Anna DRUŚ: Wrocławski jarmark świąteczny uznany za najpiękniejszy w Europie

Wrocławski jarmark świąteczny uznany za najpiękniejszy w Europie

Photo of Anna DRUŚ

Anna DRUŚ

Dziennikarka i redaktor. Pracowała w „Pulsie Biznesu”, „Newsweeku” i Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Organizowany od kilku lat wrocławski jarmark bożonarodzeniowy został uznany za najpiękniejszy w całej Europie w głosowaniu internetowym, które zorganizował w mediach społecznościowych popularny profil podróżniczy „Europe”. Polskie jarmarki coraz bardziej są doceniane przez zagranicznych turystów.

.Konkurencja nie była łatwa. Obok jarmarku we Wrocławiu stanęły w szranki naprawdę piękne świąteczne miasteczka w Niemczech, Francji czy Holandii. I pomimo że do ostatnich chwil nie było pewne, czy Wrocławiowi uda się pokonać Monachium – udało się.

Głosowanie potwierdziło trend dostrzegany od kilku lat przez zachodnie media. Nasi zachodni sąsiedzi zauważyli, że choć tradycja tworzenia w polskich miastach jarmarków bożonarodzeniowych na okres Adwentu i świąt jest młoda, to już zaczynają wyprzedzać popularnością te o wiele starsze w Niemczech, Czechach, Austrii czy Francji.

Jarmarki w Polsce nie mają tak długiej tradycji jak w Niemczech. A przez wiele lat Polacy znali je przede wszystkim z wyjazdów do Niemiec czy Czech. Wzorcem i inspiracją dla Polaków były przede wszystkim jarmarki niemieckie. Jednak w międzyczasie uczeń najwyraźniej przerósł mistrza – zauważa niemiecka radiostacja Mitteldeutsche Rundfunk w swoim tekście z grudnia 2023 r.

Powołuje się przy tym na oceny w tak popularnych serwisach dla turystów jak TripAdvisor czy CNN, gdzie właśnie jarmarki świąteczne we Wrocławiu i Krakowie zaczynają być najczęściej polecane jako te przewyższające atrakcyjnością jarmarki we Francji, Holandii czy Niemczech.

Tym, co ma urzekać zachodnich turystów na polskich jarmarkach, są przede wszystkim stosunkowo niskie ceny, dobra jakość oferowanych produktów oraz bezpieczeństwo. Ponadto dotychczas w Polsce nie odnotowano żadnego ataku terrorystycznego, którego obiektem padliby turyści, jak to zdarza się coraz częściej właśnie w Niemczech czy Francji.

Rzeczywiście, w obecnym kształcie większość odbywających się w polskich dużych miastach jarmarków świątecznych ma tradycję co najwyżej dwudziestoletnią. Na przykład jarmark we Wrocławiu organizowany jest w znanej dziś formie od 2008 r. Nie oznacza to jednak, że nie możemy pochwalić się tradycją równie starą, jak jarmark w czeskiej Pradze, Wiedniu, Kolonii, Strasburgu czy Sewilli.

Pierwsze jarmarki na terenie ziem polskich organizowane były – podobnie jak w reszcie Europy – już w średniowieczu. Najstarsze tradycje mają na tym polu Gdańsk i Kraków – miasta z długą tradycją kupiecką, które na pomysł napędzania w ten sposób świątecznego handlu wpadły najszybciej. We Wrocławiu pierwszy jarmark na Rynku został odnotowany w XVI w. i początkowo był organizowany głównie z myślą o dzieciach. Otwierał się dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem i przyciągał licznymi straganami z rzemieślniczymi zabawkami oraz słodyczami. Tradycja przetrwała wieki, by w pięknej formie odrodzić się już w wolnej od komunizmu Polsce.

To, co na początku zajmowało tylko część wrocławskiego Rynku, dziś zajmuje już cały jego obszar, przyciągając dosłownie dziesiątki tysięcy ludzi z Polski i świata każdego roku. I zdecydowanie nie jest to już tylko miejsce, gdzie można zaopatrzyć się w słodycze czy świąteczne rękodzieło – to impreza organizowana z coraz większym rozmachem, naprawdę nieustępująca wielkością jarmarkom z Wiednia, Strasburga czy czeskiej Pragi.

Straganom z pysznym, dostępnym od ręki jedzeniem i piciem (koniecznie grzane wino!) towarzyszą liczne atrakcje dla dzieci, w tym specjalna strefa dla nich nazwana „Bajkowym laskiem”. Są tu i kolejka górska, i świąteczny Wiatrak, gdzie można spróbować pysznej czekolady na gorąco. Ponadto od dnia otwarcia na scenie jarmarkowej będą regularnie pojawiać się gwiazdy muzyczne, a na 8 grudnia zaplanowano plenerowe widowisko „Królowa śniegu”.

Tegoroczny Jarmark we Wrocławiu będzie otwarty już 28 listopada i potrwa do 7 stycznia.

.Najsłynniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Europie odbywają się w Niemczech, które lubią przypisywać sobie powstanie tej tradycji. Ludzie uwielbiają je nie od dziś i nie tyle jako miejsce, gdzie można zrobić przedświąteczne zakupy (wszak tę rolę przejęły dziś zadaszone centra handlowe), ile bardziej jako atrakcyjne miejsce do spędzenia długich zimowych wieczorów w pięknej atmosferze i dobrym towarzystwie. Każdy jarmark stara się czymś wyróżniać, choćby jakimś lokalnym napojem, maskotką jarmarkową czy wyjątkowo dużą choinką. Na większości jarmarków znajduje się dziś także choćby niewielkie lodowisko, gdzie goście mogą rozgrzać się ruchem, spędzając na zimnym powietrzu całkiem długi czas. Wszędzie uwagę przykuwają kolorowe iluminacje, potęgujące świąteczną atmosferę.

Anna Druś

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 listopada 2024