Wydanie 431 "Wszystko co Najważniejsze". Dlaczego głupiejemy?

Wydanie 431 "Wszystko co Najważniejsze". Dlaczego głupiejemy?

Photo of Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

W każdą sobotę rano tylko to, co najważniejsze.

zobacz inne teksty Autora

.W najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” pytamy jak Internet i technologie zmieniły nasze myślenie. Gdzie podziała się mądrość? Przeprowadzone na początku XX wieku przez naukowców z Norwegii badania wprost wskazują bowiem na spadek potencjału intelektualnego ludzkości. Dlaczego? Co wspólnego ma z tym technologia i sposób, w jaki się komunikujemy?

Profesor Jonathan HAIDT twierdzi że bardzo wiele, winą za ten stan rzeczy obarcza zaś media społecznościowe. Bardzo polecam Państwu lekturę tego tekstu. Podobnie jak niezwykle interesujący esej Eliezera YUDKOWSKIEGO, jednego z najwybitniejszych badaczy sztucznej inteligencji.

Przygotowaliśmy dla Państwa także coś specjalnego na rozpoczynające się wakacje: po kliknięciu w grafikę poniżej otrzymają Państwo dostęp do niezwykłej książki ambasadora Polski przy OECD prof. Aleksandra SURDEJA. O Francji rzecz jasna, która po ostatnich wyborach może nas wszystkich zaskoczyć.

Michał KŁOSOWSKI,
Zastępca Redaktora Naczelnego

Jonathan HAIDT
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy? 

Jonathan HAIDT: Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?

W XX w. Ameryka rozpoznawała się jako państwo będące w awangardzie walki o bezpieczny i demokratyczny świat. W wieku XXI amerykańskie firmy technologiczne przeformułowały świat i stworzyły produkty, które jak się wydaje, niszczą demokrację, uniemożliwiają rozpoznanie wspólnych wartości. Jeżeli szybko nie wprowadzimy zasadniczych zmian, nasze instytucje, system polityczny i społeczeństwo mogą się zawalić przy okazji kolejnej dużej wojny, pandemii, krachu finansowego lub kryzysu konstytucyjnego.


Eryk MISTEWICZ
Co straciliśmy w dziennikarstwie? 

Eryk MISTEWICZ: Co straciliśmy w dziennikarstwie?

Ideologia ponad prawdą. Świat służący do inkrustacji opowieści powodującej strach i obawy. Opowieści tym łatwiej uruchamianej, im mniej odbiorcy wiedzą o otaczającym świecie, im gorzej są zorientowani, im mniejsze potrzeby orientacji w świecie mają w sobie, im mniejsze aspiracje.


Marta RAKOCZY
Wulgaryzacja języka, upadek człowieka publicznego 

Marta RAKOCZY: Wulgaryzacja języka, upadek człowieka publicznego

Wulgaryzacja języka przestaje nas razić dlatego, że uważamy, że mamy w określonych sytuacjach do niej prawo.


Prof. Jeff JARVIS
Postawmy na media wysokiej jakości. Na życie wysokiej jakości 

Prof. Jeff JARVIS: Postawmy na media wysokiej jakości. Na życie wysokiej jakości

Internet i wolności, które on wszystkim gwarantuje, są plugawione, regulowane i odrzucane w tej daremnej grze na refleks przeciwko nielicznej grupie głośnych i głupich.


Patrick de SAINT-EXUPÉRY, Laurent BECCARIA
„Manifest XXI” 

Patrick de SAINT-EXUPÉRY, Laurent BECCARIA: "Manifest XXI"

Najważniejszy dziś, najszerzej dyskutowany w Europie dokument dotyczący przyszłości dziennikarstwa. O błędach popełnianych dziś przez media; o cyfryzacji, która nie jest odpowiedzialna za kryzys mediów, ale która go wyostrzyła, wreszcie o czekającym media przewrocie kopernikańskim – powrocie do źródeł, do rozmowy z czytelnikami, nie reklamodawcami.


Eliezer YUDKOWSKY
Wychowałem się w miłości do technologii 

Eliezer YUDKOWSKY: Wychowałem się w miłości do technologii

Gdy patrzę w przeszłość, wydaje mi się niezwykle dziwne, że był czas, kiedy myślałem, iż zagrożone są tylko pojedyncze istnienia ludzkie.


Nr 41 „Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei

Nr 41 "Wszystko co Najważniejsze" już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie - w Sklepie Idei

“Znamy niemieckie „nein” i sowieckie „niet” dla istnienia suwerennego państwa” – tym zdaniem rozpoczyna się nr 41 “Wszystko co Najważniejsze”


Prof. Michał KLEIBER
Co dalej ze wsparciem dla Ukrainy? 

Prof. Michał KLEIBER: Co dalej ze wsparciem dla Ukrainy?

Trudno nie odnieść wrażenia, że zbyt mało jest ustaleń dotyczących uzgodnionych rekomendacji w sprawie przyszłej światowej polityki wobec Rosji. Ich brak jest istotnym elementem ośmielającym Rosję do kontynuacji swych zbrodniczych działań.


Prof. Andrzej CHWALBA
Rosję może powstrzymać tylko zdecydowana siła 

Prof. Andrzej CHWALBA: Rosję może powstrzymać tylko zdecydowana siła

Rosjanie są niechętni demokracji, bo kojarzy im się z czymś grzesznym i niebezpiecznym, przeciwnym naturze Rosjanina, mieszkańca odrębnego lądu, „ósmego kontynentu”.


Jacques ATTALI
Tożsamość piękna różnorodnością 

Jacques ATTALI: Tożsamość piękna różnorodnością

Jeśli nie przywrócimy delikatnej równowagi między tym, co uniwersalne, a tym, co partykularne, naród stanie się niebawem zbieraniną zuniformizowanych jednostek – spierających się, walczących ze sobą, a być może nawet zabijających się w imię wyimaginowanych różnic. Stanie się to powodem radości dla tych krajów, które będą umiały lepiej niż my łączyć to, co jest gwarantem ich wewnętrznej spoistości, z różnicami, które wzbogacają ich tożsamość.


Marek BRZEZIŃSKI
Polska muzyka odkrywana nad Sekwaną 

Marek BRZEZIŃSKI: Polska muzyka odkrywana nad Sekwaną

Muzyka polska cieszy się uznaniem nad Sekwaną, chociaż nie brakuje związanych z nią wątpliwości. Nie dotyczą one samej twórczości Fryderyka Chopina.


Roberto PROSSEDA
Włoskie „przywłaszczania” Chopina 

Roberto PROSSEDA: Włoskie „przywłaszczania” Chopina

W 2000 r. miałem zaszczyt znaleźć się wśród pięciu Włochów dopuszczonych do udziału w Konkursie Chopinowskim. Sam fakt, że mogłem wziąć udział w Konkursie Chopinowskim, był fundamentalny w mojej pianistycznej drodze.


Prof. Jacek HOŁÓWKA
Co myśleć o szczęściu? 

Prof. Jacek HOŁÓWKA: Co myśleć o szczęściu?

Szczęście jest bezwstydnie przereklamowane. Szczęśliwszy jest ten, kto szuka niezależności, od tego, kto szuka szczęścia na przełaj.


STRATEGIE


Slavoj ŽIŽEK, Janis WARUFAKIS
Kapitalizm sam się obalił i został zastąpiony czymś o wiele gorszym 

Slavoj ŽIŽEK, Janis WARUFAKIS: Kapitalizm sam się obalił i został zastąpiony czymś o wiele gorszym

Janis WARUFAKIS: “W momencie, gdy kategorycznie nie zgodziłem się na żaden kredyt, Wolfgang Schäuble zaproponował mi, że zawsze mogę „wynieść się z Europy”. Gdy powiedział „wypad z euro”, zapytałem go, czy ma mandat od kanclerz Angeli Merkel, żeby składać mi takie propozycje. Zakłopotany odpowiedział: „Nie, jeszcze nie”. Umówiłem się więc, że ja zadzwonię do Aleksisa Tsiprasa, aby otrzymać zgodę na taką rozmowę, a Schäuble do kanclerz Angeli Merkel. Otrzymałem pozwolenie 10 minut później. On zaś odkładał rozmowę przez kilka dni. Gdy się spotkaliśmy, powiedział mi, że obawia się, że jeśli powie kanclerz o tym, to ona nie da mu niezbędnej zgody. Dzięki temu wiedziałem, że mam go w garści. Tak więc grexit nigdy nie był naszą strategią, lecz był strategią Schäuble’a”.


Prof. Aleksander SURDEJ: Odbudowa Ukrainy potrwa dekadę

 

Prof. Aleksander SURDEJ
Odbudowa Ukrainy potrwa dekadę 

Dani RODRIK: Inkluzywna przyszłość? Technologie, nowa dynamika rynków i zmiany polityki gospodarczej

 

Dani RODRIK
Inkluzywna przyszłość? 
Technologie, nowa dynamika rynków i zmiany polityki gospodarczej 

Parag KHANNA: Globalizacja podniesie się z każdego załamania. Ale to nie jest gra o sumie zerowej

 

Parag KHANNA
Globalizacja podniesie się z każdego załamania. Ale to nie jest gra o sumie zerowej 



PIĘKNO NAUKI


Alice LATIMIER
Mózg może się uczyć w każdym wieku. 
O tym, że na naukę nigdy nie jest za późno 

Alice LATIMIER: Mózg może się uczyć w każdym wieku. O tym, że na naukę nigdy nie jest za późno

Przekażcie Waszym Rodzicom i najbliższym: czas zacząć naukę… nieważne ile ma się lat! Jesteśmy w pewnym sensie „zaprogramowani” na to, żeby się uczyć. Nasz mózg jest w stanie ciągle się dostosowywać i zmieniać pod wpływem naszych doświadczeń, od najmłodszych lat do starości. Nie ma więc jednego wieku na naukę nowego języka.


Prof. Tariq MODOOD: Państwo szanujące kultury większości i mniejszości

 

Prof. Tariq MODOOD
Państwo szanujące kultury większości i mniejszości 

Prof. Michał KLEIBER: Konflikt hybrydowy to dużo więcej niż propaganda internetowa

 

Prof. Michał KLEIBER
Konflikt hybrydowy to dużo więcej niż propaganda internetowa 



POLSKA WŁAŚNIE


Prof. Richard BUTTERWICK-PAWLIKOWSKI
Warto dziś czerpać z tradycji dawnej Rzeczypospolitej 

Prof. Richard BUTTERWICK-PAWLIKOWSKI: Warto dziś czerpać z tradycji dawnej Rzeczypospolitej

Dzisiaj Ukraina jest krajem bardziej zróżnicowanym pod względem religijnym, językowym, ale także etnicznym. Dlatego możliwość przyjęcia milionów Ukraińców, a także tysięcy Białorusinów, którzy szukają schronienia w Polsce, jest szansą na odbudowę tego pokojowego współistnienia mimo różnic, które cechowało dawną Rzeczpospolitą. Polska, Litwa, Ukraina i Białoruś mają wspólną tradycję. Tradycja ta była konsekwentnie niszczona przez rosyjski imperializm. Dziś nie ma lepszej historycznej, ale i symbolicznej okazji, by ją odbudować.


Igor ROZKLADAJ
Czas na polsko-ukraińskie pojednanie 

Igor ROZKLADAJ: Czas na polsko-ukraińskie pojednanie

Relacje między Polakami i Ukraińcami wciąż są skomplikowane. Ale pomoc, jakiej teraz Polacy udzielają Ukraińcom, pokazuje prawdę o naszych społeczeństwach.



KSIĘGARNIA


Jan ŚLIWA
Unicestwienie Michela Houellebecqa 

Jan ŚLIWA: Unicestwienie Michela Houellebecqa

Nowa książka Michela Houellebecqua stała się, co raczej oczywiste, najważniejszym wydarzeniem literackim we Francji. Książki nie wypada nie znać, nie wypada się do niej nie odnosić. Mimo ponad 730 stron, niełatwych przecież w lekturze.


Monika KOMANIECKA-ŁYP: Obserwacja w służbie SB

 

Monika KOMANIECKA-ŁYP
Obserwacja w służbie SB 

Piotr BYSZEWSKI: Organizacja „Ruch”

 

Piotr BYSZEWSKI
Organizacja „Ruch” 

Maria RADOŻYCKA-PAOLETTI: Wojennym szlakiem majora Władysława Drelicharza

 

Maria RADOŻYCKA-PAOLETTI
Wojennym szlakiem majora Władysława Drelicharza 

Bogusław TRACZ: Piekło więzienia NKWD w Toszku

 

Bogusław TRACZ
Piekło więzienia NKWD w Toszku 



MULTILANGUAGE

Prof. Jacek CZAPUTOWICZ: L’Allemagne et la France considèrent la Russie comme un maillon essentiel de la sécurité européenne 

Prof. Jacek CZAPUTOWICZ: L'Allemagne et la France considèrent la Russie comme un maillon essentiel de la sécurité européenne

Prof. Kevin HELLER: Nuremberg in the 21st century 

Prof. Kevin HELLER: Nuremberg in the 21st century


PODCASTY


O Europie i wyborach we Francji | Bogusław SONIK dla Wszystko co Najważniejsze
O Europie i wyborach we Francji | Bogusław SONIK dla Wszystko co Najważniejsze
 

PÉPITES


Najlepsze uniwersytety w Niemczech. 
Przegląd najważniejszych rankingów 

Najlepsze uniwersytety w Niemczech. Przegląd najważniejszych rankingów

To Izraelczycy oddali strzały, które zabiły dziennikarkę Shireen Abu Akleh – podaje ONZ 

To Izraelczycy oddali strzały, które zabiły dziennikarkę Shireen Abu Akleh - podaje ONZ

 
 
 
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 czerwca 2022