Wydanie 524 Wszystko co Najważniejsze

Wydanie 524 Wszystko co Najważniejsze

Photo of Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

W każdą sobotę rano tylko to, co najważniejsze.

Szanowni Państwo, 

Tegoroczna wiosna to czas podsumowań. Trudno się dziwić — spoglądając na to, co dzieje się za wschodnią granicą Polski ale też antycypując zbliżające się wybory europejskie, można się zastanawiać: jak kreślić scenariusze na przyszłość w tak niestabilnej sytuacji?

Przewidywanie przyszłości nigdy przecież nie należało do zadań łatwych. A wyciąganie wniosków? Także. Niewątpliwie jednak pomaga w tym chłodna analiza sytuacji. Z tego powodu zachęcam Państwa do lektury tekstu Pawła DOBROWOLSKIEGO. — Wszystkie państwa naszego regionu, które przystąpiły do UE i wprowadziły niezbędne reformy, gonią Zachód w podobnym tempie jak Polska — pisze w najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” ekonomista. Bardzo polecam Państwu lekturę tego tekstu, w tym roku w końcu przypada 20. lecie przystąpienie Polski do Wspólnoty.

W najnowszym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze” publikujemy także exposè ministra spraw zagranicznych, Radosława SIKORSKIEGO. Warto przeczytać je w całości, to słowa naznaczone wojną, toczącą się kolejny już rok za naszą wschodnią granicą. Jak rolę Polski w powstrzymaniu Rosji widzi minister spraw zagranicznych? Warto się przekonać.

Obserwujemy nie tylko to, co dzieje się w Europie, nie tylko też wydarzenia za wschodnią granicą Polski, ale również to, co dzieje się za Oceanem. Dwa teksty, Edwarda LUCASA oraz prof. Carla. R. TRUEMANA naświetlają skomplikowany krajobraz ekonomiczny i społeczny Ameryki. W końcu, im bliżej amerykańskich wyborów prezydenckich tym bardziej uwaga świata skupia się na tym, kto zasiądzie w Białym Domu.

To i wiele więcej znajdziecie Państwo w najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze”. Jak zawsze też zachęcamy do lektury papierowego wydania miesięcznika „Wszystko Co Najważniejsze” (dostępnego także w formie e-wydania).

Zapraszam do lektury,

Michał KŁOSOWSKI
Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko co Najważniejsze”


Paweł DOBROWOLSKI
Bilans dwóch dekad 

Paweł DOBROWOLSKI: Bilans dwóch dekad

Patrząc bez marketingowego zacięcia, stwierdzimy, że prawda jest taka, iż w dłuższym okresie wszystkie państwa naszego regionu, które przystąpiły do UE i wprowadziły niezbędne reformy, gonią Zachód w podobnym tempie jak Polska.


Radosław SIKORSKI
Bezpieczeństwo naszej wspólnoty powinno nas łączyć 

Radosław SIKORSKI: Bezpieczeństwo naszej wspólnoty powinno nas łączyć

Agresja Rosji zachwiała dotychczasowym porządkiem świata.  Stoimy przed prostą alternatywą – możemy mieć do czynienia z pokonaną armią rosyjską stacjonującą za wschodnią granicą Ukrainy lub armią zwycięską na wschodniej granicy Polski. Ufam, że dzięki wysiłkowi cywilizowanego świata Putin wojnę przegra.


Edward LUCAS
Ukraina – ostatnia runda 

Edward LUCAS: Ukraina – ostatnia runda

Spóźniony amerykański pakiet pomocowy powinien wyleczyć nas zarówno z przygnębienia, jak i samozadowolenia.


Alexandre del VALLE
Jestem zwolennikiem paktu migracyjnego. Nawet jeśli nie jest on doskonały 

Alexandre del VALLE: Jestem zwolennikiem paktu migracyjnego. Nawet jeśli nie jest on doskonały

Ryzyko islamskiego terroryzmu we Francji i w Europie jest stałe i bardzo wysokie. Pojawią się nowe kryzysy. Z jednej strony zamachy „inspirowane” lub „cywilizacyjne”, które nasilą się wraz z imigracją pozaeuropejską oraz brakiem integracji i „deasymilacją” rosnącej liczby młodych ludzi ponownie zislamizowanych przez islam polityczny i dżihadystyczny islamizm.


Prof. Carl R. TRUEMAN
Ewangelikalizm Trumpa czy katolicyzm Bidena? 

Prof. Carl R. TRUEMAN: Ewangelikalizm Trumpa czy katolicyzm Bidena?

Czasy przemian kulturowych są trudne dla tradycyjnych chrześcijan. Amerykański ewangelikalizm okazał się idealnym celem ataków dla tych osób spoza Kościoła i z wewnątrz niego, które chcą wywołać powszechną panikę związaną z chrześcijańskim nacjonalizmem i rasizmem, homofobią oraz wszystkimi innymi źle zdefiniowanymi, ale wciąż śmiertelnymi grzechami naszych czasów. 


Nr 63. „Wszystko Co Najważniejsze” jest już dostępny w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei.

Nr 63. „Wszystko Co Najważniejsze” jest już dostępny w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei.

W 62. numerze miesięcznika Wszystko co Najważniejsze znajdą Państwo eseje m.in.: prof. Ryszarda BUGAJA, prof. Krzysztofa PAWŁOWSKIEGO, prof. Jacka HOŁÓWKI, Karola NAWROCKIEGO, Jana PARYSA i prof. Michała KLEIBERA.


Kaja KALLAS
W Estonii wszyscy wiedzą, co oznacza Katyń 

Kaja KALLAS: W Estonii wszyscy wiedzą, co oznacza Katyń

W Estonii wszyscy wiedzą, co oznacza Katyń. Mój kraj podczas II wojny światowej i w późniejszych latach także doświadczył licznych okrucieństw. Sowiecka Rosja deportowała dziesiątki tysięcy Estończyków na Syberię. 


Olha KARI
Pamięć o ludobójstwie. Nieodrobione lekcje historii 

Olha KARI: Pamięć o ludobójstwie. Nieodrobione lekcje historii

Jedyny wniosek, jaki nasuwa się dzisiaj w odniesieniu do zdolności świata do radzenia sobie z ludobójstwem i wojnami jest taki, że nieukarane zło powraca.


Dzwinka MATIJASZ
Życie toczy się dalej 

Dzwinka MATIJASZ: Życie toczy się dalej

W zeszłym tygodniu zabrałam z pracowni ramiarsko-artystycznej paciorkową mapę Ukrainy i umieściłam ją na kominku. W moim domu kominek to szczególne miejsce siły, piękna i relaksu. Zimą regularnie płonie tu żywy ogień, migocze kolorowa girlanda światełek, by zapewnić jak najwięcej światła w krótkie i przeważnie ponure dni.


Eryk MISTEWICZ
Byłoby dobrze, gdyby z czasem „Gazeta na Niedzielę” stała się Państwa niedzielnym rytuałem 

Eryk MISTEWICZ: Byłoby dobrze, gdyby z czasem „Gazeta na Niedzielę” stała się Państwa niedzielnym rytuałem

„Każdy numer będzie ukazywać się o północy z soboty na niedzielę. Pierwszy numer ukazuje się kilka dni po tym, jak nastąpił zbrodniczy atak Hamasu na Izrael, gdy obok nas wciąż trwa wojna na Ukrainie, a przyszłość Polski i, szerzej, Unii Europejskiej jest jak nigdy pod wielkim znakiem zapytania. W czasie refleksyjnym, bardzo istotnym dla naszej przyszłości. Uważam, że właśnie w takich sytuacjach powinniśmy wsłuchiwać się w głos mądrych ludzi, korzystać z tego, że są wśród nas, że możemy czerpać z ich wiedzy, doświadczenia. 


Prof. Karol SAMSEL
Różewicz widziany oczami filozofa języka. Garść notatek 

Prof. Karol SAMSEL: Różewicz widziany oczami filozofa języka. Garść notatek

Filozof języka czy filozof literatury jest w stanie przeczytać Różewicza – i inaczej, i całkowicie na nowo. Warto, by zrobił to jak najszybciej.


STRATEGIE


Andrzej KRAJEWSKI
Przegrany wyścig z czasem? Pytania o bezpieczeństwo Polski 

Andrzej KRAJEWSKI: Przegrany wyścig z czasem? Pytania o bezpieczeństwo Polski

Strategię radzenia sobie z narastającym zagrożeniem podzielono na trzy etapy. W pierwszym założono, że „mamy mnóstwo czasu”. W drugim przyjęto, że „jakoś to będzie”. Wreszcie w trzecim uznano, że „teraz to już cała nadzieja w naszych sojusznikach”. Tak było w 1939 roku. Jak jest teraz? 


Andrzej DUDA: Naszym celem powinno być zapobieganie kryzysom

Andrzej DUDA
Naszym celem powinno być zapobieganie kryzysom 

Joe BIDEN: 75 lat NATO - największego sojuszu wojskowego świata

Joe BIDEN
75 lat NATO – największego sojuszu wojskowego świata 

Prof. Michał KLEIBER: Niekontrolowany rozwój AI jest zagrożeniem dla ludzkości

Prof. Michał KLEIBER
Niekontrolowany rozwój AI jest zagrożeniem dla ludzkości 


 

PIĘKNO NAUKI


Prof. Jacek KORONACKI
O wiedzy, umiłowaniu mądrości i nauce słów kilka. Polemika z Janem Śliwą 

Prof. Jacek KORONACKI: O wiedzy, umiłowaniu mądrości i nauce słów kilka. Polemika z Janem Śliwą

Niedawno temu opublikowany na stronach portalu WcN ważny artykuł Jana Śliwy „Wiedza i wiara”, prosi się o pewne uzupełnienie. Jak zwykle u tego Autora, artykuł jest bogaty w treść wagi doniosłej, jest napisany z eruducją i właściwą Autorowi klarownością. Ale nie mogę zgodzić się ze sposobem, w jaki zderza ze sobą pojęcia wiedzy i wiary, mające dla artykułu znaczenie fundamentalne. 


John KERRY: Przyszłość świata pod znakiem fuzji jądrowej

John KERRY
Przyszłość świata pod znakiem fuzji jądrowej 

Giovanni CUCCI SJ: Postczłowiek i transczłowiek. Jaka antropologia przyszłości?

Giovanni CUCCI SJ
Postczłowiek i transczłowiek. Jaka antropologia przyszłości? 



POLSKA WŁAŚNIE


Marcin KĘDZIERSKI
Pięć lat, które czeka Kraków, będzie okresem przejściowym pomiędzy erą Jacka Majchrowskiego a czymś nowym 

Marcin KĘDZIERSKI: Pięć lat, które czeka Kraków, będzie okresem przejściowym pomiędzy erą Jacka Majchrowskiego a czymś nowym

Ostatecznie to Małgorzata Wassermann przesądziła, kto będzie rządzić Krakowem przez najbliższe pięć lat. Oświadczenie to mogło kosztować Łukasza Gibałę kilka tysięcy głosów.


Patryk PALKA
Chwała, duma, patriotyzm. Rzymianie wiedzieli, za co walczyć. A my? 

Patryk PALKA: Chwała, duma, patriotyzm. Rzymianie wiedzieli, za co walczyć. A my?

Patriotyzm to jeden z fundamentów etosu Rzymian. Ich oddanie ojczyźnie, gotowość do poświęcenia i samoograniczenia na rzecz jej wielkości, innymi słowy, to, co określano jako amor patriae, caritas patriae bądź pietas in patriam, było jednocześnie siłą napędową rzymskiego imperializmu. Nie sposób tych dwóch kwestii rozgraniczyć.


Eryk MISTEWICZ
Siedem idei, o które warto się bić w 2024 roku 

Eryk MISTEWICZ: Siedem idei, o które warto się bić w 2024 roku

Nie dostaliśmy Polski od swoich dziadków, pożyczyliśmy ją od naszych wnuków.


KSIĘGARNIA


Prof. Wojciech POLAK
Chrzest Polski. Początki państwa polskiego 

Prof. Wojciech POLAK: Chrzest Polski. Początki państwa polskiego

Bez historii nie ma patriotyzmu. Uszanowanie i umiłowanie Ojczyzny wymaga uświadomienia sobie, że wyrośliśmy z pokoleń, które Polskę budowały, kochały, które o Polskę walczyły, a także w razie potrzeby pod- nosiły Ją z ruin.


Ewa K. CZACZKOWSKA, Tomasz WIŚCICKI: Dlaczego zamordowano ks. Jerzego Popiełuszkę?

Ewa K. CZACZKOWSKA, Tomasz WIŚCICKI
Dlaczego zamordowano ks. Jerzego Popiełuszkę? 

Prof. Andrzej NOWAK: Putin wobec Polski

Prof. Andrzej NOWAK
Putin wobec Polski 

Monique CHMIELEWSKA-LEHMAN, Artur CHMIELEWSKI I Karolina PREWĘCKA: Pani natura i pani historia

Monique CHMIELEWSKA-LEHMAN, Artur CHMIELEWSKI I Karolina PREWĘCKA
Pani natura i pani historia 

Quentin SKINNER: Filozofowie powinni na poważnie zainteresować się śmiechem

Quentin SKINNER
Filozofowie powinni na poważnie zainteresować się śmiechem 


MULTILANGUAGE


Paweł DOBROWOLSKI: Taking stock of the last two decades 

Paweł DOBROWOLSKI: Taking stock of the last two decades

Alexandre del VALLE: Malgré ses défauts, je suis favorable au pacte migratoire européen 

Alexandre del VALLE: Malgré ses défauts, je suis favorable au pacte migratoire européen


WIDEO


„Cywilizacja europejska – najlepszy ze światów?” |
Zaproszenie do 63. numeru „Wszystko co Najważniejsze”
 

PÉPITES


Jordan Bardella i Manuel Valls w debacie „Le Figaro” o wyzwaniach stojących przed Europą

Jordan Bardella i Manuel Valls w debacie „Le Figaro” o wyzwaniach stojących przed Europą

Podczas debaty zorganizowanej przez „Le Figaro” Jordan Bardella i Manuel Valls wskazali na wyzwania – takie jak fale migracyjne czy zagrożenie ze strony Rosji – stojące przed Europą w kontekście zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego.


Anne-Sophie Mutter zagra w warszawskiej Filharmonii Narodowej

Anne-Sophie Mutter zagra w warszawskiej Filharmonii Narodowej

Prezydent Andrzej Duda z wizytą na Litwie

Prezydent Andrzej Duda z wizytą na Litwie

Powstali 1863–64 – wystawa Muzeum Historii Polski w Wilnie

Powstali 1863–64 – wystawa Muzeum Historii Polski w Wilnie

Spotkanie ministra spraw zagranicznych Chin z sekretarzem stanu USA

Spotkanie ministra spraw zagranicznych Chin z sekretarzem stanu USA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 27 kwietnia 2024