

Xavier QUÉRAT-HÉMENT
Blockchain. Zmierzamy w stronę nowego świata usług
Gospodarka „peer-to-peer” zwana również blockchain zrewolucjonizuje świat usług. Zasady, które są sprzężone z duchem służby (zrównoważona uwaga, wychodzenie naprzeciw, postawa służebna) są niezbędne, by zagwarantować taki rodzaj zaufania, którego nie dają maszyny, i którego nigdy nie będą w stanie wygenerować. To właśnie blockchain.

Barack OBAMA
Siły, które wiążą Europę, są mocniejsze od starających się rozerwać was na strzępy
Ukraina ma prawo do wyboru własnego losu. Pamiętajcie, że Ukraińcy na Majdanie związali swą przyszłość z Europą. To skłoniło Rosję do wysłania tam wojska. Po tym wszystkim, co Europa przetrwała w XX wieku, nie możemy pozwolić, by w XXI wieku granice były zmieniane z użyciem brutalnej siły.

Joseph HENRICH
Nasz umysł zbiorowy. Uczymy się od siebie, z pokolenia na pokolenie
Człowiekowi brakuje pewnego stopnia racjonalności, w związku z czym zupełnie nie umiemy – przynajmniej na razie – tworzyć skutecznych instytucji i organizacji. Powinniśmy, wzorując się na ewolucji kulturowej, opracować systemy wykorzystujące zróżnicowanie i możliwość wyboru, by doprowadzić do rywalizacji instytucji. W ten sposób odrzucimy przegranych i zatrzymamy zwycięzców.

Nir EYAL
Skuszeni. Czyli
Lata pracy naukowej zaowocowały opracowaniem modelu „wabika”: czterofazowego procesu, w oparciu o który firmy kształtują nawyki u konsumentów. Kolejne cykle „wabika” pozwalają producentom na osiągnięcie celu: wzbudzenia zaangażowania odbiorcy, które powoduje, że samoczynnie wraca on do produktu, bez potrzeby stosowania reklamy albo agresywnych zachęt.

Tomasz BIAŁEK
"Cyberterroryzm. Gra o duszę"
Bin Laden jest oceniany bardzo negatywnie jedynie na tzw. Zachodzie. W świecie muzułmańskim zbiera on pozytywne oceny. Przez rzesze osób uznawany jest za bohatera, tak jak Marszałek przez rzesze Polaków. Wychodzenie z założenia, że „my” mamy rację a nie „oni”, jest równie słuszne jak „ich” przekonanie o tym, że to „oni” mają rację, a nie „my”.

Prof. Łukasz A.TURSKI
"Postęp nie zna litości. Albo
Trwanie przy znanych i sprawdzonych rozwiązaniach zbyt długo i na przekór pojawiającemu się nowemu prowadzi w końcu do skreślenia z listy albo wykluczenia z gry na dobre. Postęp nie zna litości. Warto o tym pamiętać.

Stefan H. VERSTAPPEN
”Dajcie rozwiązłość. Pozbawcie doradców. Strategie Starożytnych Chin (3/5)”
„Zdolność człowieka do efektywnego funkcjonowania zależy od tego, czy żyje on w zgodzie ze swoim otoczeniem. Wprowadzając zakłócenia w środowisku wroga, burzysz tę harmonię i wpływasz tym samym na jego zdolność ataku czy też obrony”

Stefan H. VERSTAPPEN
”Rozważnie dysponuj własną siłą. Opłać zdradę. Strategie Starożytnych Chin (2/5)”
„Aby odnieść sukces w jakimkolwiek przedsięwzięciu, należy rozważnie dysponować własnymi środkami. Kiedy to tylko możliwe, należy używać oszustw i podstępów, aby przywłaszczyć sobie cudzą siłę, oszczędzając równocześnie swoje zasoby”.

Stefan H. VERSTAPPEN
”Ucieczka nie jest równoznaczna z przegraną. Strategie Starożytnych Chin (5/5)”
„Starożytni mędrcy taoizmu sformułowali zasadę „niereagowania” lub „podążania z biegiem wydarzeń” — niewykorzystanie otrzymanej okazji jest pogwałceniem tej reguły. Jednak ruszanie do bitwy, której nie sposób wygrać, to również złamanie boskich praw”