Wydanie 18. "Wszystko Co Najważniejsze" już w EMPIKach, dobrych księgarniach i wysyłkowo

Wydanie 18. "Wszystko Co Najważniejsze" już w EMPIKach, dobrych księgarniach i wysyłkowo

Photo of Instytut Nowych Mediów

Instytut Nowych Mediów

Wydawca "Wszystko Co Najważniejsze".
www.instytutnowychmediow.pl

zobacz inne teksty Autora

Rozpoczynamy najnowsze wydanie „Wszystko Co Najważniejsze” nietypowo. Aż dwie pierwsze strony poświęcamy na głośne wystąpienie Erica ZEMMOURA na kongresie francuskiej prawicy. Wystąpienie, po którym otrzymał ochronę policyjną a wszystkie (prawie wszystkie) media uznały go za Persona Non Grata. Co powiedział? Dlaczego tak piorunujące wrażenie zrobiło to na francuskich elitach? Czy przekroczył granice politycznej poprawności, a może to polityczna poprawność ogranicza dziś rozmowę o przyszłości tak Francji, jak i Europy?

Pierwsze reakcje naszych Czytelników na ten numer „Wszystko Co Najważniejsze” skupiają się właśnie na tekście Erica Zemmoura, który to Autor był zresztą nie tak dawno gościem 5-lecia naszego pisma w Warszawie. Warto przeczytać, wyrobić sobie zdanie. Tekst Erica Zemmoura nosi tytuł „Krytyka religii postępu”.

Tło „sporu o wolność wypowiedzi” wokół Erica ZEMMOURA przedstawia na naszych łamach jeden z najlepszych znawców Francji w Polsce, Grzegorz DOBIECKI. A w polemikę z nim wchodzi Jacques ATTALI. Tekst „Islam sam w sobie nie jest zagrożeniem” warty jest także uważnej lektury.

O przyszłości Europy, która coraz silniej się rewoltuje, pisze Prof. Michał KLEIBER. Tekst „Demokracja antycypacyjna na rzecz aspiracyjnej przyszłości” mówi m.in. o potrzebie wykorzystywania w Polsce koncepcji foresight, tak jak czynią to inne kraje. O szansach na współtworzenie przestrzeni debaty, w Polsce roku 2019, pisze Marcin GIEŁZAK. Przedstawia konkretne, warte rozważenia propozycje.

W dziale „Tygiel idei” Prof. Denis COLLINS pisze o „skrajnej lewicy kapitału”: „Opary postmodernizmu stopniowo infekują środowiska uniwersyteckie. Jak inaczej opinie Foucaulta czy Barthes’a z lat 70. mogły być głoszone w murach tak zacnej uczelni jak College de France”?

O świecie pięknym różnorodnością wartości pisze Prof. Joel ROBBINS. Jedna z myśli tekstu: „Nie mamy szansy dowiedzieć się nawet o ułamku różnych dobrych sposobów na życie, jeśli poznajemy tylko jedna kulturę”. Z kolei Prof. Ewa THOMPSON pisze: „Wzajemna ufność jest wysoce niedocenianym produktem schrystianizowanych społeczeństw i kluczową przyczyną sukcesu świata zachodniego w gospodarce i polityce”. O „wyznacznikach inteligencji” pisze Eryk MISTEWICZ.

Bardzo ważny tekst Edwarda SNOWDENA „Ufaj jedynie tym, z którymi sam chcesz się kontaktować” dopełnia analiza Michała KŁOSOWSKIEGO „Zróbmy sobie nowy internet”. Zarówno tekst Snowdena, jak i Kłosowskiego, pokazują zagrożenia i patologie w rozwoju nowych mediów. Czy jest szansa, jeszcze, na nowe ułożenie cyfrowego świata? Zapraszamy do lektury i dyskusji.

Publikujemy w tym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze” także zestawienie 25 tekstów najchętniej czytanych na www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl w ciągu 2019 roku. Na pierwszym miejscu jest tekst „Agonia wiedzy. Koniec ekspertów. Śmierć elit”. Publikujemy go w wersji papierowej w przekonaniu, że znajdzie w ten sposób nowych Czytelników. Warto! Autor: Prof. Tom NICHOLS.

„Jak opowiadać o Polsce, korzystając z polskich zbiorów?” – na to pytanie odpowiada Prof. Andrzej SZCZERSKI. Zaś o tym, jak opowiadać polską historię wspólnie z Żydami piszą rabin Shmuley BOTEACH i Maciej GOLUBIEWSKI. O czekającej nas zaś w 2020 roku 100. rocznicy Cudu nad Wisłą pisze Prof. Andrzej CHWALBA. Tekst „Najważniejsza bitwa nowoczesnej Europy”.

Zwrócimy jeszcze uwagę na Marcina PIĄTKOWSKIEGO i tekst „Polska weszła w złoty wiek”. Jedna z tez Autora, którą sprawnie udowadnia: „Polska może się rozwijać w tempie co najmniej 5 proc. rocznie. Dzięki temu w 2030 r. mogłaby osiągnąć poziom 85 proc. dochodów strefy euro i całkiem dogonić Zachód około roku 2040”.

Najnowsze wydanie „Wszystko Co Najważniejsze” dostępne jest we wszystkich EMPIKach w całym kraju, w wybranych księgarniach, w tym w Księgarni Polskiej w Paryżu, a także wysyłkowo: www.sklepidei.pl/wcn. Wysyłkowo także archiwalne wydania miesięcznika oraz możliwość zamówienia prenumeraty. Zapraszamy!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 listopada 2019