Prof. Stanisław KOZIEJ

Profesor zwyczajny nauk wojskowych, generał brygady Wojska Polskiego w stanie spoczynku. W latach 2005–2006 wiceminister obrony narodowej, w latach 2010–2015 szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Prof. Stanisław KOZIEJ: Wojna w Ukrainie a obronność Polski
Prof. Stanisław KOZIEJ

Prof. Stanisław KOZIEJ

Wojna w Ukrainie a obronność Polski

Szczególnie ważnym wyzwaniem jest zapewnienie gotowości i zdolności do samodzielnej obrony w razie trudności w uruchomieniu reagowania sojuszniczego.

Prof. Stanisław KOZIEJ

Prof. Stanisław KOZIEJ

Putinowska wojna ojczyźniana

Karna ekspedycja Rosji na Ukrainę już dziś nie przebiega według inicjatywy Putina. Zdaniem prof. Stanisława KOZIEJA Polska musi obserwować, jaka będzie kolejna, trzecia faza wojny i prognozować z jakim zagrożeniem może mieć do czynienia.

Prof. Stanisław KOZIEJ: Donbaskie przesilenie
Prof. Stanisław KOZIEJ

Prof. Stanisław KOZIEJ

Donbaskie przesilenie

Widać, że Rosjanie się spieszą, czas już nie działa na ich korzyść. Dlatego też bitwa donbaska rozpoczęła się chyba przedwcześnie.

Prof. Stanisław KOZIEJ: Polska polityka bezpieczeństwa w trzeciej dekadzie XXI w. Warunki i priorytety
Prof. Stanisław KOZIEJ

Prof. Stanisław KOZIEJ

Polska polityka bezpieczeństwa w trzeciej dekadzie XXI w.
Warunki i priorytety

Gorąca politycznie zima 2021/2022 bezpośrednio u granic Rzeczypospolitej skłania do refleksji o sprawach bezpieczeństwa, a poziom i ciężar gatunkowy zagrożeń i ryzyk nakazują pomyśleć nie tylko o bieżącym, ale także przyszłościowym, strategicznym wymiarze naszej polityki bezpieczeństwa.

Prof. Stanisław KOZIEJ: Co z tą nową zimną wojną?
Prof. Stanisław KOZIEJ

Prof. Stanisław KOZIEJ

Co z tą nową zimną wojną?

W warunkach nowej hybrydowej zimnej wojny wybuch konfliktu bezpośredniego między dwoma stronami jest bardziej prawdopodobny (jest „do pomyślenia”) niż w klasycznej zimnej wojnie XX wieku. Dotyczy to w szczególności agresji skrytej, zakamuflowanej, podprogowej (przykład takiej agresji mieliśmy na Krymie i w pewnym stopniu także w Donbasie). Mniej prawdopodobna, ale jednak dużo bardziej prawdopodobna niż w pierwszej zimnej wojnie może być agresja otwarta, ale na ograniczoną skalę.

Prof. Stanisław KOZIEJ, Marcin SKOWRON: "Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Modus Operandi"
Marcin SKOWRONProf. Stanisław KOZIEJ

Marcin SKOWRON
Prof. Stanisław KOZIEJ

"Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Modus Operandi"

Jeżeli zależy nam na budowaniu kultury współpracy, jeżeli mówimy o potrzebie dialogu, współdziałania ponad podziałami, to nie możemy poprzestać na deklaracjach. Ważna jest konsekwencja, aby etos współpracy mógł okrzepnąć i tym samym przyczynić się do nowego, bardziej wydajnego sposobu funkcjonowania instytucji.

Prof.Stanisław KOZIEJ: "Doktryna cyberbezpieczeństwa RP. Dokument na rzecz skuteczności"
Prof. Stanisław KOZIEJ

Prof. Stanisław KOZIEJ

"Doktryna cyberbezpieczeństwa RP. Dokument na rzecz skuteczności"

Rozpoczynając prace nad Doktryną stanęliśmy przed dylematem – czy naszym celem powinno być zapewnienie bezpieczeństwa Polski w cyberprzestrzeni, czy też zapewnienie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni RP? Chociaż problem brzmi dość akademicko, w praktyce okazał się bardzo istotny z punktu widzenia filozofii myślenia o bezpieczeństwie.

Prof. Stanisław KOZIEJ: "Kwadryga polskiego bezpieczeństwa w 2015 roku"
Prof. Stanisław KOZIEJ

Prof. Stanisław KOZIEJ

"Kwadryga polskiego bezpieczeństwa w 2015 roku"

Ostatni rok pokazał, jak chwiejne i niepewne może być środowisko bezpieczeństwa i jak szybko dezawuują się nawet najbardziej ostrożne prognozy dotyczące jego rozwoju – także te o nieodległej perspektywie. Jednak ta utrudniona przewidywalność, dodatkowo komplikowana charakterem kryzysu za wschodnią granicą, nie może zwalniać instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo z formułowania prognoz i planów działania.

Stanisław KOZIEJ: "Najważniejsze dla bezpieczeństwa Polski w 2014..."
Prof. Stanisław KOZIEJ

Prof. Stanisław KOZIEJ

"Najważniejsze dla bezpieczeństwa Polski w 2014..."

„2014 rok w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego będzie/powinien być rokiem konsekwentnej kontynuacji strategicznego cyklu przygotowań i działań państwa zapoczątkowanych przez pierwszy w dziejach Polski Strategiczny Przegląd Bezpieczeństwa Narodowego”