Rozpoczynamy najnowsze wydanie „Wszystko Co Najważniejsze” nietypowo. Aż dwie pierwsze strony poświęcamy na głośne wystąpienie Erica ZEMMOURA na kongresie francuskiej prawicy. Wystąpienie, po którym otrzymał ochronę policyjną a wszystkie (prawie wszystkie) media uznały go za Persona Non Grata. Co powiedział? Dlaczego tak piorunujące wrażenie zrobiło to na francuskich elitach? Czy przekroczył granice politycznej poprawności, a może to polityczna poprawność ogranicza dziś rozmowę o przyszłości tak Francji, jak i Europy?
Pierwsze reakcje naszych Czytelników na ten numer „Wszystko Co Najważniejsze” skupiają się właśnie na tekście Erica Zemmoura, który to Autor był zresztą nie tak dawno gościem 5-lecia naszego pisma w Warszawie. Warto przeczytać, wyrobić sobie zdanie. Tekst Erica Zemmoura nosi tytuł „Krytyka religii postępu”.
Tło „sporu o wolność wypowiedzi” wokół Erica ZEMMOURA przedstawia na naszych łamach jeden z najlepszych znawców Francji w Polsce, Grzegorz DOBIECKI. A w polemikę z nim wchodzi Jacques ATTALI. Tekst „Islam sam w sobie nie jest zagrożeniem” warty jest także uważnej lektury.
O przyszłości Europy, która coraz silniej się rewoltuje, pisze Prof. Michał KLEIBER. Tekst „Demokracja antycypacyjna na rzecz aspiracyjnej przyszłości” mówi m.in. o potrzebie wykorzystywania w Polsce koncepcji foresight, tak jak czynią to inne kraje. O szansach na współtworzenie przestrzeni debaty, w Polsce roku 2019, pisze Marcin GIEŁZAK. Przedstawia konkretne, warte rozważenia propozycje.
W dziale „Tygiel idei” Prof. Denis COLLINS pisze o „skrajnej lewicy kapitału”: „Opary postmodernizmu stopniowo infekują środowiska uniwersyteckie. Jak inaczej opinie Foucaulta czy Barthes’a z lat 70. mogły być głoszone w murach tak zacnej uczelni jak College de France”?
O świecie pięknym różnorodnością wartości pisze Prof. Joel ROBBINS. Jedna z myśli tekstu: „Nie mamy szansy dowiedzieć się nawet o ułamku różnych dobrych sposobów na życie, jeśli poznajemy tylko jedna kulturę”. Z kolei Prof. Ewa THOMPSON pisze: „Wzajemna ufność jest wysoce niedocenianym produktem schrystianizowanych społeczeństw i kluczową przyczyną sukcesu świata zachodniego w gospodarce i polityce”. O „wyznacznikach inteligencji” pisze Eryk MISTEWICZ.
Bardzo ważny tekst Edwarda SNOWDENA „Ufaj jedynie tym, z którymi sam chcesz się kontaktować” dopełnia analiza Michała KŁOSOWSKIEGO „Zróbmy sobie nowy internet”. Zarówno tekst Snowdena, jak i Kłosowskiego, pokazują zagrożenia i patologie w rozwoju nowych mediów. Czy jest szansa, jeszcze, na nowe ułożenie cyfrowego świata? Zapraszamy do lektury i dyskusji.
Publikujemy w tym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze” także zestawienie 25 tekstów najchętniej czytanych na www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl w ciągu 2019 roku. Na pierwszym miejscu jest tekst „Agonia wiedzy. Koniec ekspertów. Śmierć elit”. Publikujemy go w wersji papierowej w przekonaniu, że znajdzie w ten sposób nowych Czytelników. Warto! Autor: Prof. Tom NICHOLS.
„Jak opowiadać o Polsce, korzystając z polskich zbiorów?” – na to pytanie odpowiada Prof. Andrzej SZCZERSKI. Zaś o tym, jak opowiadać polską historię wspólnie z Żydami piszą rabin Shmuley BOTEACH i Maciej GOLUBIEWSKI. O czekającej nas zaś w 2020 roku 100. rocznicy Cudu nad Wisłą pisze Prof. Andrzej CHWALBA. Tekst „Najważniejsza bitwa nowoczesnej Europy”.
Zwrócimy jeszcze uwagę na Marcina PIĄTKOWSKIEGO i tekst „Polska weszła w złoty wiek”. Jedna z tez Autora, którą sprawnie udowadnia: „Polska może się rozwijać w tempie co najmniej 5 proc. rocznie. Dzięki temu w 2030 r. mogłaby osiągnąć poziom 85 proc. dochodów strefy euro i całkiem dogonić Zachód około roku 2040”.