Popołudniowe Espresso: UE ostrzega Chiny przed konsekwencjami wsparcia Rosji

UE ostrzega Chiny przed konsekwencjami wsparcia Rosji

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Dziś piątek, 1 kwietnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Prezydent Andrzej DUDA spotkał się dziś z Papieżem Franciszkiem w Watykanie

– Opowiadałem ojcu świętemu, jak przyjmujemy uchodźców, których nazywamy naszymi gośćmi z Ukrainy, bo to są nasi sąsiedzi, którzy znaleźli się w niezwykle trudnej sytuacji, którzy uciekają przed wojną, przed śmiercią, przed bombami rosyjskimi, które spadają na ich domy, którym staramy się ze wszystkich naszych sił i możliwości udzielić pomocy – dodał prezydent.Rozmowa z Papieżem Franciszkiem trwała około 30 minut. Piątkowa audiencja prezydenta DUDY w Watykanie odbyła się na dzień przed papieską pielgrzymką na Maltę i dzień przed 17. rocznicą śmierci Jana Pawła II. Para prezydencka złożyła także kwiaty u grobu papieża-Polaka. Po spotkaniu z głową Kościoła Katolickiego odbyło się także prezydenckie spotkanie z kardynałem Pietro PAROLINEM, watykańskim sekretarzem stanu. – Rozmowa z papieżem Franciszkiem była niezwykle ważna; podziękowałem za modlitwę za Polskę i Ukrainę oraz za potępienie wojny; opowiadałem ojcu świętemu, jak przyjmujemy uchodźców – relacjonował prezydent Andrzej DUDA. Jak przekazał, zaprosił papieża Franciszka do Polski. Pierwsza dama, Agata KORNHAUSER-DUDA odwiedzi dziś dzieci z Ukrainy oraz ich mamy w szpitalu Bambino Gesù, które przebywały tam wcześniej, a także te, który wczoraj przyleciały z parą prezydencką samolotem prezydenckim z Warszawy. Było to kolejne spotkanie polskich najwyższych władz państwowych z Papieżem Franciszkiem.

UE ostrzega Chiny przed konsekwencjami wsparcia Rosji

Wirtualny szczyt przedstawicieli państw UE i Chin odbywa się w piątek. Rozmowy skupiają się na wojnie w Ukrainie. Unijni przywódcy mają przekazać Chińczykom, że ich wsparcie dla Rosji może zagrozić wzajemnym relacjom gospodarczym.  Szczyt rozpoczął się spotkaniem przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der LEYEN i przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa MICHELA z premierem Chin Li KEQIANGIEM. Po południu zaplanowano rozmowę liderów unijnych instytucji z prezydentem Xi JINPINGIEM.

Podczas rozmów Unia zamierza wywrzeć presję na Chinach, aby te zapewniły, że nie dostarczą Rosji broni, a także nie pomogą Kremlowi w obejściu zachodnich sankcji nałożonych po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę. Jak przekazała agencja Reuters, unijni urzędnicy mają ostrzec, że jakakolwiek pomoc udzielona Rosji zaszkodzi międzynarodowej reputacji Chin i narazi na szwank stosunki z ich największymi partnerami handlowymi – Europą i Stanami Zjednoczonymi. W 2021 r. jedną czwartą światowego handlu Chin zajmowały współpraca z UE i USA; z Rosją – 2,4%. – Oczekuje się również, że przywódcy UE i Chin dokonają przeglądu kompleksowego programu dwustronnego UE-Chiny, obejmującego stosunki handlowe i inwestycyjne, działania w dziedzinie klimatu, technologie cyfrowe, prawa człowieka, ożywienie gospodarcze po pandemii, a także kwestie regionalne – informuje komunikat Komisji Europejskiej. 

Korytarz humanitarny z Mariupola

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało w czwartek, że otworzy w piątek korytarz humanitarny z oblężonego miasta Mariupol do Zaporoża. Moskwa rzekomo działa na wniosek prezydenta Francji Emmanuela MACRONA i kanclerza Niemiec Olafa SCHOLZA.  

Wcześniejsze próby ewakuacji cywilów z oblężonego miasta okazały się nieskuteczne. Już w czwartek konwój autobusów zbliżył się do miasta Mariupol, aby spróbować dostarczyć pomoc humanitarną i wywieźć ludność cywilną, poinformowała wicepremier Iryna VERESHCHUK i Czerwony Krzyż.  Oblężone miasto oczekuje, czy Rosja tym razem zgodzi się na korytarz humanitarny. „Pozostajemy pełni nadziei, jesteśmy w akcji zmierzając w kierunku Mariupola…, ale nie jest jeszcze jasne, czy stanie się to dzisiaj” – powiedziała w piątek rzecznik Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Ewan WATSON. Konwoje dostarczające pomoc i autobusy ewakuacyjne zostały zatrzymane w czwartek przez siły rosyjskie. W piątek wznowione zostaną również rozmowy rosyjskich i ukraińskich negocjatorów w formacie wideokonferencji. Szef resortu spraw zagranicznych Turcji, Mevlut CAVUSOGLU, powiedział w telewizyjnym wywiadzie w czwartek, że Turcja pracuje nad sprowadzeniem obu stron z powrotem do stołu negocjacyjnego.


Bogusław SONIK: Koniec epoki zaślepienia Unii

Europa uzależniała się od rosyjskiego gazu i ropy, nie zważając na ostrzeżenia płynące z Warszawy i państw bałtyckich i zapominając, że putinowska Rosja rozumie tylko argument siły.

[czytaj więcej

#RozmowyNajważniejsze

🎧  prof. Zbigniew LEWICKI:
Świat potrzebuje prezydenta, który spełni rolę przywódcy

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

„Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 kwietnia 2022