Xi Jinping ostrzega Bidena, by nie „igrał z ogniem”
Jest piątek, 29. lipca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Rozmowa prezydenta Dudy z prezydentem Chin Xi Jinpingiem
Prezydent Polski Andrzej Duda rozmawiał w piątek z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim rosyjskiej inwazji na Ukrainę. O rozmowie informuje kancelaria prezydenta. Prezydent RP przedstawił polskie stanowisko wobec rosyjskiej napaści. Zwrócił uwagę na negatywny wpływ wywołanej przez Rosję wojny na bezpieczeństwo całego regionu, a także na współpracę handlową z innymi partnerami, również chińskimi.
Przewodniczący ChRL wyraził gotowość do współpracy ze stroną polską w poszukiwaniu sposobów pokojowego zakończenia konfliktu. Obie strony podkreśliły wagę, jaką przywiązują do poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej wszystkich państw, w tym Ukrainy. Prezydent Duda zwrócił uwagę na próby wywołania przez Rosję światowego kryzysu żywnościowego i na możliwość aktywnej roli Chin w przeciwdziałaniu jego powstaniu. Obie strony podkreśliły wysoką jakość, intensywność i przyjazną, opartą na wzajemnym szacunku atmosferę wzajemnych relacji. Rozmawiano też o rozwoju współpracy gospodarczej, w tym o sposobach zmniejszania polskiego deficytu handlowego w obrotach z Chinami (m.in. poprzez wzrost eksportu polskiej żywności do Chin) oraz intensyfikacji połączeń lotniczych w miarę ustępowania pandemii.
Saudyjski książę koronny zobowiązuje się do „złagodzenia skutków” wojny na Ukrainie
Prezydent Francji Emmanuel Macron i saudyjski książę koronny Mohammed bin Salman zgodzili się pracować „w celu złagodzenia skutków” wojny na Ukrainie podczas rozmów w Paryżu – podała francuska prezydencja w oświadczeniu. „Prezydent i książę koronny Arabii Saudyjskiej podkreślili potrzebę zakończenia tego konfliktu i zintensyfikowania współpracy w celu złagodzenia jego skutków w Europie, na Bliskim Wschodzie i w szerszym świecie” – podał Pałac Elizejski. Macron znalazł się pod krytyką grup broniących praw człowieka za goszczenie saudyjskiego przywódcy, który jest oskarżany o to, że stoi za zabójstwem dziennikarza „Washington Post” Dżamala Chaszukdżiego.
Przed rozmowami doradcy francuskiego prezydenta wskazywali, że Macron planuje nakłonić Arabię Saudyjską do zwiększenia produkcji ropy naftowej, by pomóc w obniżeniu jej cen na świecie. W sytuacji, gdy rosyjskie dostawy ropy i gazu są niedostępne dla krajów UE z powodu sankcji lub są wstrzymywane przez Moskwę, kraje europejskie poszukują alternatywnych źródeł paliw kopalnych. W oświadczeniu Élysée napisano, że Macron „podkreślił znaczenie kontynuowania bieżącej koordynacji z Arabią Saudyjską w odniesieniu do dywersyfikacji dostaw energii dla krajów europejskich”. Arabia Saudyjska jest jednym z niewielu krajów na świecie, które mają zdolność do zwiększenia wydobycia. Rosyjski gigant energetyczny Gazprom zmniejszył w środę ilość gazu ziemnego płynącego głównym rurociągiem z Rosji do Europy do 20 proc. możliwości, zrzucając winę na problemy techniczne.
Xi Jinping ostrzega Bidena, by nie „igrał z ogniem”
Prezydent Joe Biden i jego chiński odpowiednik Xi Jinping zgodzili się na zaplanowanie swojego pierwszego osobistego spotkanie podczas rozmowy telefonicznej w czwartek. Chociaż była to ich piąta rozmowa telefoniczna od czasu objęcia urzędu przez Bidena półtora roku temu, szczyt byłby ich pierwszym spotkaniem na żywo jako przywódców. Nie podano żadnych szczegółów dotyczących terminu i miejsca. Biden i Xi „przedyskutowali wartość spotkania twarzą w twarz i zgodzili się, że ich zespoły będą współpracować, aby znaleźć wzajemnie akceptowalny czas”, powiedział amerykański urzędnik, mówiąc pod warunkiem anonimowości – donosi AFP.
Obie strony opisały rozmowę, która trwała dwie godziny i 17 minut, jako solidną wymianę zdań na temat wielu sporów między dwoma największymi potęgami gospodarczymi świata. Państwowa chińska agencja Xinhua powiedziała, że Xi wygłosił ostre słowa na temat polityki USA wobec Tajwanu, demokratycznej wyspy blisko związanej ze Stanami Zjednoczonymi, ale którą Chiny uważają za część swojego terytorium. „Ci, którzy bawią się ogniem, w końcu się poparzą”. Napięcia wokół Tajwanu stale eskalują wśród obaw, że Xi może ostatecznie nakazać inwazję. W najnowszym punkcie zapalnym, chińskie władze są wściekłe na niepotwierdzone plany spiker Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi, aby odwiedzić wyspę. Chociaż amerykańscy urzędnicy często odwiedzają Tajwan, oddzielony wąskim pasem wody od chińskiego lądu, Pekin uważa podróż Pelosi za poważną prowokację. Jest ona druga w kolejce do prezydentury USA i biorąc pod uwagę jej pozycję może podróżować z transportem wojskowym. Waszyngton „poniesie konsekwencje”, jeśli podróż się odbędzie – ostrzegły w środę Chiny.
Widać wyraźnie, że Rosja chce powrotu do przeszłości, w której integralność Europy i wolność wyboru tego, z kim współpracować i jak się integrować, są kwestionowane. Dla Putina prawdziwymi wrogami są bowiem demokracja, wolność i prawda, a europejski styl życia postrzega on jako zagrożenie dla autokracji. To jest stawka tej walki. [czytaj więcej].
🎧 #WspólnyŚwiat
Jak powiązać migrację z państwem opiekuńczym?
| prof. Keith BANTING
Klub kawowy
Indie, Ukraina i globalna równowaga
Tomasz ŁUKASZUK
O Wschodzie. Indie
Marcin KYDRYŃSKI
Jak powiązać migrację z państwem opiekuńczym?
Prof. Keith G. BANTING
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA
Dziennikarstwo stoi na straży prawdy
Jason BURKE
Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.
Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].
Pysznej kawy i pięknego popołudnia!