Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 539 Wszystko co Najważniejsze
Defilada Wojska Polskiego, która tradycyjnie 15. sierpnia przetoczyła się przez ulice Warszawy, jak każdego roku cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Sieć obiegły zdjęcia i wideo nowoczesnego sprzętu polskiej armii, a komentatorzy z różnych części świata zwracali uwagę, że wydarzenie to jest nie tylko historycznym upamiętnieniem ale też pokazem zdolności obronnych dzisiaj.
Andrzej DUDA
Wojna polsko–sowiecka, to jedyna wojna, jaką przez 74 lata Rosja przegrała
15 sierpnia, dzień wielkiego zwycięstwa, jest dniem Święta Wojska Polskiego, na którym zbudowany jest dzisiaj wielki etos polskiej armii. Na zwycięstwie wynikającym z bohaterstwa i absolutnej determinacji; z niezwykłego bojowego i patriotycznego ducha; ze wspólnoty, z tego, że wszyscy stanęli ramię w ramię, że byli gotowi walczyć do upadłego; że byli oddani jednej ojczyźnie i jednej myśli, by ją ocalić i by ocalić siebie, by nigdy więcej wolność i niepodległość nie zostały utracone po niedawnych 123 latach zaborów
Prof. Andrzej NOWAK
Klęska imperium zła. Rok 1920
Jeśli oddamy historię tym, którzy chcą zakłamać prawdę o „imperium zła”, wtedy nasze „szklane domy” mogą się zawalić.
Patryk PALKA
„Operacja polska” NKWD pozostaje wciąż zbrodnią nierozliczoną
„Operacja polska” NKWD z lat 1937–1938 była ludobójstwem, w wyniku którego śmierć poniosło co najmniej 111 091 niewinnych osób. To wydarzenie nie mniej ważne i nie mniej godne upamiętniania niż zbrodnia katyńska czy rzeź wołyńska.
Marcin K. SCHIRMER
Polscy ziemianie w wojnie z bolszewikami
Udział ziemian w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1921 wciąż jest słabo znany i niedoceniany. Przedstawiciele tego środowiska masowo wstępowali w szeregi Armii Ochotniczej, dowodzonej przez gen. J. Hallera, nota bene także ziemianina. Ich rola nie ograniczała się jedynie do walki zbrojnej. Dwory stawały się zapleczem dla uchodźców i rannych. Ziemianki organizowały kwesty na rzecz poszkodowanych i sierot oraz pracowały w szpitalach. Wojna z bolszewikami była ostatnim momentem w dziejach polskiego ziemiaństwa, kiedy stanęli jako zwarta grupa społeczna, wzorem swych rycerskich przodków.
Mariusz BŁASZCZAK
Osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata
Imperium rosyjskie, bolszewicka Rosja, Związek Radziecki i dzisiejsza Federacja Rosyjska – każdy z tych reżimów dążył do imperialnej ekspansji kosztem zniewolenia innych narodów.
Karol NAWROCKI
Wojna światów
Walki, które rozegrały się na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej, miały zmienny przebieg i żadna ze stron nie potrafiła odnieść zdecydowanego zwycięstwa. Ta wojna miała zadecydować o przyszłości Polski, a jak się później okazało, także Europy.
Prof. Mariusz WOŁOS
Skąd się wziął zwrot Cud nad Wisłą?
Wojna polsko-sowiecka rozpoczęta na przełomie 1918 i 1919 r., a zakończona traktatem ryskim podpisanym 18 marca 1921 r., to dobry przykład funkcjonowania mitów, stereotypów, błędnych i nieprecyzyjnych pojęć nie tylko w prasie czy publicystyce, ale nawet w literaturze naukowej.
Prof. Andrzej NOWAK
Bez Bitwy Warszawskiej nie byłoby Czechosłowacji, Rumunii, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, być może Austrii
Polska zatrzymała imperium „czerwonej Moskwy”, niwecząc zamysł zrewolucjonizowania czy raczej zsowietyzowania Europy.
Tomasz NIKLAS
Obraz zwycięstwa. Motyw Bitwy Warszawskiej w sztuce polskiej 1920–1939
Pamięć o Bitwie Warszawskiej miała potencjał, aby stać się elementem jednoczącym Polaków z trzech zaborów, różniących się mentalnością, sposobem i poziomem życia, a nawet oceną zasług samego Piłsudskiego. […] Prócz przezwyciężenia różnic stanowych należało również, tak jak to tylko możliwe, zjednoczyć przedstawicieli mniejszości narodowych w ramach państwa polskiego. Pomocą w tym były między innymi reprodukowane na wiele sposobów dzieła sztuki – pisał Tomasz Niklas
Prof. Marek KORNAT
Bitwa o Kijów jak Bitwa Warszawska 1920 roku
Polaków i Ukraińców łączy coś o wiele większego niż polityka. Nasze narody scala najtrwalsza i najpiękniejsza wartość, którą jest wspólnota losu. Historia Ukrainy i Polski od 2022 roku jest pisana w zasadzie na nowo.