Jan ŚLIWA: Ukryty Holocaust. Zagłada w dokumentach zwycięzców
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Ukryty Holocaust.
Zagłada w dokumentach zwycięzców

Tracąc resztki nadziei i próbując przynajmniej w ten sposób zwrócić uwagę świata, Szmul Zygielbojm, członek Rady Narodowej RP w Londynie, po konferencji bermudzkiej popełnił samobójstwo. Chciał zaprotestować tak przeciw obojętności państw Zachodu, które oskarżył o współudział w zbrodni. Nie dało to wiele: informacja ukazała się wraz z tekstem jego pożegnalnej notatki – na stronie 7.

Paweł PIOTROWSKI: Czarna karta Wojciecha Jaruzelskiego. Kampania antysemicka w LWP 1967 – 1968
Paweł PIOTROWSKI

Paweł PIOTROWSKI

Czarna karta Wojciecha Jaruzelskiego.
Kampania antysemicka w LWP 1967 – 1968

Nagonka antyżydowska w armii została celowo sprowokowana, a jej zaczynu należy szukać w Głównym Zarządzie Politycznym oraz WSW. Organizatorami akcji antyżydowskiej byli związani z gen. Moczarem, pretendentem do najwyższych stanowisk w państwie, generałowie LWP, w tym gen. Wojciech Jaruzelski. Celem zaś był marsz. Marian Spychalski, minister obrony narodowej, mający żonę Żydówkę i pogardliwie nazywany „Mońkiem”.

Andrzej DUDA: W wolnej Polsce nie ma miejsca na rasizm, ksenofobię, antysemityzm
Andrzej DUDA

Andrzej DUDA

W wolnej Polsce nie ma miejsca na rasizm, ksenofobię, antysemityzm

Ci, którzy tej zbrodni tu 4 lipca 1946 roku dokonali, przez ten czyn wykluczyli się z naszego społeczeństwa, wykluczyli się z Rzeczypospolitej przyjaciół. Bo jak oni chcieliby spojrzeć w oczy tym wszystkim Polakom narodowości żydowskiej, którzy zginęli za naszą wolność? Przez tyle setek lat, przez dziesięciolecia.