Popołudniowe espresso: Unia Europejska przyjmuje czwarty pakiet sankcji wobec Rosji

Unia Europejska przyjmuje czwarty pakiet sankcji wobec Rosji

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Dziś środa, 9. marca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Polski system edukacyjny przygotowuję się do pomocy uchodźcom

Minister edukacji i nauki Przemysław CZARNEK poinformował dziś, że rząd przyjmie specjalną ustawę, która ma uelastycznić przepisy dotyczące przyjmowania dzieci ukraińskich uchodźców w polskich szkołach.  Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę do Polski trafiło około miliona 300 tysięcy osób uciekających przed wojną. Szacuje się, że połowa z nich to dzieci w wieku szkolnym. Te, które nie znają języka polskiego, zanim pójdą do polskich szkół, trafią do oddziałów przygotowawczych, gdzie będą się uczyły między innymi języka polskiego.

Przemysław CZARNEK poinformował, że oddziały będą tworzone w różnych miejscach, które można do tego przystosować: „Jest wiele szkół, które zostały zlikwidowane, budynki istnieją i można je wykorzystać na ten cel. Minister podkreślił, że napływ dzieci z Ukrainy do szkół nie zaszkodzi polskiemu systemowi oświaty. Według wytycznych Ministerstwa Edukacji i Nauki uczniowie ukraińscy powinni przystępować do nauki w chwili gdy ich rodzice uznają, że są na to gotowe. „Kiedy odpoczną, kiedy minie trauma, którą przeżywały uciekając z wojny. Wtedy każde dziecko ukraińskich uchodźców ma prawo być zapisane do polskiej szkoły bezpłatnie” – mówił minister Przemysław CZARNEK. Do wczoraj w polskich szkołach uczyło się 6 i pół tysiąca dzieci, które uciekły przed wojną w Ukrainie.

Unia Europejska przyjmuje czwarty pakiet sankcji wobec Rosji

Unia Europejska przyjmuje czwarty pakiet sankcji wobec Rosji. Jest zgoda ambasadorów unijnych krajów na czwarty pakiet sankcji wobec Rosji za jej napaść na Ukrainę. Tym razem sankcjami ma być objęty eksport do Rosji technologii i sprzętu z sektora morskiego. Na czarną listę, z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanym majątkiem w Europie, mają trafić kolejni rosyjscy oligarchowie. Ponadto Unia zdecydowała się na odłączenie trzech białoruskich banków od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT. W najnowszym pakiecie sankcji nie uwzględniono postulatów niektórych państw, w tym Polski, o odcięciu wszystkich rosyjskich i białoruskich banków z sieci SWIFT. Nie ma również sankcji w sektorze energetycznym.

Wiceprezydent USA Kamala HARRIS udaje się w środę do Polski. Podczas wizyty w Warszawie spotka się między innymi z prezydentem Andrzejem DUDĄ i premierem Mateuszem MORAWIECKIM. Biały Dom poinformował, że jednym z celów wizyty jest zademonstrowanie jedności sojuszników. W czwartek, poza bilateralnymi spotkaniami z prezydentem DUDĄ i premierem MORAWIECKIM, wiceprezydent USA spotka się z premierem Kanady Justinem TRUDEAU, który także będzie przebywał w Polsce. Stany Zjednoczone zadeklarowały w środę, że rozmieszczą na terytorium Polski dwie baterie rakiet Patriot – poinformował rzecznik prasowy sił amerykańskich w Europie kapitan Adam MILLER. Jak podano, ma to być działanie o charakterze defensywnym, które ma zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo krajom NATO podczas trwającej inwazji Rosji na Ukrainę. Patriot to system rakietowy ziemia-powietrze przeznaczony do obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

Wybory prezydenckie w Korei Południowej

Do czwartku w Korei Południowej trwa głosowanie w wyborach prezydenckich. Spośród 44 milionów osób uprawnionych tam do głosowania, około 37% wyborców wzięło udział w głosowaniu przedterminowym w miniony piątek i sobotę.  O urząd prezydenta Korei Południowej ubiega się 14 kandydatów, jednakże prawdziwa walka rozgrywa się pomiędzy przedstawicielem partii rządzącej i głównym kandydatem obozu opozycji.

Sondaże przedwyborcze nie dawały zdecydowanej przewagi żadnemu z nich. Największe szanse na zwycięstwo mają polityk partii rządzącej, Lee JAE-MJUNG oraz przedstawiciela opozycji Yoon SUK-UEOL. W środę, ponad 14 000 lokali wyborczych będzie otwartych do godziny 19:30 czasu lokalnego. Między godziną 18:00 a 19:30 głosować będą mogły osoby zakażone koronawirusem. Korea Południowa zmaga się z największa falą zakażeń od początku pandemii. Liczba nowych przypadków Covid-19 w ostatnich dniach przekraczała tam 200 000 dziennie.

Piotr ARAK: Sankcje na Rosję. Gospodarka doprowadzona do bankructwa?

Sankcje nałożone przez Zachód doprowadzą do załamania się całego systemu finansowego Rosji oraz zahamowania aktywności gospodarczej w największych aglomeracjach Rosji – w efekcie dotkną one cały kraj. Sankcje najsilniej uderzą w jeden z największych regionów gospodarczych – Moskwę, która odpowiada za 38,5 proc. eksportu całego kraju

[czytaj więcej

Klub kawowy

Skończyła się era szcześliwej globalizacji
Thomas GOMART

Demografia. Być albo nie być Europy
Prof. Wolfgang MAZAL

Szczęście, traf i codzienność
prof. Jan WOLEŃSKI

Jak stawić czoła globalnym wyzwaniom, czyli uniwersytet na wagę złota
Prof. Michał KLEIBER

Rosja, NATO i Ukraina
Ben WALLACE

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 marca 2022