Chiara FERRARIS: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Lipiec 2016

Miesiąc w Paryżu.
Dziesięć pomysłów. Lipiec 2016

Photo of Chiara FERRARIS

Chiara FERRARIS

Wychowana na Węgrzech, pół-Polka, pół -Włoszka. Absolwentka kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Współczesnej na Uniwersytecie Łódzkim. Producentka telewizyjna. Mieszka w Paryżu od 2006 roku.

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, wysłuchać, przeżyć w intelektualnej i kulturowej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1.Carambolages, czyli efekt domina

.Karambol, zwany także bilardem francuskim, to gra, w której wygrywa ten, kto doprowadzi do jak największej liczby zderzeń bil. Carambolage to uderzenie sprawiające, że bila dotyka dwie inne bile. To także nazwa wystawy w Grand Palais, którą można zobaczyć jeszcze przez kilka dni. 185 dzieł sztuki pochodzących z różnych epok i krajów, reprezentujących rozmaite style, ułożonych zostało w taki sposób, aby każde kolejne wynikało z poprzedniego. Skojarzenie jednego obrazu z drugim następuje przez ideę lub formę. Giacometti, Rembrandt, Man Ray oraz wielu innych artystów niejako prowadzą dialog ze sobą i proponują widzowi inne niż tradycyjne podejście do historii sztuki.

carambo_page_expo

Carambolages. Grand Palais. 3, Avenue du Général Eisenhower, 75008 Paris. Metro: Champs-Elysées-Clemenceau. Wystawa czynna do 4 lipca 2016

2.Tour de France Salgado

.„Kochałem już wtedy Francję. Po Tour de France pokochałem ją jeszcze bardziej” — tak Sebastião Salgado wspomina swoją przygodę na Tour de France w 1986 roku. Wtedy też przyjął zlecenie od gazety „Libération” i przejechał każdy z etapów Grande Boucle, fotografując nie tylko kolarzy, ale też publiczność i miasteczka. Patrick Le Roux, dziennikarz, który mu wtedy towarzyszył, wspomina, że brazylijski fotograf wprowadził całkiem inne spojrzenie na to wielkie wydarzenie i że z biegiem czasu więcej uwagi poświęcał kibicom niż samym kolarzom. Sam Salgado mówi: „Odkrywałem kraj 16 razy mniejszy od mojego i być może 16 razy inny”. Dokładnie 30 lat później możemy odkryć te zdjęcia na wystawie, która zaczyna się dokładnie tego samego dnia co tegoroczny Tour de France.

Salgado

Le tour de France de Salgado . Galerie Polka. 12 rue Saint-Gilles, 75003 Paris. Metro: Chemin Vert (Linia 8), Saint-Paul (Linia 1). Wystawa czynna od 2 do 30 lipca 2016

foot-foraine3.Piłka nożna pod każdą postacią

.Przez cały czas trwania Mistrzostw Europy w parku La Villette zorganizowane zostało wielkie święto piłki nożnej. Foot foraine (gra słów od „fête foraine” — wesołe miasteczko) proponuje udział w wielu wydarzeniach kulturalnych i sportowych, których wspólnym elementem jest piłka nożna. Specjalnie stworzone na tę okazję wesołe miasteczko, retransmisja meczów na wielkich ekranach, wystawa dzieł sztuki związanych z piłką nożną, kawiarenki, boiska, a także gry komputerowe pozwolą fanom piłki nożnej dużo pełniej przeżywać ich święto. 

Foot foraine à La Villette. Park oraz Grande Halle de la Villette. 211 avenue Jean-Jaurès, 75019 Paris. Metro: Pantin. Wydarzenie trwa do 10 lipca 2016

4.14 lipca w remizie strażackiej

14 lipca we Francji to nie tylko święto narodowe, parady wojskowe i sztuczne ognie. Trudno sobie wyobrazić ten dzień bez słynnego balu strażaków. Remizy w całym kraju są wówczas otwarte dla gości. Do 1937 roku ten dzień był świętowany przez strażaków tylko w gronie najbliższych. Wtedy to grupa ciekawskich zapukała do remizy na Montmartre, została wpuszczona i tak zaczęła się ta tradycja, która szybko rozprzestrzeniła się na cały kraj. Trwa ona do dzisiaj, z przerwą podczas II wojny światowej. I choć większość orkiestr została zastąpiona przez DJ, to popularność tego balu nie maleje. Ponadto jest to także rzadka okazja, aby spotkać strażaków w miłych okolicznościach. Trójkolorowe flagi pojawiają się wówczas całej Francji.

IMG_7643

Święto narodowe Francji. 14 lipca. W remizach strażackich często też 13 lipca.

Beat Generation5.Beatnicy w Centrum Pompidou

.W 1944 roku w Nowym Jorku spotkali się na Uniwersytecie Columbia Jack Kerouac, William Burroughs i Allen Ginsberg, tworząc zalążek grupy, która stała się jednym z najważniejszych ruchów literacko-kulturowych w XX wieku. Aby lepiej zrozumieć ich idee, warto wybrać się do Centrum Pompidou. Wystawa, która właśnie tam trwa, prezentuje twórczość beatników — można podziwiać zdjęcia, rysunki, manuskrypty, instalacje dźwiękowe oraz filmy przenoszące nas w podróż w poprzedni wiek i dające lekcję wolności i krytyki społeczeństwa konsumpcyjnego.

Beat Generation. Centre Pompidou. Place Georges-Pompidou, 75004 Paris.Metro: Rambuteau (linia: 11), Hôtel de Ville (linie: 1 i 11). Wystawa czynna do 3 października 2016

6.Chopin w parku Bagatelle

.Pierwszy festiwal muzyki chopinowskiej w Paryżu odbył się w kwietniu 1983 roku. Oprócz 17 recitali fortepianowych w ramach festiwalu odbył się też pokaz filmu Krzysztofa Zanussiego „Drogi pośród nocy”. Impreza szybko zyskała wielką popularność, a od roku 1990 zaczęto ją organizować w okolicach Święta Muzyki przypadającego na 21 czerwca. 33e-festival-chopin-a-parisW tym roku w Lasku Bulońskim, w oranżerii parku Bagatelle, odbędzie się 33. edycja „Festival Chopin à Paris”. Oprócz koncertów laureatów największych międzynarodowych konkursów pianistycznych będzie można posłuchać także muzyki współczesnych twórców inspirujących się polskim kompozytorem.

 

33e Festival Chopin à Paris. Orangerie du Parc de Bagatelle. Avenue de Longchamp, 75016 Paris. Metro: Porte Maillot, następnie autobus 244, przystanek Bagatelle-Pré Catelan; lub stacja metra Pont de Neuilly, następnie autobus 43. Festiwal trwa do 14 lipca 2016

La franc-maconnerie7.Masoneria we Francji

.Biblioteka Narodowa Francji we współpracy z Muzeum Masonerii poświęca dużą wystawę temu tajemniczemu ruchowi. Skupia się ona na wolnomularstwie we Francji, prezentując ponad 450 dzieł, z których część nigdy wcześniej nie była pokazywana. Początki masonerii, historia jej powstania we Francji, jej symbole i rytuały, a także jej wkład w wielu dziedzinach — politycznych, religijnych, artystycznych i filozoficznych — a na końcu przywołanie legend związanych z tym ruchem stanowią treść tej wystawy, która ma na celu wyjaśnienie, czym jest masoneria.

La franc-maçonnerie. Bibliothèque nationale de France. Site François-Mitterrand. Quai François-Mauriac, 75013 Paris. Wystawa czynna do 24 lipca 2016

8.Kolacja w Orient Expressie

.A gdyby tak na czas jednego wieczoru zanurzyć się w atmosferę lat 20. poprzedniego wieku i wybrać się na czas jednej kolacji w podróż najsłynniejszym pociągiem świata? W tym miesiącu jest to możliwe. 38 podróżnych będzie mogło wybrać się co wieczór w trzygodzinną podróż i próbować w jej trakcie specjałów trzygwiazdkowego szefa kuchni Yannicka Alléno w historycznych wagonach restauracyjnych Orient Expressu, podziwiając zmieniający się za oknem pejzaż. Orient Express od 1883 roku łączył Paryż ze Stambułem. Jego historia jest zawiła i długa jak lista jego ekskluzywnych pasażerów. Podróżowali nim m.in.: Lawrence z Arabii, Mata Hari, Marlene Dietrich czy Agatha Christie. Pociągi na trasie Paryż — Stambuł przestały kursować w 1977 roku. Ostatnio jednak pracuje się nad projektem, by wznowić usługi na dalekobieżnych trasach europejskich. Pierwszym do tego krokiem jest seria podróży połączonych z kolacją z Paryża do oddalonego o niecałe 150 km Épernay i z powrotem.

Orient express Jérôme Galland | SNCF

La Table Orient Express. Gare de l’Est. Orient Express jeździ do 16 lipca 2016

Olafur Versailles9. Sztuka nowoczesna w Wersalu

.W 2008 roku w Pałacu Wersalskim odbyła się wystawa dzieł Jeffa Koonsa. To zaskakujące połączenie sztuki nowoczesnej, wystawionej we wnętrzach i ogrodach pałacowych, odniosło niebywały sukces. Dlatego też od tamtej pory co roku zapraszany jest jeden artysta, który potrafiłby nawiązać swoją twórczością dialog z historycznym sztafażem, umieszczając swoje dzieła w tak niezwykłym miejscu, jakim jest pałac w Wersalu. W tym roku do współpracy zaproszony został duńsko-islandzki artysta Olafur Eliasson. W grudniu 2015 roku przy okazji konferencji COP21 dotyczącej zmian klimatycznych, która odbyła się w Paryżu, Eliasson ułożył w kręgu dwanaście ogromnych fragmentów lodowca z Grenlandii, które topiły się przed paryskim Panteonem. Tego lata w ogrodach wersalskich przedstawia nam tryptyk, którego tematem przewodnim jest woda. Natomiast w pałacu wykorzystał m.in. lustra i grę świateł do tworzenia zaskakujących perspektyw.

Olafur Eliasson au Château de Versailles. Château de Versailles. Place d’Armes, 78000 Versailles. Kolejka RER C: Château de Versailles Rive Gauche. Wystawa czynna do 30 października 2016

La Nuit aux Invalides plakat10.Noc w Pałacu Inwalidów

.Przez wielu jest on nazywany największą letnią atrakcją Paryża. Do końca sierpnia niemalże codziennie po zachodzie słońca dziedziniec honorowy Pałacu Inwalidów zabierze nas w piękną, historyczną podróż. „La Nuit aux Invalides” to wspaniały spektakl złożony z dźwięku i świateł w 3D, wyświetlany na jednej ze ścian dziedzińca. Przez 40 minut w tym niezwykłym otoczeniu będzie można prześledzić najważniejsze momenty w historii Francji. Dwa razy w tygodniu spektakl jest grany w języku angielskim.

La Nuit aux Invalides. Hôtel national des Invalides, 75007 Paris. Metro: Invalides. Spektakl grany do 27 sierpnia 2016

Chiara Ferraris

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 czerwca 2016