

Dominik DUBIEL SJ
Po co światu jezuici?
Pierwsi jezuici bardzo szybko wyrobili sobie renomę, która przyciągała kolejne wybitne jednostki, co umacniało prestiż nowego zakonu i budziło zaufanie zarówno władz świeckich, jak i kościelnych.

Dominik DUBIEL SJ
Ignaciánská hermeneutika „The Chosen“. Seriál, který se stal duchovním cvičením
The Chosen, současný populární americký seriál o Ježíši Kristu, bychom měli sledovat, aniž bychom na jedné straně propadli modlářskému přesvědčení, že jde o jakési Zjevení 2.0, a na straně druhé obrazoboreckému odmítání díla jako překrucujícího evangelium

Dominik DUBIEL SJ
Ignacjańska hermeneutyka „The Chosen”. Serial, który stał się ćwiczeniem duchowym
„The Chosen” – popularny dziś amerykański serial o Jezusie Chrystusie – powinno się oglądać bez popadania z jednej strony w idolatryczne przekonanie, że jest on czymś w rodzaju Objawienia 2.0, z drugiej zaś w ikonoklastyczne odrzucenie dzieła jako wykrzywiającego Ewangelię.

Dominik DUBIEL SJ
Teologia muzyki popularnej – rekonesans
Czy muzyka popularna może poprowadzić nas w głąb siebie? Czy można dzięki niej spotkać Boga? Czy popowe piosenki mogą być źródłami teologicznymi? – pyta Dominik DUBIEL SJ

Dominik DUBIEL SJ
Długa droga w głąb. Nowa płyta Sanah
Zuzanna Irena Jurczak, znana jako Sanah, jest bez wątpienia jedną z najciekawszych postaci polskiego popu ostatnich lat, wokalistką z charakterystyczną manierą i barwą głosu, która jednych zachwyca, a innych doprowadza do szału.

Dominik DUBIEL SJ
Po co Kościołowi piękno?Refleksje po festiwalu Musica Divina
Zdobywające popularność festiwale, wydawnictwa i kanały w internecie poświęcone muzyce dawnej wydają się wskazywać, że ludzie są dziś stęsknieni raczej przypominania, że niebo nad ich głowami to również harfy anielskie – pisze Dominik DUBIEL SJ

Dominik DUBIEL SJ
Potrzebujemy Chopina. Szkic o duchowości muzyki
Nie chciałbym nadinterpretować muzyki Chopina i dopowiadać do jego twórczości mistycznej teologii, z którą być może on sam by się nie utożsamił. Niewątpliwym faktem jednak jest, że Chopin był geniuszem i człowiekiem łączącym w sobie różne światy.

Dominik DUBIEL SJ
Czy Dante Alighieri był teologiem? Myśl papieża Franciszka w liście apostolskim „Candor lucis aeternae”
Mistrzowska próba odpowiedzi na wezwanie ducha dzisiejszych czasów, w których znaczna część społeczeństw traci zaufanie do autorytetów (nie tylko) kościelnych.