Prof. Serhy YEKELCHYK: Hołd dla Polski
Prof. Serhy YEKELCHYK

Prof. Serhy YEKELCHYK

Hołd dla Polski

Miliony polskich i ukraińskich rodzin stworzyły silne więzi, dzięki którym dwaj narodowi przywódcy mogli przeciąć gordyjski węzeł historii. Naprawdę w styczniu 2023 r. wydarzyło się coś niezwykłego. Oto pierwszy raz od osiemnastu lat prezydenci Polski i Ukrainy wspólnie złożyli kwiaty na cmentarzu Orląt Lwowskich oraz na pobliskich grobach Ukraińców poległych w toczącej się wojnie z Rosją.

Jan ROKITA: Opuszczenie i wymazywanie
Jan ROKITA

Jan ROKITA

Opuszczenie i wymazywanie

Opuszczenie przez sojuszników i idące w ślad za nim wymazywanie narodu i jego kultury przez okupanta – to jest największa zbiorowa trauma Polaków, sięgająca nawet głębiej niż dzieje II wojny światowej. A także sam rdzeń polskiej wrażliwości na świat.

Igor ROZKLADAJ: Ukraińcy i Polacy blisko jak nigdy
Igor ROZKLADAJ

Igor ROZKLADAJ

Ukraińcy i Polacy blisko jak nigdy

Rok 2022 zostanie zapamiętamy jako przełomowy w najtrudniejszym obszarze – w sposobie, w jaki wzajemnie postrzegają się Ukraińcy i Polacy

Dariusz SZYMCZYCHA: Polsko-ukraińskie sąsiedztwo, czyli slow reset
Dariusz SZYMCZYCHA

Dariusz SZYMCZYCHA

Polsko-ukraińskie sąsiedztwo, czyli slow reset

Polska wspiera sankcje nałożone na Rosję po aneksji Krymu. Jednak nie znajduję uzasadnienia, dlaczego w ciekawej, polskiej inicjatywie Trójmorza nie znalazło się miejsce dla Ukrainy. Strategiczne wykluczenie? W ostatnich latach z powodu zmian na Ukrainie, ale też za sprawą własnych zaniechań Polska przestała być ambasadorem interesów Ukrainy w Europie i mediatorem w jej wewnętrznych sporach.