Chiara FERRARIS: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Październik 2017

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Październik 2017

Photo of Chiara FERRARIS

Chiara FERRARIS

Wychowana na Węgrzech, pół-Polka, pół -Włoszka. Absolwentka kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Współczesnej na Uniwersytecie Łódzkim. Producentka telewizyjna. Mieszka w Paryżu od 2006 roku.

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, wysłuchać, przeżyć w intelektualnej i kulturowej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. MoMA w Paryżu

Wystawa kolekcji Siergieja Szczukina „Ikony sztuki współczesnej” pokazana w Fundacji Louis Vuitton na przełomie 2016 i 2017 roku przyciągnęła 1,2 miliona zwiedzających, czyniąc ją najpopularniejszą wystawą we Francji od 1967 roku. Po tym ogromnym sukcesie FLV postanowiła podjąć kolejne wyzwanie. W swojej siedzibie w Lasku Bulońskim zaprezentuje około 200 dzieł sztuki z kolekcji Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku. Czy tą wystawą uda się ustanowić kolejny rekord? Jest na to duża szansa, gdyż obok takich artystów, jak Picasso, Cézanne czy Warhol, będzie można zobaczyć też dzieła Walta Disneya czy Jacksona Pollocka.

Être Moderne: Le Moma À Paris Fondation Louis Vuitton  8, avenue du Mahatma Ghandi, 75016 Paris  Metro: Les Sablons Wystawa czynna od 11 października 2017 do 5 marca 2018

2. Czekolada pod każdą postacią

Być może nieprzypadkowo największa na świecie impreza związana z czekoladą organizowana jest jesienią.

Wszyscy wielbiciele czekolady zaproszeni są na jej wielkie 5-dniowe święto. Oprócz degustacji będzie można tam spotkać największych czekoladników świata i podejrzeć ich w trakcie pracy. W programie przewidziane są również warsztaty, pokazy, konkursy, wystawa czekoladowych rzeźb, a także tradycyjny już pokaz mody — strojów, które zostały zainspirowane czekoladą i częściowo z niej wykonane.

Salon du Chocolat. 1 place de la Porte de Versailles, 75015 Paris. Metro: Porte de Versailles. Od 28 października do 1 listopada 2017

3. Gala, czyli tańczyć każdy może 

„Gala to spektakl, w którym ludzie pokazują swój taniec w takim samym stopniu, jak taniec pokazuje ludzi”. To opis przedstawienia, które powstało w 2015 roku na przedmieściach Paryża i od tamtego czasu jego twórca, choreograf Jérôme Bel, wystawiał je w wielu różnych miastach, za każdym razem z udziałem ich mieszkańców. Do każdego występu zapraszani są amatorzy, profesjonaliści, ludzie w każdym wieku i z różnych środowisk. Kilka miesięcy temu „Gala” była wystawiona w Warszawie. W październiku obejrzeć ją będzie można w Paryżu w ramach corocznego Festival d’Automne à Paris (Festiwal Jesienny w Paryżu).

Jérôme Bel, Gala Théâtre du Rond-Point. 2 bis, av F. D. Roosevelt, 75008 Paris. Metro: Franklin Roosevelt, Champs-Élysées Clemenceau. 14 i 15 października 2017

4. Święto winobrania na Montmartre

W 1933 roku grupa ludzi zamieszkujących Montmartre, chcąc uratować część ziemi, która miała zostać zabudowana, założyła tam winnicę. Projekt został poparty przez Radę Miasta i dziś te 1556 m kw. znajdujących się na rogu ulic des Saules i Saint-Vincent jest jej własnością. Od 1934 roku przez kilka dni w październiku cały Montmartre świętuje swoją tradycję winiarską. Stoiska z regionalnymi specjałami, animacje, zwiedzanie z przewodnikiem, koncerty, bal i oczywiście degustacja lokalnego wina — to wszystko czeka na tych, którzy się wybiorą w tym czasie na Montmartre.

Fête des Vendanges de Montmartre. Metro: Abbesses. Od 11 do 15 października 2017

5. Pół wieku „Panienek z Rochefort”

Nie wszyscy wiedzą, że francuska aktorka Françoise Dorléac, która zagrała jedną z głównych ról w „Matni” Polańskiego, była starszą siostrą Catherine Deneuve. W 1967 r. zagrały one razem w musicalu „Panienki z Rochefort”. W tym samym roku Françoise Dorléac zginęła tragicznie w wypadku samochodowym. Film, w którym zagrał również Gene Kelly, odniósł ogromny sukces we Francji, a także za granicą. A piosenka „Chanson des jumelles”, którą zaśpiewały i zatańczyły razem Dorléac i Deneuve, stała się kultowa. Z okazji 50-lecia filmu zorganizowany zostanie wielki koncert, po którym odbędzie się projekcja nowej, odnowionej wersji filmu.

Les Demoiselles de Rochefort — 50ème Anniversaire. Grand Rex Paris. 1, Boulevard Poissonnière, 75002 Paris. Metro: Grands Boulevards, Bonne Nouvelle. 1 października 2017 

6. Paul Gauguin na Tahiti

W 1891 roku Paul Gauguin opuścił Francję i osiedlił się na Tahiti. Chciał tam odnaleźć inspirację i wolność, a także uciec daleko od cywilizacji zachodniej i jej sztucznych konwenansów. Tam spotkał Tehurę, młodą dziewczynę, która stała się jego partnerką i muzą. To właśnie ją można podziwiać na najsłynniejszych obrazach Gauguina. I to właśnie o tym okresie życia malarza opowiada najnowszy film Édouarda Deluca. W rolę Paula Gauguina wcielił się Vincent Cassel, francuski aktor znany m.in. z filmu „Nienawiść”.

»Gauguin — Voyage de Tahiti« reż. ÉdouardDeluc. W kinach we Francji w październiku 2017

7. Biała Noc

„Koncentracja dzieł sztuki w przestrzeni publicznej, uznane i wschodzące gwiazdy międzynarodowego świata artystycznego oraz podejście oparte na współpracy w tworzeniu wydarzenia kulturalnego” to idea, która przyświeca tegorocznej Nuit Blanche (Białej Nocy), która odbędzie się w Paryżu w pierwszą sobotę października. Całonocna impreza, która odbywa się nieprzerwanie od 2002 roku, przyciąga regularnie kilka milionów ludzi, którzy pragną odkryć inne oblicze miasta. Z tej okazji zorganizowane będą dwie główne trasy, na których będzie można podziwiać przygotowane specjalnie na tę noc instalacje artystyczne. Wiele muzeów czynnych będzie do północy i będzie można zwiedzić je za darmo. A część dwóch linii metra pozostanie czynna (i darmowa) całą noc. W ślad za Paryżem poszły także inne miasta i dziś Biała Noc organizowana jest już w ponad 25 miejscach na świecie, m.in. w Tokio, Melbourne czy Brukseli.

Nuit Blanche à Paris. 7 października 2017

8. Yves Saint Laurent — między Paryżem a Marrakeszem

Miejsce, gdzie przez 30 lat mieściła się pracownia Yves’a Saint Laurenta, zamienione zostało na muzeum, którego uroczyste otwarcie nastąpi na początku października. Na 450 m kw. wystawiona zostanie część kolekcji składająca się z 5000 kreacji i 15 000 dodatków. W budynku zachowane zostały także dawne salony, gdzie odbywały się pokazy mody, znajdowała się pracownia, a także biuro projektanta. Paryskie muzeum nie będzie w stanie pomieścić wszystkich eksponatów. Dlatego w Marrakeszu zbudowane zostało drugie muzeum o powierzchni 4000 m kw., które będzie uzupełniało to paryskie. Jego otwarcie zaplanowano na połowę października br.

Musée Yves-Saint-Laurent. 5, avenueMarceau, 75016 Paris. Metro: Alma-Marceau. Otwarcie muzeum: 3 października 2017

 

9. Spacerem po Polach z Jane Fondą

Po sukcesie „Dnia bez samochodu” w 2015 i 2016 r. władze miasta postanowiły powtórzyć wydarzenie i w tym roku, tym razem rozszerzając je na cały Paryż. Poprzednio z ruchu wyłączona była tylko część miasta. Wydarzenie to wpisuje się w jeden z priorytetów merostwa, które chce sprawić, by Paryż był mniej zanieczyszczony i bardziej przyjazny dla jego mieszkańców. Tego dnia Pola Elizejskie, które są wolne od ruchu samochodowego jeden dzień w miesiącu, zamienią się w wielki wybieg, gdzie odbędzie się otwarty dla wszystkich pokaz mody L’Oréal Paris w ramach trwającego „Paris Fashion Week”. Jedną z gwiazd pokazu ma być Jane Fonda.

Journée sans voiture à Paris. 1 października 2017 w godzinach 11:00 – 18:00. Le Défilé. L’Oréal Paris. Champs-Elysées. Metro: Champs-Élysées — Clemenceau. 1 października 2017 o godz. 15:30

 

10. Maria by Callas

Otwarte kilka miesięcy temu centrum muzyki „La Seine Musicale” 16 września zainaugurowało swoją pierwszą wystawę. To właśnie tego dnia minęło równo 40 lat od śmierci Marii Callas. I to właśnie w hołdzie tej wielkiej śpiewaczce operowej została ona zorganizowana. Tom Volf, kurator wystawy, dotarł do osób, które znały Callas i dzięki którym ta wystawa pozwoli na nowo odkryć artystkę. Oprócz zdjęć, listów, kostiumów scenicznych czy przedmiotów należących do diwy udało mu się pozyskać np. filmy nakręcone przez Grace Kelly czy Franca Zeffirellego podczas wakacji na jachcie Arystotelesa Onassisa.

Maria by Callas. La Seine Musicale. Île Seguin, Boulogne-Billancourt. Metro: Pont de Sèvres. Wystawa czynna do 14 grudnia 2017 

Chiara Ferraris

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 września 2017