Popołudniowe Espresso: Xi Jinping odwiedza Sinciang po raz pierwszy od 8 lat

Xi Jinping odwiedza Sinciang po raz pierwszy od 8 lat

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Jest piątek, 15. lipca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Atak rakietowy Rosji na Winnice i uniwersytety w Mikołajowie

Rosjanie zaatakowali Winnicę. Miasto położone jest w centralnej części Ukrainy. W ataku rakietowym zginęły 23 osoby. 117 osób zwróciło się o pomoc medyczną, a 66 wymagało natychmiastowej hospitalizacji. Wśród ofiar jest czteroletnia Liza, a także chłopcy w wieku siedmiu i ośmiu lat. Pierwszy zginął z matką w ostrzelanym centrum medycznym, drugi spłonął w samochodzie. Do ataku doszło wczoraj w godzinach porannych. W centrum miasta położonego setki kilometrów od linii frontu uderzyły trzy rakiety. Celem ataku stał się budynek biurowy, budynki mieszkalne, centrum medyczne, a także Dom Oficerów, w którym znajduje się sala koncertowa. W ataku wykorzystano rakiety manewrujące Kalibr.

Z kolei dziś rano doszło do kolejnego ataku rakietowego na Mikołajów. Z informacji wstępnych, które przekazują Ukraińskie władze miasta wynika, że pociski trafiły m.in. w dwa największe uniwersytety w Mikołajowie.  W ataku rakietowym na południu Ukrainy rosyjskie siły wystrzeliły co najmniej 10 rakiet. Mer Mikołajewa Ołeksandr SIENKEWYCZ poinformował o dwóch osobach rannych. Jak podają władze miasta liczba będzie się prawdopodobnie zwiększać.

Kryzys gabinetowy we Włoszech. Premier Włoch Mario DRAGHI podał się do dymisji

Premier Mario DRAGHI, który rządzi Włochami od 2021 roku, w rezultacie rozłamu w koalicji w czwartek, 14. lipca postanowił złożyć dymisję. Swoją decyzję przekazał podczas posiedzenia Rady Ministrów wyjaśniając, że utracił większość koalicyjną, która tworzyła jego gabinet. Prezydent Włoch Sergio MATTARELLA decyzji premiera nie przyjął, prosząc premiera by ten jeszcze raz ocenił sytuację w Parlamencie.  Nad Włochami zawisła jednak groźba upadku rządu jedności narodowej, który miał pomóc wydobyć Włochy z trudnej sytuacji gospodarczej spowodowanej przez pandemię koronawirusa. Mimo pozostania Mario DRAGHIEGO na stanowisku krajowi grozi chaos i osłabienie pozycji na arenie międzynarowej, piszą największe włoskie gazety, komentując sytuację. – Możemy być dumni z tego, co osiągnęliśmy w bardzo trudnym momencie – powiedział w czwartek Mario DRAGHI, komentując swoje dotychczasowe dokonania na stanowisku szefa włoskiego rządu.

Obecne zawirowania we włoskiej polityce wiążą się z wycofaniem poparcia przez Ruch Pięciu Gwiazd, partię głoszącą hasła antykorupcyjne, ekologiczne, eurosceptyczne, a także promujące demokrację bezpośrednią. Na czele Ruchu stoi Giuseppe CONTE, w latach 2018–2021 premier Włoch. To on miał sprzeciwić się planom DRAGHIEGO twierdząc, że odmówił poparcia rządowego pakietu pomocy gospodarczej dla rodzin i przedsiębiorstw o wartości 23 mld euro, argumentując, że nie robi on wystarczająco dużo, by rozwiązać kryzys wzrastających we Włoszech kosztów życia. Na prośbę prezydenta MATTARELLI premier Mario DRAGHI ma wystąpić we włoskim parlamencie w środę 20 lipca. Oznacza to, że jego rezygnacja jest do tego czasu „zamrożona”. Jeśli zostanie przyjęta – Włochy czekają przyśpieszone wybory. 

Prezydent Chin Xi JINPING odwiedza Sinciang po raz pierwszy od 8 lat

Prezydent Chin Xi JINPING powiedział, że Sinciang będzie głównym węzłem łączącym Chiny z innymi narodami podczas jego pierwszej wizyty do regionu od ośmiu lat i pierwszej od czasu, gdy rozpoczęto tam kampanie prześladowań mniejszości muzułmańskich, w tym przede wszystkim Ujgurów. Wizyta Xi w tym tygodniu, szeroko relacjonowana przez chińskie media państwowe, skupiła się na pokazaniu, że Sinciang stał się zjednoczony i stabilny pod jego przywództwem. Państwowe media pokazały Xi machającego do wiwatujących tłumów mieszkańców Ujgurów i Han; przemawiającego do studentów stojących na baczność na głównym uniwersytecie w regionie.

Wizyta ma miejsce zaledwie dwa tygodnie po tym, jak Xi odbył rzadką podróż do Hongkongu, jego pierwszą od czasu protestów, które miały tam miejsce w 2019 roku i przed kongresem partii komunistycznej, na którym Xi Jinping może zostać wybrany na trzecią pięcioletnią kadencję jako sekretarz generalny partii. Kraj zmaga się ze spowolnieniem gospodarczym, a także bezrobociem wśród młodych osób, które wynosi 19,3 proc.

Jason BURKE: Dziennikarstwo stoi na straży prawdy

🎧 #RozmowyNajważniejsze: Wrocław w czasie powodzi tysiąclecia

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

“Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 lipca 2022