Popołudniowe Espresso: Rozmowy po szczycie NATO

Rozmowy po szczycie NATO

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Jest poniedziałek, 4. lipca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO

Prezydent Andrzej DUDA zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO, podczas którego przekazać ma ustalenia Sojuszu z Madrytu. Posiedzenie rozpoczęło się o godzinie 13. Biorą w nim udział przedstawiciele wszystkich partii, Ministerstwa Obrony, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji,  marszałkowie Sejmu i Senatu oraz premier Mateusz MORAWIECKI. Po posiedzeniu planowane jest przemówienie prezydenta Andrzeja DUDY. – Cieszę się, że spotykamy się ponownie w gronie gromadzącym całą scenę polityczną, by rozmawiać o sprawach ponad podziałami – o bezpieczeństwie Polski – powiedział prezydent, otwierając posiedzenie RBN.Podczas posiedzenia omawiane są postanowienia szczytu NATO w Madrycie. Najważniejszym z nich jest uznanie Rosji jako “najbardziej znaczące i bezpośrednie zagrożenie” dla bezpieczeństwa Sojuszu. Kraje członkowskie uznały także za groźną politykę Chin, a także zgodziły się na wspólne przeciwdziałanie terroryzmowi i wspieranie cyberbezpieczeństwa. Podczas szczytu postanowiono także o zwiększeniu wsparcia dla Ukrainy, w tym dostarczanie sprzętu wojskowego. Podjęto też decyzję o wzmocnieniu grup bojowych we wschodniej flance NATO. Szwecja i Finlandia zostały przyjęte do Sojuszu.

Putin ogłasza zwycięstwo w Ługańsku

Władimir Putin ogłosił zwycięstwo Rosji w trwającej od miesięcy bitwie o Ługańsk, po zdobyciu przez wojska Rosji miasta Łysyczańsk w niedzielę. Podczas transmitowanego przez telewizję spotkania z ministrem obrony PUTIN pogratulował rosyjskim siłom „zwycięstwa na kierunku ługańskim”.

Obie strony poniosły duże straty. Łysyczańsk, sąsiedni Siewierodoniec i okoliczne miasta – wiele z nich z ciężkimi zakładami przemysłowymi, które służyły obrońcom jako umocnione bunkry – zostały zrównane z ziemią przez nieustające rosyjskie bombardowania. Rosja wielokrotnie próbowała otoczyć Ukraińców i nie udało jej się to. Eksperci wojskowi twierdzą, że bitwa może okazać się punktem zwrotnym w wojnie – nie ze względu na strategiczną wartość samych zrujnowanych miast, która jest ograniczona – ale ze względu na wpływ strat na zdolność obu stron do dalszej walki.

Uzbekistan: 18 zabitych, setki rannych

Prokurator państwowy Uzbekistanu powiedział w poniedziałek, że 18 osób zginęło podczas zamieszek w autonomicznym regionie Karakałpakstan. Ranne zostały 243 osoby, z czego 94 trafiły do szpitala. Protesty wybuchły w związku z planowanymi zmianami konstytucyjnymi wpływającymi na status tego terytorium. Prezydent Uzbekistanu Szawkat MIRZIJOJEW wycofał projekt zmian w konstytucji, które odbierałyby republice konstytucyjnie prawo do samostanowienia. W niedzielę MIRZIJOJEW złożył drugą w ciągu dwóch dni wizytę w Karakałpakstanie. Oskarżył organizatorów protestów o „ukrywanie się za fałszywymi hasłami” i próbę „zajęcia budynków lokalnych organów władzy”. Parlament Uzbekistanu przegłosował przedłużenie okresu publicznej dyskusji nad projektem ustawy konstytucyjnej o kolejne 10 dni – do 15 lipca – napisał w poniedziałek na Twitterze ustawodawca Bobur Bekmurodow.

Konstytucyjne prawo autonomicznej republiki do oderwania się od Uzbekistanu jest pozostałością porozumienia zawartego między Karakałpakstanem a rządem centralnym w Taszkiencie po rozpadzie Związku Radzieckiego.  Jedna z poprawek, która ma pozostać w projekcie dokumentu, pozwoli prezydentom na siedmioletnie kadencje, z czego bezpośrednio skorzysta Mirziyoyev, który zapewnił sobie drugą pięcioletnią kadencję w październiku 2021 roku.

Mark BRZEZINSKI: Pomoc, którą wspólnie ofiarujemy, nadaje znaczenie słowom „Sława Ukrajini”

🎧 #RozmowyNajważniejsze. Sojusz z Ameryką to nie wybór, a konieczność

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

“Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 4 lipca 2022