80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Photo of Instytut Nowych Mediów

Instytut Nowych Mediów

Wydawca "Wszystko Co Najważniejsze".
www.instytutnowychmediow.pl

Są takie momenty w historii, które zmieniają losy narodów na zawsze. Jednym z nich był 1. sierpnia 1944, wybuch Powstania Warszawskiego. Po osiemdziesięciu latach, pomimo tego że żyjących powstańców jest coraz mniej, wciąż jest heroicznym symbolem walki o wolność, odwagę i niezłomność ducha w najtrudniejszych przecież warunkach okupacji. 

.Dnia 1 sierpnia 1944 roku warszawiacy stanęli do walki z okupantem, mając nadzieję na odzyskanie suwerenności, wyzwolenie widząc na horyzoncie. I choć Powstanie Warszawskie zakończyło się militarną klęską, nie udało się wyzwolić miasta, jego znaczenie jest nieocenione – tamten zryw pozostawił trwały ślad w pamięci i sercach Polaków, stając się inspiracją do dalszej walki o wolność i niepodległość. Pamiętając o tych wydarzeniach, oddajemy hołd wszystkim bohaterom, którzy poświęcili swoje życie w imię wolności i godności każdej i każdego z nas w Państwa ręce oddając specjalne wydanie „Wszystko Co Najważniejsze” Powstaniu Warszawskiemu poświęcone

Czytając, pamiętajmy.

Michał KŁOSOWSKI,
Zastępca Redaktora Naczelnego


Prof. Roberto RABEL
Warszawa to miasto wspomnień. 
PW’1944 żyje w kolejnym pokoleniu, także daleko od Polski 

Prof. Roberto RABEL: Warszawa to miasto wspomnień. PW'1944 żyje w kolejnym pokoleniu, także daleko od Polski

Dla potomków pokolenia wojennego Warszawa jest miastem wspomnień, które odgrywają w ich życiu olbrzymią rolę, mimo że nie dotyczą doświadczeń osobistych, lecz są przekazywane przez rodziców. Dla mnie są one tym cenniejsze, że tworzą bardziej złożony obraz życia mojego ojca, Jerzego Rabela, bohatera wojennego, człowieka ze złożonym życiorysem, ofiary historii.


Karol NAWROCKI
Na wskroś polskie powstanie 

Karol NAWROCKI: Na wskroś polskie powstanie

1 sierpnia 1944 roku warszawiacy stanęli do ostatniej walki z niemieckim nazistowskim totalitaryzmem.


Eryk MISTEWICZ
Dla pokolenia 20. latków Powstanie Warszawskie to ich kotwica tożsamości 

Eryk MISTEWICZ: Dla pokolenia 20. latków Powstanie Warszawskie to ich kotwica tożsamości

Polityka? Nie jest ważna. Nie gwiżdżą Hannie Gronkiewicz-Waltz, ale też jej nie klaszczą. Składają hołd żyjącym jeszcze uczestnikom Powstania. Mają szacunek dla Jana Ołdakowskiego i ekipy Muzeum Powstania Warszawskiego. Nie, polityka nie ma tu nic do rzeczy. Choć być może wystąpią, jeśli prezydent miasta już po wyborach samorządowych zdecyduje się na postawienie pomnika żołnierzy radzieckich w ich mieście, pomnika żołnierzy, którzy powstańcom nie pomogli.


Prof. Stanisław ŻERKO
Powstanie 44′ dla wielu Niemców było jedynie epizodem 

Prof. Stanisław ŻERKO: Powstanie 44' dla wielu Niemców  było jedynie epizodem

Dla wielu Niemców Powstanie Warszawskie było przez dziesięciolecia najwyżej jednym z wielu epizodów II wojny światowej. 


Donald TRUMP
Jesteście silni wspaniałym duchem 

Donald TRUMP: Jesteście silni wspaniałym duchem

Historia Polski to historia narodu, który nigdy nie stracił nadziei, nigdy nie dał się złamać i nigdy nie zapomniał, kim jest – powiedział Donald TRUMP w Warszawie. Tekst wystąpienia.


Roger MOORHOUSE
Nigdy uczciwie nie rozliczono tej wojny 

Roger MOORHOUSE: Nigdy uczciwie nie rozliczono tej wojny

Relacje Polski z sąsiadami nadal stanowią wyzwanie – na wschodzie agresywna i zapatrzona w przeszłość Rosja, na zachodzie ta część państw UE, które zachowują się tak, jakby zupełnie chciały zapomnieć o przeszłości. 


Jan OŁDAKOWSKI
Nic, co polskie, nie mogło ocaleć 

Jan OŁDAKOWSKI: Nic, co polskie, nie mogło ocaleć

Niemcy bombardowali Warszawę każdego dnia. Samoloty latały wahadłowo między dwoma warszawskimi lotniskami, biorąc kolejne bomby i zrzucając je na zabudowania. Wykonywały w ciągu jednego dnia nawet 132 przeloty. Gdyby Armia Czerwona chciała, mogłaby je bardzo szybko unieszkodliwić, bo tych sztukasów było raptem sześć! Potem zresztą jeden z nich został zestrzelony przez powstańców. A wojska byłego sojusznika Hitlera stały za rzeką i patrzyły na śmierć miasta. 


Anna BIAŁOSZEWSKA
Moje Powstanie. Warszawa 2016. 

Anna BIAŁOSZEWSKA: Moje Powstanie. Warszawa 2016.

Od kilku lat obserwuję z przykrością, że przed rocznicą Powstania Warszawskiego wywoływane są awantury. Co roku – z rozmysłem, świadomie, przygotowując z dużym wyprzedzeniem kolejne i kolejne operacje niszczenia pamięci, skłócania, zatruwania atmosfery.


Rafał LEŚKIEWICZ
Mówiąc o historii, patrzymy w przyszłość 

Rafał LEŚKIEWICZ: Mówiąc o historii, patrzymy w przyszłość

Historia to nasze korzenie, tożsamość, tradycja. Nie można zrozumieć teraźniejszości bez sięgania do historii, nie można też spoglądać w przyszłość bez refleksji historycznej. To wydaje się oczywiste. Jednak coraz częściej młodzi ludzie unikają pobierania lekcji o przeszłości, bo forma, w jakiej są im oferowane, nie jest dla nich atrakcyjna. 


Jan ŚLIWA
PW 1944. Czy potrafimy wyznaczyć granice historii alternatywnej? 

Jan ŚLIWA: PW 1944. Czy potrafimy wyznaczyć granice historii alternatywnej?

Zbliża się kolejny pierwszy sierpnia, kolejna rocznica powstania, kolejne pytanie, czy było trzeba, czy było można, czy było wolno.


Ewa CZACZKOWSKA
„Żyd od Jezusa Miłosiernego” 

Ewa CZACZKOWSKA: "Żyd od Jezusa Miłosiernego"

Gdy Samuel po raz pierwszy wszedł do pokoju ojca przy Grójeckiej, zobaczył przy oknie sztalugi z rozpiętym płótnem. „Widniał na nim obraz Chrystusa w białych szatach. Z Jego serca wychodziły dwie smugi – biała i czerwona. Na dole był napis »Jezu, ufam Tobie«. Obok, na podłodze, nie dokończony obraz Matki Boskiej Częstochowskiej o brązowej twarzy, w złotej koronie.

 
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 sierpnia 2024