstrowały jakąś specjalną potrzebę”. Orzekł też, że prawo do noszenia broni poza domem jest gwarantowane przez drugą poprawkę do konstytucji USA, podobnie jak samo prawo do posiadania broni.

ONZ: Izraelczycy oddali strzały, które zabiły dziennikarkę Shireen Abu Akleh

Organizacja Narodów Zjednoczonych oświadczyła, że z zebranych przez nią informacji wynika, iż kule, które zabiły dziennikarkę Al Jazeery Shireen Abu Akleh 11 maja, zostały wystrzelone przez siły izraelskie. “Wszystkie informacje, które zebraliśmy (…) są zgodne co do tego, że strzały, które zabiły Shireen Abu Akleh i raniły jej kolegę Ali Sammoudi pochodziły od izraelskich sił bezpieczeństwa, a nie z masowego ostrzału uzbrojonych Palestyńczyków” – powiedziała w piątek w Genewie rzeczniczka Biura Praw Człowieka ONZ (OHCHR) Ravina Shamdasani. Shamdasani dodała, że informacje zebrane przez OHCHR nie ujawniły żadnych “działań uzbrojonych Palestyńczyków w bezpośrednim sąsiedztwie dziennikarzy”.

Abu Akleh została zabita przez siły izraelskie, gdy relacjonowała nalot wojska na Jenin, w północnej części okupowanego Zachodniego Brzegu. Jej zabójstwo wywołało oburzenie Palestyńczyków i całego świata. Tysiące osób wzięło udział w jej pogrzebie w okupowanej Jerozolimie Wschodniej. Izraelska policja zaatakowała niosących trumnę na pogrzebie, przez co trumna Abu Akleh prawie upadła na ziemię. 

Prof. Andrzej CHWALBA: Rosję może powstrzymać tylko zdecydowana siła

🎧 #RozmowyNajważniejsze. Polska może zatrzymać politykę appeasementu. Zróbcie to!

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

„Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 czerwca 2022