Popołudniowe espresso: Brakuje paliwa we Francji

Brakuje paliwa we Francji

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Link do zapisów: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest środa, 12. października, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje’

Zmiany w rządzie

Prezydent Andrzej DUDA dokonał zmian w składzie Rady Ministrów. Marek Kuchciński został ministrem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zastępując na stanowisku szefa KPRM Michała Dworczyka. Prezydent odwołał także Konrada Szymańskiego ze stanowiska ministra do spraw Unii Europejskiej. – Bardzo dziękuję za prowadzenie tych trudnych europejskich spraw razem z panem premierem i ministrem spraw zagranicznych, w pewnych aspektach także razem ze mną – zwrócił się do Szymańskiego prezydent Duda. Prezydent podziękował też Markowi Kuchcińskiemu za “podjęcie się nowego zadania”. – W trudnym czasie, gdy, tak samo jak reszta Europy i świata, borykamy się z całym szeregiem problemów gospodarczych, przede wszystkich wywołanych napaścią rosyjską na Ukrainę – mówił.

– Wierzę, że dzięki wysiłkowi, mądrości, odporności i odpowiedzialności uda nam się przeprowadzić razem tę nawę Rzeczypospolitej przez te trudne czasy, wśród wielu raf, które są bardzo niebezpieczne. Wierzę, że uda nam się je bezpiecznie ominąć i wypłynąć na szerokie wody dalszego rozwoju – mówił prezydent.

Brakuje paliwa we Francji

We Francji brakuje paliwa a związkowcy koncernów naftowych kontynuują strajki i blokady rafinerii mimo nakazu pracy, ogłoszonego dzień wcześniej przez premier Elisabeth Borne. Tworzy się czarny rynek paliw, na którym benzyna jest sprzedawana po wyższych cenach. Nadal na około jednej trzeciej stacji we Francji brakuje paliwa z powodu trwającego od 3 tygodni strajku związkowców i pracowników obu koncernów. Jednocześnie za trzy euro i drożej za litr można kupić benzynę w internecie, odsprzedawaną nielegalnie przez handlarzy. We wtorek w Paryżu dostęp do stacji benzynowej, gdzie dopiero co uzupełniono stan paliwa, zablokowała innym kierowcom grupa 10 osób, która napełniła swoje kanistry z dystrybutorów, nie dopuszczając pozostałych chętnych. W Creteil pod Paryżem policja aresztowała pięć osób, które kupiły 50 litrów paliwa i próbowały je odsprzedać za 3,50 euro za litr. Rząd zwrócił się do prefektów o wydanie zakazów napełniania kanistrów z dystrybutorów. Będzie za to grozić do pół roku pozbawienia wolności i grzywna w wysokości 3750 euro.

Premier Borne wydała administracyjny nakaz powrotu do pracy osobom zatrudnionym w rafineriach pod groźbą kary więzienia do pół roku i grzywny 10 tys. euro. W środę rano nakaz zaczęto egzekwować w rafinerii ExxonMobil w Gravenchon-Port-Jerome. Robotnicy głosowali za kontynuowaniem strajku.

NASA: Misja DART z powodzeniem zmieniła trajektorię asteroidy

Udało się zmienić trajektorię asteroidy Dimorhops, z którą w ramach misji DART 27 września zderzyła się sonda NASA. Misja miała przygotować naukowców na ewentualną kolizję Ziemi z asteroidą w przyszłości. Na przełomie wrzesnia i października – w ramach misji DART – NASA przeprowadziła test, który miał sprawdzać, czy możemy zmienić trajektorię asteroidy, jeśli w przyszłości jej tor byłby kolizyjny z torem Ziemi. 27 września sonda zderzyła się z niezagrażającą Ziemi asteroidą Dimorhops. Był to pierwszy tego typu test. Jak poinformowali we wtorek badacze NASA, próba przebiegła pomyślnie, co oznacza, że po raz pierwszy w historii ludzie zmienili trajektorię ciała planetarnego. – Pokazaliśmy światu, że NASA może być traktowana poważnie, jako obrońca planety – powiedział były astronauta i senator Florydy Bill Nelson.

Zderzenie sondy z asteroidą zaobserwowały teleskopy Hubble’a i Webba. Naukowcy NASA potrzebowali kilkanaście dni, aby określić, jak bardzo uderzenie zmieniło tor asteroidy. DART zmienił orbitę asteroidy Dimorphos o 32 minuty. Minimalny wymóg zmiany okresu orbitalnego to tylko 73 sekundy. DART celowo zderzył się z Dimorphosem, asteroidą moonletem w podwójnym układzie planetoid Didymos. Był to pierwszy na świecie test techniki łagodzenia skutków kinetycznych, wykorzystujący statek kosmiczny do odchylenia asteroidy, która nie stanowi zagrożenia dla Ziemi, i modyfikacji orbity obiektu.

Sobór
Ks. Andrzej DOBRZYŃSKi
Sobór – historia, która trwa dalej

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Tariq MODOOD: Państwo szanujące kultury większości i mniejszości

Podcasty Najważniejsze. Tariq MODOOD: Państwo szanujące kultury większości i mniejszości
Podcasty Najważniejsze. Tariq MODOOD: Państwo szanujące kultury większości i mniejszości

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 października 2022