Chiara FERRARIS: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Styczeń 2017

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Styczeń 2017

Photo of Chiara FERRARIS

Chiara FERRARIS

Wychowana na Węgrzech, pół-Polka, pół -Włoszka. Absolwentka kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Współczesnej na Uniwersytecie Łódzkim. Producentka telewizyjna. Mieszka w Paryżu od 2006 roku.

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, wysłuchać, przeżyć w intelektualnej i kulturowej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!


1. Przywitać nowy rok na Polach Elizejskich

.Gdzie najlepiej rozpocząć nowy rok w Paryżu? Oczywiście na Polach Elizejskich, o godzinie 14.00, czyli jest czas, aby się wyspać po nocy sylwestrowej. Odbędzie się tam tradycyjna parada noworoczna zorganizowana przez merostwo miasta. Wystąpi na niej piętnaście zespołów z dziesięciu krajów świata, a towarzyszyć im będą także akrobaci i żonglerzy. Po zakończeniu parady na Polach przez kolejną godzinę na odcinku kiermaszu świątecznego zamknięty będzie ruch uliczny.

186322772_8cd22ab19c_o

„Parade sur les Champs-Élysées”, Pola Elizejskie, 1 stycznia 2017 w godzinach 14.00 ­– 17.00. Metro: Concorde, Champs-Élysées – Clemenceau

2. Gospel w kościele Świętego Rocha

.Osoby, które wolą bardziej kameralnie spędzić pierwszy dzień nowego roku, mogą się wybrać na koncert muzyki gospel. Zespół Gospel Dreams, który składa się z dwunastu chórzystów, jednego pianisty i jednego trębacza, na scenie zaraża radością życia, a jego występy pomyślane są tak, aby publiczność czynnie brała w nich udział. Koncert odbędzie się w pięknym, barokowym kościele Świętego Rocha, gdzie pochowany jest m.in. Denis Diderot, encyklopedysta i autor „Kubusia Fatalisty i jego pana”.

gospel-dream

Gospel Dreams. Église Saint-Roch. 296, rue Saint-Honoré, 
75001 Paris. Metro: Tuileries. 1 stycznia, godzina 16.00

maria-dek3. Kiedy będę duży

.Maria Dek to polska ilustratorka, która staje się coraz popularniejsza nad Sekwaną. Studiowała na University of the Arts London oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2015 roku we Francji wydana została jej książka dla dzieci „En Forêt” („W lesie”). W grudniu, przy okazji wydania jej drugiej książki dla dzieci, „Quand je serai grand” („Kiedy będę duży”), zorganizowana została wystawa prac artystki. Autorka chwalona jest za dużą graficzną pomysłowość, która łączy się z inteligentną ścieżką narracyjną, tworząc delikatny i radosny świat.

„Quand je serai grand”. La manufacture parisienne. 93 rue Marcadet, Paris, 75018. Wystawa czynna do 7 stycznia 2017. Metro: Jules Joffrin

4. Francja Richarda Avedona

.Rozpoznawalny i słynny na całym świecie jako fotograf mody i portrecista Richard Avedon (1923 – 2004) miał z Francją szczególny i intensywny związek. I to właśnie na tym związku skupiona jest wystawa 200 dzieł fotografa, trwającym od lat 40. ubiegłego wieku, gdy Avedon przyjechał do Paryża sfotografować kolekcję mody dla „Harper’s Bazaar”, do 1985 roku, gdy pracował dla magazynu „Egoïste”. W tym czasie pozowały dla niego takie osobistości, jak: Jean Cocteau, Coco Chanel, Catherine Deneuve, Jeanne Moreau, Yannick Noah czy Isabelle Adjani, których portrety też będzie można obejrzeć na wystawie.

avedon_

La France d’Avedon, Vieux Monde, New Look. BNF — François Mitterrand. Centre Culturel — Bibliothèque. 11 Quai François Mauriac, Paris 75013. Metro: Bibliothèque François Mitterrand. Wystawa czynna do 24 lutego 2017

5. Historia erotyczna dyplomacji

.Nie wszystkie decydujące sprawy w historii Francji rozstrzygały się na polu bitwy lub podczas negocjacji. Historia Francji tworzona była czasem także w sypialniach podczas miłosnych schadzek! Od początku istnienia dyplomacji ambasadorowie rekrutowali szpiegów obu płci, aby uwieść kluczową osobę i wyciągnąć z niej cenne informacje. A czasem oni sami przechodzili do akcji. une-histoire-erotique-de-la-diplomatieNa przykład w XVIII wieku Jego Ekscelencja Chétardie, ambasador Francji w Rosji, stał się kochankiem księżnej Elżbiety Piotrownej, przyszłej cesarzowej. Innym, bardziej współczesnym przykładem jest słynna Madame Claude, cenne źródło informacji dla rządu francuskiego, która dostarczała dziewczyny m.in. Kennedy’emu czy szachowi Iranu. Te oraz inne historie można przeczytać w wydanej właśnie książce historyka Nicolasa Miettona, który zaprasza nas do spojrzenia na historię Francji w sposób zaiste ciekawy.

„Une histoire érotique de la diplomatie — De Louis XIV aux gaullistes”. Nicolas Mietton. Wydawnictwo: Payot et Rivages

6. Disneyland przechodzi na Ciemną Stronę Mocy

.Disneyland Paris przechodzi na Ciemną Stronę Mocy! Święta wcale się nie kończą dla fanów „Gwiezdnych wojen”. Po wejściu do kin filmu „Rogue One: A Story Star Wars” będą oni mogli się wybrać do podparyskiego parku rozrywki, gdzie przez ponad dwa miesiące odbywać się będzie wielkie święto sagi. Największą atrakcją mają być nocne przedstawienia, łączące ze sobą efekty specjalne, dźwięk i światło. Chewbacca czy Szturmowcy to tylko niektóre z flagowych postaci sagi, które będą czekać na odwiedzających park.

star-wars-2

Star Wars. Season of the Force. Disneyland Paris. 77777 Marne-la-Vallée. Kolejka RER A: Marne-la-Vallée — Chessy. Od 14 stycznia do 26 marca 2017

7. Korona królów

.Styczeń we Francji upływa na składaniu życzeń noworocznych oraz degustowaniu ciasta galette des Rois, o którym pisałam dwa lata temu. Alternatywą dla galette des Rois są gâteau des Rois (ciasto królów) lub couronne des Rois (korona królów), pojawiające się w piekarniach tylko w styczniu. Jest to rodzaj bułki maślanej w kształcie koła, aromatyzowanej kwiatem pomarańczy, pokrytej cukrem i kandyzowanymi owocami — specjał tradycyjnie spożywany w Prowansji i Langwedocji w święto Trzech Króli. gateau-des-roisOczywiście w Paryżu łatwiej znaleźć galette pochodzące z północy Francji, ale coraz częściej w piekarniach spotkać można też gâteau des Rois. Osoba, która w swoim kawałku ciasta trafi na znajdującą się w środku figurkę, zostanie królem na jeden wieczór.

Gâteau des Rois. W styczniu w wybranych piekarniach

8. Paryska Statua Wolności

.Paryż też ma swoją Statuę Wolności, a nawet kilka. Jej oryginał, dziś jeden z najbardziej znanych zabytków za oceanem, powstał we Francji i został podarowany Stanom Zjednoczonym w 110-lecie uchwalenia Deklaracji niepodległości. Dzieło francuskiego rzeźbiarza Frédérica Auguste’a Bartholdiego zostało zainspirowane obrazem „Wolność wiodąca lud na barykady” Eugène’a Delacroix. A autorem konstrukcji stalowej i podstawy był Gustave Eiffel. Najbardziej znana paryska kopia „Wolności opromieniającej świat”, bo tak się właściwie nazywa Statua Wolności, znajduje się na Île aux Cygnes (Wyspie Łabędziej) na Sekwanie, w pobliżu wieży Eiffla.

10227689704_267a2c9f8b_oMa 11,5 metra wysokości i jest cztery razy mniejsza od tej nowojorskiej. Warto dodać, że replika pochodni oryginalnej wielkości, podarowana z kolei przez Stany Zjednoczone Francji w 1989 roku, znajduje się na placu Alma. Stała się ona znana na całym świecie jako miejsce czczenia pamięci księżnej Diany, która zginęła w 1997 roku w tunelu pod pomnikiem.

323941104_c0ded33442_o

Statue de la Liberté. Île aux Cygnes. Pont de Grenelle — Paris 75015. Metro: Passy, Bir-Hakeim

9. Stosowny strój wymagany

.Za krótkie lub za długie, zbyt ciasne lub zbyt luźne, za bardzo wyzywające lub zbytnio zakrywające, zbyt męskie dla kobiet i zbyt damskie dla mężczyzn. To ubrania, które przekroczyły ustalone normy i wywołały skandal. A trochę ich było, począwszy od spódnic dla mężczyzn, smokingów dla kobiet, minispódniczek czy podartych dżinsów. „Tenue correcte exigée”, czyli „Stosowny strój wymagany”, to zaproszenie do przeglądu ubiorów, które wywołując skandal, doprowadziły do punktów zwrotnych i współtworzyły historię mody od XIV wieku do dzisiejszych czasów.

tenue-correcte

„Tenue correcte exigée, quand le vêtement fait scandale”. Musée des Arts décoratifs. 107, rue de Rivoli, 75001 Paris. Metro: Palais-Royal, Pyramides lub Tuileries. Wystawa czynna do 23 kwietnia 2017

10. Przywitać rok Ognistego Koguta

.Gdyby ktoś chciał świętować Nowy Rok dwa razy w tym miesiącu, to mam dla niego dobrą wiadomość. Już 28 stycznia będzie mógł to zrobić po raz drugi, świętując Nowy Rok chiński (zwany też Świętem Wiosny) w Paryżu i witając rok Ognistego Koguta. Diaspora chińska we Francji należy do największych w Europie, a w samym Paryżu istnieje kilka „chińskich” dzielnic. Ta największa i najsłynniejsza to 13. dzielnica Paryża. I choć w każdej z dzielnic odbędzie się Parada Smoków, to ta największa i najbardziej wyczekiwana odbędzie się właśnie w trzynastce. W tym roku wystąpi w niej ok. 40 różnych grup artystycznych.

nowyrokchinski1

Parada z okazji Nowego Roku chińskiego. XIII dzielnica Paryża. 28 stycznia 2017. Metro: Porte d’Ivry

Chiara Ferraris

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 31 grudnia 2016
Fot. Joanna Lemańska, Marc Biarnès, Leucippus