Wydanie 466 Wszystko co Najważniejsze

Wydanie 466 Wszystko co Najważniejsze

Photo of Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

W każdą sobotę rano tylko to, co najważniejsze.

zobacz inne teksty Autora

Szanowni Państwo,

Jeden z najważniejszych wynalazków ludzkiej cywilizacji — pismo. Stworzone przez Sumerów w Mezopotamii ok 3500 lat p.n.e. początkowo klinowe, zapisywane drewnianymi rylcami na glinianych tabliczkach, pismo obrazkowe. Z czasem obrazki-znaki zaczęły jednak ewoluować, oznaczać dźwięki i sylaby. Dotychczasowe symbole zaczęły mieć znaczenie. Podobne procesy zachodzić zaczęły w różnych miejscach świata. Egipskie hieroglify, pismo majów, nordyckie runy… 

W dobie niebywałego rozwoju technologii w ostatnich latach warto spojrzeć na to, co dało światu pismo i dlaczego ludzie zaczęli zapisywać idee, myśli i słowa. Na łamach „Wszystko co Najważniejsze” proponujemy teksty, które prowokują do pytania o to, w jaki sposób kaligrafia wpływa na ludzki umysł czy, jak napędza proces edukacji? Alice LATIMIER twierdzi, że dzięki wynalazkowi pisma ludzki mózg w sposób w zasadzie nieskończony może przyswajać wiedzę. Marta RAKOCZY wskazuje zaś że pismo jest formą sztuki, której mimo rozwoju narzędzi cyfrowych nie powinniśmy odrzucać. Bardzo polecam Państwu oba teksty!

Najnowsze wydanie tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” to też arcyciekawy artykuł prof. Michała KLEIBERA o zbliżających się wyborach oraz dwa bardzo ważne teksty opisujące dzisiejszą Rosję i to, coś dalej może się z tym krajem wydarzyć: prof. Jacek HOŁÓWKA wskazuje na kontynuację imperialnych tradycji Kremla a Edward LUCAS opisuje stan świadomości rosyjskich elit.

Zapraszam do lektury!

Michał KŁOSOWSKI,
Zastępca Redaktora Naczelnego



Prof. Michał KLEIBER
Tak dla wiarygodnych programów, nie dla plemiennej nienawiści 

Prof. Michał KLEIBER: Tak dla wiarygodnych programów, nie dla plemiennej nienawiści

Kampania wyborcza przez ugrupowania polityczne jeszcze jakby oficjalnie nierozpoczęta, trwa jednak od dobrych paru miesięcy i pełna jest zarówno daleko idących oskarżeń pod adresem politycznych przeciwników, jak i chaotycznie rzucanych obietnic.


«Dekada Franciszka»
Książka Michała KŁOSOWSKIEGO już w sprzedaży

«Dekada Franciszka» Książka Michała KŁOSOWSKIEGO już w sprzedaży

Początek„dekady Franciszka” wyznacza czas wprowadzenia na rynek pierwszego iPhone’a. Choć teoretycznie nie miało to nic wspólnego z Kościołem i papiestwem, radykalnie zmieniło życie wiernych. Trudno więc, by nie wpłynęło na sposób sprawowania rządów przez głowę Kościoła.


Marta RAKOCZY
Rękopiśmienność w dobie pisania cyfrowego 

Marta RAKOCZY: Rękopiśmienność w dobie pisania cyfrowego

Aby w pisaniu odręcznym dostrzec sztukę, trzeba było przestać widzieć w nim rzemiosło, mozolnie, masowo i mechanicznie przyswajane. Dowartościowanie rękodzieła jest wynikiem nowoczesnej cywilizacji przemysłowej. 


Agnieszka PAWNIK
Japońska kaligrafia w dobie komórek 

Agnieszka PAWNIK: Japońska kaligrafia w dobie komórek

Wczesnym rankiem 1 stycznia 2023 roku w Tokyo Tower znana kaligrafka Shoko Kanazawa zapisała tradycyjnym, dużym pędzlem znak kanji na kolejny, piąty rok ery Reiwa. Wybrała „miłość” (愛, ai), znak, który ma być odpowiedzią na kryzys COVID-19 oraz rosyjską agresję na Ukrainę. W Japonii, gdzie odręczne pisanie i czytanie znaków sprawia problemy nie tylko uczniom i studentom, ale nawet czołowym politykom, kaligrafia ciągle ma duże znaczenie kulturowe. Czy jest na nią miejsce w świecie smartfonów, długopisów i autouzupełniania tekstu?


Alice LATIMIER
Mózg może się uczyć w każdym wieku. 
O tym, że na naukę nigdy nie jest za późno 

Alice LATIMIER: Mózg może się uczyć w każdym wieku. O tym, że na naukę nigdy nie jest za późno

Przekażcie Waszym Rodzicom i najbliższym: czas zacząć naukę… nieważne ile ma się lat! Jesteśmy w pewnym sensie „zaprogramowani” na to, żeby się uczyć. Nasz mózg jest w stanie ciągle się dostosowywać i zmieniać pod wpływem naszych doświadczeń, od najmłodszych lat do starości. Nie ma więc jednego wieku na naukę nowego języka.


50. jubileuszowe wydanie „Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei

50. jubileuszowe wydanie „Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei

Zapraszamy do lektury! Nr 50 Wszystko co Najważniejsze. Miesięcznik “Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach w całym kraju i wysyłkowo w Sklepie Idei.


Prof. Serhy YEKELCHYK
Hołd dla Polski 

Prof. Serhy YEKELCHYK: Hołd dla Polski

Miliony polskich i ukraińskich rodzin stworzyły silne więzi, dzięki którym dwaj narodowi przywódcy mogli przeciąć gordyjski węzeł historii. Naprawdę w styczniu 2023 r. wydarzyło się coś niezwykłego. Oto pierwszy raz od osiemnastu lat prezydenci Polski i Ukrainy wspólnie złożyli kwiaty na cmentarzu Orląt Lwowskich oraz na pobliskich grobach Ukraińców poległych w toczącej się wojnie z Rosją.


Prof. Jacek HOŁÓWKA
Imperialne marzenia Kremla 

Prof. Jacek HOŁÓWKA: Imperialne marzenia Kremla

Rosja nie jest pierwszym imperium, które głęboko przeżywa ograniczenie swych wpływów i posiadłości. W czasach nowożytnych to doświadczenie spotkało kolejno wszystkich kolonizatorów: Brytyjczyków, Francuzów, Belgów i Holendrów. Wytrącenie ich z roli metropolii kolonialnej raniło ich poczucie dumy, wydawało się bolesne i niesprawiedliwe.


Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI, Prof. Michel WIEVIORKA
Wróćmy do Solidarności 

Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI, Prof. Michel WIEVIORKA: Wróćmy do Solidarności

„Wszystko co Najważniejsze” to także debaty organizowane w środowisku naszych Autorów. Postanowiliśmy spotkać dwóch najbardziej wpływowych socjologów z Francji i Polski. Oto zapis naszego spotkania.


Edward LUCAS
«Dobrych Rosjan» pojęcie na temat historii 

Edward LUCAS: «Dobrych Rosjan» pojęcie na temat historii

Prawdziwa polityczna reforma w Rosji wymaga głębszej diagnozy i bardziej bolesnej kuracji. Osoby z zewnątrz, szczególnie te pochodzące z krajów, które padły ofiarą rosyjskiego lub sowieckiego imperializmu, rozumieją to aż nazbyt dobrze. A rosyjska opozycja? Nie do końca.


Dominik DUBIEL SJ
Ignacjańska hermeneutyka „The Chosen”. 
Serial, który stał się ćwiczeniem duchowym 

Dominik DUBIEL SJ: Ignacjańska hermeneutyka „The Chosen”. Serial, który stał się ćwiczeniem duchowym

„The Chosen” – popularny dziś amerykański serial o Jezusie Chrystusie – powinno się oglądać bez popadania z jednej strony w idolatryczne przekonanie, że jest on czymś w rodzaju Objawienia 2.0, z drugiej zaś w ikonoklastyczne odrzucenie dzieła jako wykrzywiającego Ewangelię.


Prof. Benjamin VOGEL
Na jakich fortepianach grał Fryderyk Chopin? 

Prof. Benjamin VOGEL: Na jakich fortepianach grał Fryderyk Chopin?

Na to pytanie niezwykle trudno odpowiedzieć w kilku zdaniach. Fortepian powstał bardzo niedawno, około 320 lat temu. Przez kilka minionych wieków ewoluował konstrukcyjnie i brzmieniowo w dość szybkim tempie, przy wykorzystaniu zdobyczy techniki i technologii poszczególnych epok, aż w drugiej połowie XIX w. uzyskał znaną dzisiaj formę, budowę i brzmienie.



STRATEGIE


Mathias CORMANN
Polska może stworzyć podstawy silnego ożywienia gospodarczego na wysokim poziomie 

Mathias CORMANN: Polska może stworzyć podstawy silnego ożywienia gospodarczego na wysokim poziomie

Polskiej gospodarce dobrze służyły solidne ramy polityczne i korzystne warunki prowadzenia działalności gospodarczej, co pozwoliło jej zbliżyć się pod względem standardu życia do bardziej zamożnych gospodarek, a także poradzić sobie z ogromnymi wstrząsami, których kraj doświadczył w ostatnich latach. 


Antonia COLIBASANU: Rosja i Iran zacieśniają współpracę, potrzebują Indii

Antonia COLIBASANU
Rosja i Iran zacieśniają współpracę, potrzebują Indii 

Diane FRANCIS: Polski czas

Diane FRANCIS
Polski czas 

Janis WARUFAKIS: Paneuropejska gra w obarczanie winą za gwałtowny wzrost cen

Janis WARUFAKIS
Paneuropejska gra w obarczanie winą za gwałtowny wzrost cen 



PIĘKNO NAUKI


Leigh PHILLIPS
Cieszmy się z ośmiu miliardów ludzi! 

Leigh PHILLIPS: Cieszmy się z ośmiu miliardów ludzi!

Osiem miliardów ludzi – podążając za myślą Carla Sagana, możemy powiedzieć, że to osiem miliardów przypadków uświadomienia sobie przez wszechświat swojego istnienia.


Prof. Piotr ORLEAŃSKI: Kosmos coraz bliżej, także z Polakami

Prof. Piotr ORLEAŃSKI
Kosmos coraz bliżej, także z Polakami 

Paul KINGSNORTH: Technokraci porwali ekologię. I sprowadzili nas na manowce

Paul KINGSNORTH
Technokraci porwali ekologię. I sprowadzili nas na manowce 



POLSKA WŁAŚNIE


O tym, jak Polacy i Polska zaciekawili świat – w Plus Minus Rzeczpospolitej

O tym, jak Polacy i Polska zaciekawili świat - w Plus Minus Rzeczpospolitej

1 650 000 000, czyli ponad 1,5 miliarda – to szacowany zasięg artykułów polskich autorów opublikowanych w mediach ponad 70 krajów świata w ostatniej edycji „Opowiadamy Polskę Światu”. Publikacje te nie są reklamami, ale efektem współpracy polskiej redakcji „Wszystko co Najważniejsze” z globalnym amerykańskim „Newsweekiem”, „Le Figaro”, „El Mundo”, „Il Messaggero”, „L’Opinion”, „Le Soir” i dziesiątkami innych tytułów z całego świata.


Waldemar BINIECKI, Krzysztof GAJDA
Jak Polonia może przekonać amerykańskie elity do poparcia reparacji od Niemiec? 

Waldemar BINIECKI, Krzysztof GAJDA: Jak Polonia może przekonać amerykańskie elity do poparcia reparacji od Niemiec?

Czas, aby Polska poprowadziła skuteczną kampanię, zatytułowaną np. „Historical justice for Poland”, by uzyskać reparacje od Niemiec. 


Kamil SZCZEPKA
Kraków nad Wisłą 

Kamil SZCZEPKA: Kraków nad Wisłą

W Krakowie tereny nadrzeczne mogą być miejscem edukacji przyrodniczej mieszkańców. Tych młodszych i starszych.



KSIĘGARNIA


Piergiorgio ODIFREDDI
W poszukiwaniu prawdy 

Piergiorgio ODIFREDDI: W poszukiwaniu prawdy

Perogrio Odifreddi, włoski profesor, matematyk i ateista przez wiele lat korespondował i spotykał się z papieżem Benedyktem XVI. W trakcie audiencji głównie dyskutowali – o kościele, wierze, historyczności Jezusa czy kondycji współczesnego człowieka. Niedługo przed śmiercią papieża wszystkie nieznane dotychczas listy i zapisy rozmów zostały zebrane i uporządkowane w książce „W poszukiwaniu prawdy”. Ten dialog pomiędzy papieżem a naukowcem sceptykiem, choć prowadzony z krańcowo różnych pozycji, ukazuje jeden, wspólny cel, którym jest dążenie do wzajemnego zrozumienia i poszukiwanie prawdy.


Tomasz TUREJKO: Pojęcie zbrodni ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości w prawie międzynarodowym

Tomasz TUREJKO
Pojęcie zbrodni ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości w prawie międzynarodowym 

Prof. Andrzej NOWAK: Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

Prof. Andrzej NOWAK
Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza 

Sir Antony BEEVOR: Rewolucja i wojna domowa w Rosji 1917-1921

Sir Antony BEEVOR
Rewolucja i wojna domowa w Rosji 1917-1921 

Justyna ORŁOWSKA, Kamil KAMIŃSKI: Narodziny Królowej Jaćwingów

Justyna ORŁOWSKA, Kamil KAMIŃSKI
Narodziny Królowej Jaćwingów 



MULTILANGUAGE


Mathias CORMANN: Poland can navigate the challenges and lay the groundwork for a strong and high-quality economic recovery 

Mathias CORMANN: Poland can navigate the challenges and lay the groundwork for a strong and high-quality economic recovery

Prof. Henryk GŁĘBOCKI: L’arme la plus redoutable de notre temps. 
La propagande anti-polonaise russe en Occident pendant l’insurrection de 1863–1864. 

Prof. Henryk GŁĘBOCKI: L’arme la plus redoutable de notre temps.  La propagande anti-polonaise russe en Occident pendant l’insurrection de 1863–1864.

WIDEO


Wojna zaczęła się 9 lat temu. Autorzy WcN o wojnie na Ukrainie | 50. numer Wszystko Co Najważniejsze
 

PÉPITES


Patrick de Saint-Exupéry
Agresywne, pochodzące ze świata przestępczego słownictwo Putina stało się oficjalnym językiem Kremla. Rosja to państwo terrorystyczne 

Patrick de Saint-Exupéry: Agresywne, pochodzące ze świata przestępczego słownictwo Putina stało się oficjalnym językiem Kremla. Rosja to państwo terrorystyczne

W magazynie „Le 1 Hebdo” Erica Fottorino ukazał się tekst„Poker Kremla”. Jego autor, Patrick de Saint-Exupéry, był w latach 2000-2004 korespondentem „Le Figaro” w Moskwie. Przemierzył wówczas Rosję, ale również Ukrainę, gdzie wrócił chwilę po wybuchu wojny. 


Kim jest gen. Piotr Błazeusz najbardziej znany Polak w NATO?

Kim jest gen. Piotr Błazeusz najbardziej znany Polak w NATO?

Bornholm przygotowuje się na odparcie ataku Rosji

Bornholm przygotowuje się na odparcie ataku Rosji

Promocja polskiej żywności w krajach arabskich

Promocja polskiej żywności w krajach arabskich

Co to jest nieśmiertelnik?

Co to jest nieśmiertelnik?

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 marca 2023